VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Keltský telegraf hoří na Cvilíně i na Pradědu

Více než dvě stovky ohňů po celé České republice, Slovensku a Německu v sobotu v noci vytvoří obří světelný řetězec. Součástí tohoto takzvaného keltského telegrafu bude také oheň na Cvilíně a na Pradědu.

19.3.2016
SDÍLEJ:

Vítání jara proběhne na více než dvou stovkách stanovišť nejen v České republice.Foto: Vladimír Ruček

Keltové využívali kopců a na nich umístěných signálních ohňů pro přenos zpráv i jako výstrahu před hrozícím nebezpečím. Skupina nadšenců kelstké mytologie se před pár lety rozhodla obnovit tento systému pro dálkové předávání informací pomocí ohnišť.

Pravěký internet

„Tajemný keltský národ obýval prakticky celou Evropu, od britských ostrovů až kamsi za Dunaj. Méně známo je, že tak vznikla rozsáhlá kulturní oblast s čilou komunikací a sdílením informací mezi jednotlivými kmeny, nezávisle na tom, jak daleko od sebe žily.

Dosáhli vysoké míry organizovanosti keltského prostoru tím, že byli propojení jakýmsi pravěkým internetem," popisují obnovenou tradici keltského telegrafu organizátoři akce na svých webových stránkách.

Do celé akce by se podle organizátorů mělo zapojit zhruba šest tisíc lidí, kteří budou předávat signál nejen pomocí ohňů, ale také světlic a ohňostrojů. „Akce je především o hledání souznění s přírodou a o oslavě jara. Ohně jsou symbolem toho, že do krajiny s jarem přichází světlo.

Snad se nám podaří dostat alespoň část veřejnosti od televizí. Akce má bezesporu svůj spirituální náboj," uvedl pro Deník pořadatel Vlastimil Hela.

Probudit jaro

Jedním z pravidel Keltského telegrafu je probudit jaro, ale organizátoři se současně brání myšlence spojovat keltský rituál s Velikonocemi jako nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Přenos světelného signálu začne v 19.30 hodin na dvou místech v republice.

Jako první vzplane vatra na vrchu Velká Javořina nedaleko Uherského Hradiště a na stanovišti Bílý kámen u Velkých Popovic ve středních Čechách. Organizátoři odhadují, že zhruba hodinu a půl potrvá, než oheň doputuje až k nejvzdálenějšímu stanovišti.

Uvidí se ohně v Krnově a Opavě?

Ohně zapalují takzvaní čerti. Od roku 2013 se rozsvěcují ohně také v Opavě na Palhanci, kde čerta dělá Jaroslav Šrom a v Krnově na Cvilíně, kde je čerticí Růža Hradilová. „Na Palhanci máme stanoviště proto, že je nejblíže Cvilínu a taky je zde poblíž zdroj dřeva. Letos se Keltského telegrafu zúčastníme počtvrté," uvedl Jaroslav Šrom.

„Akci tedy pořádám sám. Ti, kteří se přijdou podívat, mě najdou u hořícího ohně a čekajícího na čas, kdy odešlu signál a budu čekat na opětovný signál ze Cvilína," dodal Šrom.

V Krnově na Cvilíně se při prvním ročníku nepodařilo zařídit povolení ohně a zkouška navíc ukázala, že není vidět moc daleko, protože ho kryjí stromy. „Tak jsme se operativně přemístili do Úvalna na rozhlednu Strážiště. S velkou nervozitou jsem očekávala, zda vůbec někdo přijde v tom mrazivém a větrném počasí.

Když mi pak někteří volali, že jen blázni půjdou sedět v tom nečase k ohni, nebylo mi do smíchu. V Úvalně nás přivítala náruč přírody s křupavým sněhem, velkým mrazem a větrem. Kolem ohně se nás sešlo asi 15. To byla paráda," zavzpomínala na první ročník v Krnově čertice Růža Hradilová.

Krnovští příznivci Keltského telegrafu se pod vedením Jiřího Janočky zapojili také do dávného keltského obřadu. Poděkovali touto formou za to, že ve zdraví přežili zimu a poprosili bohy o plodný nový rok. Své místo v obřadu měly i obětiny v podobě medoviny a polních plodin.

Očistný oheň strávil také podobiznu bohyně Morrigan na znamení odcházející zimy a přivítáni jara.

Autor: František Kuba

19.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dračí lodě na Hartě

Anděl Páně

Anděl Páně na náměstí

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Dušan Žmolík pomáhá Břidličné, Besta nebude

Velkou posilu do svých řad ulovila Břidličná. Před sobotním duelem s Čeladnou se k týmu připojil bývalý záložník Slezského FC Opava či Kobeřic Dušan Žmolík.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kůrovcová kalamita způsobuje obrovské ztráty

Kůrovec trápí lesníky na Opavsku a Bruntálsku již mnoho let. Na jeho šíření se významnou měrou podílí současné podnebné podmínky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení