VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajští radní zasedali v Bruntále

Kam putují krajské peníze? Co se v okrese Bruntál opraví? Nedostatek pracovních příležitostí na straně jedné a chybějící kvalifikovaní pracovníci na straně druhé. To jsou některá z témat, kterými se zabývali krajští radní na svém výjezdním zasedání v Bruntále.

17.8.2017
SDÍLEJ:

Krajští radní si tentokrát pro své výjezdní zasedání zvolili Bruntál. Setkali se zde s představiteli města a místních spolků. Foto: KÚ MSK

Největší krajská investice v okrese Bruntál míří do sociální oblasti. Na transformaci organizace Sagapo je v nejbližších třech letech vyhrazeno 87 milionů korun. Bude se budovat domov pro osoby se zdravotním postižením, sociálně terapeutické dílny s administrativou na Uhlířské ulici a chráněné bydlení na ulici Hybešova.

Vybrané krajské investice
Restaurování expozice zámku v Bruntále: 3 miliony korun
Oprava opevnění hradu Sovinec: 6 milionů korun
Stavební úprava tělocvičny ve Střední odborné škole Bruntál: 1,5 milionů korun
Rekonstrukce sociálního zázemí v dílnách Střední průmyslové školy a Obchodní akademie: 1, 5 milionů korun

Z krajského rozpočtu se dále například opravuje opevnění hradu Sovinec, úseky silnic Dlouhá Stráň a Vidly, tělocvična a sociální zařízení na dvou bruntálských středních školách a další. Na zasedání se také probírala situace na pracovním trhu. Ta je, jak potvrdila slova hejtmana, složitá. „V současné době se v našem regionu stále více zaměstnavatelů potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Bruntálsko sice tyto lidí má, ale je zde pořád nedostatek pracovních příležitostí,“ řekl Ivo Vondrák s tím, že kraj investuje mimo jiné do rozvoje podnikatelských nemovitostí (průmyslových zón). Vysokou nezaměstnanost považovali za palčivý problém i členové minulé rady kraje. Když přijeli do Bruntálu v březnu 2013, konstatovali, že nezaměstnaných je v regionu téměř deset tisíc, přitom v nabídce bruntálského pracovního úřadu je pouze sto padesát volných míst.

A jak se od té doby situace v okrese Bruntál změnila? Podíl nezaměstnaných klesl. Zatímco zhruba před-- třemi roky (v březnu 2014) byl podíl nezaměstnanosti 14,5 procenta, dnes je to 6,7 procent. U bruntálského úřadu práce je podle portálu Ministerstva práce a sociálních věcí dnes evidováno 4 081 nezaměstnaných a nabízí se 1 026 pracovních míst. Hledají se dělníci v kovovýrobě, úklidoví pracovníci, řidiči, obchodní zástupci, číšníci, lékaři, pracovníci v sociálních službách… Pracovníkům v sociálních službách, kteří pečují v nepřetržitém provozu o seniory je ovšem nabízeno 11 000 až 14 000 korun, porodním asistentkám nabízí nemocnice 16 500 do 25 000 korun za měsíc. Příští výjezdní zasedání budou mít krajští radní v září Novém Jičíně.

GABRIELA MATHIASOVÁ

Autor: Redakce

17.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěvníci radnice potkávali úředníky ve stejném červeném tričku, které si oblékli na podporu kampaně „Na úřad bez auta“.

Na kole na úřad i do kostela

Darovat krev přišlo v Bruntále patnáct dobrovolných hasičů.

Hasiči společně darovali krev

Malované zpívání

Práce žáků Základní umělecké školy Bruntál mohou vidět diváci na nové výstavě v Galerii v kapli v Bruntále, výstava má název Malované zpívání 2.

Bezpečí seniorů na internetu

E-bezpečí seniorů v internetovém prostředí. To je název dvou přednášek, které pro seniory připravilo pracoviště prevence kriminality Městského úřadu v Krnově.

Výstava zvířectva ve Vrbně

V areálu skláren ve Vrbně proběhne výstava domácího zvířectva. Návštěvníci uvidí králíky, drůbež, okrasné a užitkové holuby včetně holubů poštovních, expozici hrdliček, andulek, papoušků a bažantů.

Nemocnice pořídila několik přístrojů

Krnovská nemocnice získala v těchto dnech sedm moderních přístrojů v hodnotě devíti milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení