VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kotlíkové dotace ke zlepšení ovzduší samy o sobě nestačí

Pomohly kotlíkové dotace? Ano i ne. Pomohlo by více dílčích kroků, dotovaná cena plynu, ochrana vzrostlých stromů ve městech, odpovídaly osobnosti našeho regionu ve volebním auditu Deníku.

30.3.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Eva Kořínková

Co dělat pro zlepšení ovzduší? Pomohly kotlíkové dotace a kontroly spálenišť? Pět z deseti osobností našeho okresu, které jsme oslovili v rámci volebního auditu Deníku, se domnívá, že dotace pomohly. Tři další neměly jednoznačné stanovisko a dvě osobnosti se domnívají, že dotace nepomohly. Jednou z nich je starostka Zátoru Salome Sýkorová.

„V letech 2000 2010 proběhly plošné plynofikace v mnoha obcích naší republiky. Pokud by byla tehdy státem dotovaná cena plynu, byli bychom na tom s ovzduším lépe. Škoda, že stát nedrží koncepci. Stojí to pak mnoho peněz a efekt není očekávaný," hodnotí situaci starostka Sýkorová.

KROKŮ KE ZLEPŠENÍ OVZDUŠÍ MUSÍ BÝT VÍCE

Také další osobnosti, grafik Roman Anderle a konstruktér Jaroslav Balcárek, oba patří ke krnovským aktivistům, vidí problematiku v širších souvislostech.

Oba se domnívají, že dotace pomohly, k odpovědi však přidávají své „ale". „Dotace pomohly, těch dílčích kroků ke zlepšení ovzduší ale tato vláda musí udělat více, než pouze ty, které přinesou větší užitek vybraným výrobcům a zpracovatelům dotací, než ovzduší samotnému," odpověděl Roman Anderle.

„Kotlíkové dotace jsou dobré, ale pokud nám jde opravdu o to, abychom měli méně znečištěné ovzduší, musíme přestat likvidovat stromy. Jsou to přece dvě stránky jedné mince. Protože velké listnaté stromy jsou účinným filtrem, který ovzduší čistí. Plocha stromů funguje jako plachta, která zachycuje prach a déšť ho pak smývá dolů," vysvětluje Jaroslav Balcárek, který dlouhodobě s nelibostí sleduje, jak v Krnově těchto velkých listnatých stromů ubývá. „Zbytečně se kácí velké vzrostlé stromy, příkladem mohou být Smetanovy sady, kde se porazilo minimálně dvacet krásných vzrostlých stromů," zlobí se Jaroslav Balcárek.

NA HODNOCENÍ JE JEŠTĚ BRZO

Primář chirurgického oddělení krnovské nemocnice Bronislav Sedláček by ještě hodnocení efektu kotlíkových dotací odložil, podobně jako projektový manažer z Bruntálu Luděk Šarman. „Bohužel je krátká doba na to, aby se dalo vyhodnotit, nakolik v ovzduší emise klesly," uvedl Bronislav Sedláček. „Nevím, zda dotace pomohly, lze to ověřit dlouhodobým měřením," dodal Luděk Šarman.

Krnov v rámci kotlíkových dotací přispěl vlastníkům nemovitostí na nový kotel částkou až 7500 korun. „Zastupitelé tím vyhověli žádosti hejtmana Moravskoslezského kraje, který obce a města v kraji požádal o posílení významu kotlíkových dotací a zvážení, zda by mohly přispět občanům na výměnu kotlů," uvedla v této souvislosti mluvčí krnovské radnice Dita Círová. Město také v loňském roce uspořádalo pro zájemce o dotaci informační seminář.

Gabriela Mathiasová

Autor: Redakce

30.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Ladislavem Velebným, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Jesenická, Bruntál

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

V krnovském babyboxu našli holčičku a vzkaz, že je to Andrea

V krnovské nemocnici je už pět let k dispozici babybox, do kterého mohou ženy anonymně odložit novorozence, pokud se o něj nechtějí nebo nemohou starat. Lékaři dohlédnou na zdravotní stav odloženého miminka a o jeho dalším osudu rozhodnou orgány sociální péče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení