VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam s krnovskou kompostárnou?

Krnov - Krnovští zastupitelé na svém středečním zasedání budou vybírat lokalitu, kam umístí kompostárnu. Nabízí se tři varianty: Krásné Loučky, Guntramovice nebo nad letištěm.

6.11.2013 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Krnovská kompostárna by měla mít kapacitu na zpracování tisíce tun bioodpadu ročně, aby pokryla základní požadavky na likvidaci zbytků z údržby veřejné zeleně i ze zahrad místních občanů.

Výhody a nevýhody Guntramovic

Původně měla kompostárna stát v Guntramovicích a dokonce byla tato varianta zapracována do územního plánu. U místních, kteří se obávají zápachu a znehodnocení svých nemovitostí, ale kompostárna narazila na takový odpor, že se zastupitelé v květnu raději rozhodli zrušit usnesení o nákupu pozemku v Guntramovicích a nejdřív posoudit také jiné lokality, aby vybrali tu optimální.

Zastupitele v případě Guntramovic zaskočila i vysoká cena pozemků, které musí město vykoupit od soukromého vlastníka. Nevýhodou Guntramovic je také nutnost budovat dlouhou přístupovou komunikaci ke kompostárně, která by ležela na louce daleko od silnice.

Rada doporučuje místo nad letištěm

„Vhodné plochy jsme vytipovali tři. V lokalitě nad letištěm se jedná o část u silnice na Býkov. Kompostárna by mohla stát poblíž odbočky, která vede kolem Pěti borovic k rekultivované skládce na Cvilíně. Dále jsou ve hře lokality v Krásných Loučkách a v Guntramovicích," uvedl Petr Suchý z odboru životního prostředí. Shodou okolností občané už dávno nad letištěm zakládají černé skládky.

Rada města doporučuje zastupitelstvu umístit kompostárnu na pozemku nad letištěm. „Hlavním důvodem je poloha pozemku daleko od obytné zástavby. Zde by kompostárna neměla nikomu vadit. Dalším argumentem pro tuto lokalitu je skutečnost, že pozemek i přístupová komunikace jsou ve vlastnictví města. Tuto přednost zbývající dva vytipované pozemky nemají.

Nevýhodou pozemku nad letištěm je nutná změna územního plánu a chybějící přípojka elektřiny," komentovala rozhodnutí radních starostka Alena Krušinová a upozornila, že navzdory doporučení rady a odporu místních jsou Guntramovice stále ve hře. Guntramovice se totiž jako jediná varianta obejdou bez změn územního plánu.

Pro zřízení krnovské kompostárny by také mohla sloužit lokalita v Krásných Loučkách, kterou její majitel, zemědělec Petr Vacula, původně chtěl využít pro stavbu bioplynové stanice, což je vlastně také zařízení na zpracování bioodpadu.

„Pan Vacula by byl ochotný nám pozemek prodat za rozumných podmínek, ale samozřejmě rozhodující bude podrobnější analýza toho, kolik by jednotlivé varianty stály. Musíme také zohlednit, zda je lokalita výhodná také pro okolní obce, pokud by chtěly využít její volnou kapacitu.

V úvahu přichází například Úvalno, Zátor nebo Brantice, protože obce ve spádové oblasti albrechtické kompostárny už tento problém mají vyřešený," popsala starostka co všechno musí zastupitelé vzít v potaz, než definitivně rozhodnou o umístění kompostárny.

Pokud zastupitelé umístí kompostárnu mimo Guntramovice, postaví je to rovnou před otázku, zda dělat dílčí změnu nebo rovnou aktualizaci územního plánu. „Vhodné dotace budou k dispozici až v roce 2015, takže na obě varianty máme dost času," uzavřela starostka Krušinová.

Autor: František Kuba

6.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Zatopený Krnov. Voda zalila město a způsobila velké hmotné škody.

Povodně 1997 aneb dvacet let poté

Památné lípy jsou vystavené mezi stromy

Mezi nejmohutnější stromy v České repoblice patří lípa z Horní Moravice a Janovská lípa. Obě najdete vystavenév zahradě Flemmichovy vily.

Chtějí čistit rybníky, ve kterých žijí želvy

Už deset let Krnované pozorují vodní želvy v nádržích Chářovského parku. Jsou tak plaché, že se je ještě nikomu nepodařilo je vyfotit. Právě se chystá projekt na čištění těchto rybníků.

Německý řád dále usiluje o historickou budovu Základní školy Dlouhá Loučka

Německý řád působil v našem regionu po staletí a stále k němu patří. Žehná pramenům v Karlově Studánce, v Opavě pořádá Řádový den, v Olomouci provozuje církevní gymnázium, pečuje o farnosti Bouzov a Bruntál.

Na bezdomovce prý zaútočili tři násilníci

Bezdomovec ležící na lavičce skončil se zlomenými žebry a vykloubeným ramenem. Bruntálským policistům oznámil, že šlo o útok tří násilníků.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies