VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každý si mohl technické profese doslova osahat

Krnov /FOTOGALERIE, VIDEO/– Dvoudenní veletrh technických řemesel Artifex 2010 dokázal návštěvníkům poskytnout důležité informace nápaditou a zábavnou formou.

29.1.2010 3
SDÍLEJ:

Dvoudenní veletrh technických řemesel Artifex 2010 .Foto: Lukáš Kuba

V Krnově jej mohli v paláci Silesia navštívit zájemci v úterý 26. a ve středu 27. ledna. Aby se v paláci Silesia budoucí učni a studenti nemuseli prokousávat pouze texty z letáků, školy zde nabízely názorné ukázky, co jejich svěřence čeká v praxi. Všichni mohli řemeslníkům koukat přes rameno a přemýšlet o tom, zda právě tento obor je pro ně tím pravým.

Palác Silesia se změnil v jednu obrovskou dílnu s desítkami řemesel. Vedle sebe zde na svých výrobcích pracovali mistři i studenti všech profesí, které se vyučují v česko – polském pohraničí. Vedle automechaniků, kteří zručně rozebírali a vylepšovali motor, odlétávaly špony ze soustruhu a piliny od vrtačky.

Opodál stál fragment zdi, kterou obkladači trpělivě překrývali kachličkami, jinde blikalo modré světlo svářečky a hned naproti vodaři vedli zápas se spletí vodovodních trubek různých materiálů. Koho nezaujala tesařina, mohl se podívat na umělečtější práci se dřevem a třeba chvíli pobýt u stánku s rozebranými varhanami.

Ten, kdo před varhanní hudbou dává přednost popu či folku, se mohl podívat, jak si studenti poradí s kytarami.

O zábavu se postarali hlavně studenti automobilních oborů, kteří si razili cestu davem ve svém šlapacím dvousedadlovém bouráku s nápisem autoškola, aby veletrhu dodávali uvolněnější atmosféru. Skutečná autoškola zde nabízela trenažér pro budoucí řidiče.

Bouřliváci si užívali adrenalinu, když se za volantem trenažéru jako mávnutím kouzelné hůlky přenesli na závodní okruh. Sbírání informací se díky nápaditému veletrhu proměnilo v dobrodružnou cestu, na které se do poslední chvíle těšíte, jaké překvapení na vás čeká za dalším rohem.

Veletrh Artifex 2010 ukázal, že díky Schengenskému prostoru se česko – polské pohraničí stalo jedním regionem, kde lze vzdělání i pracovní uplatnění hledat po obou stranách hranice. Informace byly podávány dvojjazyčně a vedle sebe stály stánky polských i českých škol. Pro studenty unavené korzováním mezi stánky a přílivem informací byl připraven salonek s posezením a občerstvením.

Lukáš Kuba

29.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

V Krnově mají recept, jak podpořit dětské čtenářství

Ilustrační foto

Sníh byl proti fotbalu

Krnov chystá další koncert pro Ukrajinu

Každoročně v dubnu míří do krnovské Koncertní síně sv. Ducha desítky lidí kvůli hudebnímu zážitku, který se spojen s pomocí potřebným na Ukrajině.

Nejvíc dlužníků má Moravskoslezský kraj. Přibývá zadlužených důchodců

Představujete si člověka, který v exekuci dluží statisíce korun, jako rozmařilce a hýřila? Třeba se pletete. Může jít o někoho, kdo si půjčil „jen" několik tisíc korun. Sankce za nesplácení půjčky však tento dluh rychle navýšila na statisíce. Na počátku dluží pár stovek, na konci…

Měli jste v dětství vlastní stavebnici Merkur? Můžete na ni zavzpomínat v Krnově

ANKETA/ V Krnově právě začíná výstava Fenomén Merkur. Mapuje historii známé stavebnice, která se vyrábí již přes sto let. Ve Flemmichově vile bude i herna.

Sníh v Krnově napáchal víc škod na zeleni než loňská vichřice

Na odstranění polámaných větví, zničených keřů a rozlámaných stromů spolupracují hasiči a Technické služby Krnov. Mokrý těžký sníh zanechal horší škody, než se zdálo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies