VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo ztratil práci, může dělat v hospodě

Kadaň – Na severu Čech spustila jedna z místních neziskovek unikátní projekt: restaurant, který přijímá jen nezaměstnané

31.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek Foto: Deník / Vít Šimánek

Na první pohled je to klasická hospoda. V jídlením lístku frankfurtská polévka, karbanátek s kaší a samozřejmě pivo. Prostě česká klasika. Nová restaurace nazvaná „Slunce“ v severočeské Kadani ale není jen tak nějaká putyka. Je to doslova unikátní sociální experiment, který v Česku patrně nemá obdoby.

Cílem provozovatelů totiž není na prvním místě zisk, ale zaměstnávání lidí. A to těch, kteří mají jinak velký problém práci sehnat. Na Mírovém náměstí v Kadani provozovnu otevřela nezisková organizace Radka. Přesněji řečeno nikoliv samotné občanské sdružení, ale „sociální firma“ Sofira, kterou lidé z Radky založili.

Zisk jde zpět

A jak takové sociální podnikání vypadá? „Zisk se musí vracet zpátky,“ vysvětluje Hana Vodrážková, která je jednatelkou Sofiry. Podle pravidel se do zlepšování restaurace a služeb musí vrátit nejméně sedmdesát procent zisku. Ale jak podotýká Vodrážková, i oněch zbývajících třicet procent půjde do veřejných aktivit, které provozuje neziskovka Radka. Dalším specifikem je zaměstnávání lidí, kteří mají problém získat práci.

Podle Vodrážkové se rekrutují ze čtyř v Kadani nejpočetnějších „ohrožených“ skupin – cizinci, zdravotně postižení, menšiny a osoby, které o někoho pečují. Takových musí být ve Slunci nejméně třetina.

Nyní má restaurace celkem devět zaměstnanců, z toho jsou čtyři ze zmiňovaných skupin. Tři obsluhují zákazníky, jedna síla pracuje jako uklízečka. „Vybírali jsme ze čtyřiceti lidí a nebylo to vždy úplně jednoduché. Musí se to skloubit s byznysem, třeba obsluha musí umět jednat s lidmi i dobře vypadat,“ popisuje Vodrážková.

Rozdíl? Nešetříme na porcích

Podle ní Slunce může zaplnit díru na gastronomickém trhu. „Takový typ provozovny tu trochu chyběl. Prostě aby se lidé dobře najedli přes dobu oběda. Tím, že to neděláme jen kvůli penězům, nemusíme třeba šetřit na porcích,“ líčí jednatelka firmy. Kromě klasických hotovek přes poledne restaurace nabízí i minutky a rozvoz jídel po městě a okolí.

Restaurace zatím nefunguje večer, jede jen na jednu směnu. V budoucnu se možná rozšíří, ale vše je zatím jen hypotetické. „Nejdříve možná za rok. Ale jedeme teprve měsíc, tak nejdříve po půl roce si řekneme, jestli máme zisk nebo ne a co dál,“ říká Vodrážková. Provoz bude patnáct měsíců dotován. Na otevření restaurace získala kadaňská neziskovka peníze jak z několika evropských fondů, tak i z domácích zdrojů.

Autor: Jan Rödling

31.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

V Krnově mají recept, jak podpořit dětské čtenářství

Ilustrační foto

Sníh byl proti fotbalu

Krnov chystá další koncert pro Ukrajinu

Každoročně v dubnu míří do krnovské Koncertní síně sv. Ducha desítky lidí kvůli hudebnímu zážitku, který se spojen s pomocí potřebným na Ukrajině.

Nejvíc dlužníků má Moravskoslezský kraj. Přibývá zadlužených důchodců

Představujete si člověka, který v exekuci dluží statisíce korun, jako rozmařilce a hýřila? Třeba se pletete. Může jít o někoho, kdo si půjčil „jen" několik tisíc korun. Sankce za nesplácení půjčky však tento dluh rychle navýšila na statisíce. Na počátku dluží pár stovek, na konci…

Měli jste v dětství vlastní stavebnici Merkur? Můžete na ni zavzpomínat v Krnově

ANKETA/ V Krnově právě začíná výstava Fenomén Merkur. Mapuje historii známé stavebnice, která se vyrábí již přes sto let. Ve Flemmichově vile bude i herna.

Sníh v Krnově napáchal víc škod na zeleni než loňská vichřice

Na odstranění polámaných větví, zničených keřů a rozlámaných stromů spolupracují hasiči a Technické služby Krnov. Mokrý těžký sníh zanechal horší škody, než se zdálo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies