VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kotlíkové dotace ke zlepšení ovzduší samy o sobě nestačí

Pomohly kotlíkové dotace? Ano i ne. Pomohlo by více dílčích kroků, dotovaná cena plynu, ochrana vzrostlých stromů ve městech, odpovídaly osobnosti našeho regionu ve volebním auditu Deníku.

30.3.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Eva Kořínková

Co dělat pro zlepšení ovzduší? Pomohly kotlíkové dotace a kontroly spálenišť? Pět z deseti osobností našeho okresu, které jsme oslovili v rámci volebního auditu Deníku, se domnívá, že dotace pomohly. Tři další neměly jednoznačné stanovisko a dvě osobnosti se domnívají, že dotace nepomohly. Jednou z nich je starostka Zátoru Salome Sýkorová.

„V letech 2000 2010 proběhly plošné plynofikace v mnoha obcích naší republiky. Pokud by byla tehdy státem dotovaná cena plynu, byli bychom na tom s ovzduším lépe. Škoda, že stát nedrží koncepci. Stojí to pak mnoho peněz a efekt není očekávaný," hodnotí situaci starostka Sýkorová.

KROKŮ KE ZLEPŠENÍ OVZDUŠÍ MUSÍ BÝT VÍCE

Také další osobnosti, grafik Roman Anderle a konstruktér Jaroslav Balcárek, oba patří ke krnovským aktivistům, vidí problematiku v širších souvislostech.

Oba se domnívají, že dotace pomohly, k odpovědi však přidávají své „ale". „Dotace pomohly, těch dílčích kroků ke zlepšení ovzduší ale tato vláda musí udělat více, než pouze ty, které přinesou větší užitek vybraným výrobcům a zpracovatelům dotací, než ovzduší samotnému," odpověděl Roman Anderle.

„Kotlíkové dotace jsou dobré, ale pokud nám jde opravdu o to, abychom měli méně znečištěné ovzduší, musíme přestat likvidovat stromy. Jsou to přece dvě stránky jedné mince. Protože velké listnaté stromy jsou účinným filtrem, který ovzduší čistí. Plocha stromů funguje jako plachta, která zachycuje prach a déšť ho pak smývá dolů," vysvětluje Jaroslav Balcárek, který dlouhodobě s nelibostí sleduje, jak v Krnově těchto velkých listnatých stromů ubývá. „Zbytečně se kácí velké vzrostlé stromy, příkladem mohou být Smetanovy sady, kde se porazilo minimálně dvacet krásných vzrostlých stromů," zlobí se Jaroslav Balcárek.

NA HODNOCENÍ JE JEŠTĚ BRZO

Primář chirurgického oddělení krnovské nemocnice Bronislav Sedláček by ještě hodnocení efektu kotlíkových dotací odložil, podobně jako projektový manažer z Bruntálu Luděk Šarman. „Bohužel je krátká doba na to, aby se dalo vyhodnotit, nakolik v ovzduší emise klesly," uvedl Bronislav Sedláček. „Nevím, zda dotace pomohly, lze to ověřit dlouhodobým měřením," dodal Luděk Šarman.

Krnov v rámci kotlíkových dotací přispěl vlastníkům nemovitostí na nový kotel částkou až 7500 korun. „Zastupitelé tím vyhověli žádosti hejtmana Moravskoslezského kraje, který obce a města v kraji požádal o posílení významu kotlíkových dotací a zvážení, zda by mohly přispět občanům na výměnu kotlů," uvedla v této souvislosti mluvčí krnovské radnice Dita Círová. Město také v loňském roce uspořádalo pro zájemce o dotaci informační seminář.

Gabriela Mathiasová

Autor: Redakce

30.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zámek Slezské Rudoltice. Ilustrační foto.

Na zámku se setkají znalci památek, exkurze a seminář budou i pro veřejnost

Jindřich Štreit.

Štreit dnes na Sovinci vystaví smutný cyklus Tichá nemoc o rakovině prostaty

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Na Dožínky můžete jet dvěma parními vlaky

Slezské Rudoltice – Obě parní lokomotivy Rešica i Malý Štokr vyrazí 19. srpna na dožínky ve Slezských Rudolticích.

Je přeložka silnice vodní dílo nebo dopravní stavba?

Přeložka silnice mezi Zátorem a Novými Heřminovy nezadrží povodně ani vodu v krajině. Přesto je při výkupu pozemků posuzována jako vodní dílo.

Vydejte se za zlatem do Suché Rudné

Dominantou Suché Rudné je dřevěná kaple Nejsvětější Trojice z roku 1720, která před deseti lety dostala novou šindelovou střechu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení