VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kácení na sídlišti už zastupitel nezvrátil

Zastupitel Petr Vartecký (KSČM) do poslední chvíle marně žádal revizi kácení na krnovském sídlišti.

4.4.2017 2
SDÍLEJ:

Krnovské sídliště minulý týden přišlo o 40 stromů a o 200 metrů čtverečních keřových skupin.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Na krnovském sídlišti Budovatelů bylo minulý týden skáceno na 40 stromů. Zastupitel Petr Vartecký ještě pár hodin předtím marně apeloval na vedení města, aby seznam stromů, určených k likvidaci ještě znovu prověřilo.

Marně. Ve čtvrtek 30. března kácení proběhlo podle plánu. Obyvatelé sídliště dostali příležitost vyjádřit se k záměru předem, ale jen do 10. února. Mnozí z nich si skutečný rozsah kácení uvědomili až podle značek nastříkaných na kmenech, ale to už bylo příliš pozdě.

Zastupitel Petr Vartecký se ještě večer před kácením pokoušel záměr pozastavit a zrevidovat.

PO KÁCENÍ VÝSADBA

„Některé označené stromy si zaslouží pozornost, protože jsou v dobrém stavu a relativně mladé. Pamatuji si, že byly vysazené přibližně před 25 lety, a už se mají kácet? Těch případů, nad kterými bychom se měli zamyslet, dokud ještě stromy stojí, je tam hodně. Teď můžeme něco změnit, než bude pozdě," žádal Petr Vartecký 29. března.

Místostarosta Michal Brunclík Varteckému odpověděl, že revitalizaci sídliště schválila rada a zakázka byla vysoutěžena, takže už nelze nic měnit.

„Diskuse o tom probíhala, a ne krátkou dobu. Veškeré podklady byly zveřejněny na webu města. Občané hojně využívali možnost komunikovat s odborníky Petrou Mužíkovou a s Dušanem Martiníkem z odboru životního prostředí," reagoval Brunclík s tím, že místo čtyřiceti pokácených stromů bude vysazeno 120 nových, takže sídliště bez zeleně nezůstane.

BRUNCLÍK A VARTECKÝ, DVA PAMĚTNÍCI

Zastupitelé byli svědky zajímavé konfrontace, protože Brunclík i Vartecký se představili jako pamětníci ze sídliště. Začali vzpomínat, jak před lety proběhla výsadba zeleně, ale jejich svědectví se rozcházela.

Místostarosta vysvětloval nevhodnou druhovou skladbu i rozmístění dřevin zapojením laiků. „Pamatuji si to, protože jsem na tom sídlišti vyrostl sám. Výsadba tam často fungovala svépomocí tak, že přijel traktor, na vlečce přivezl zeleň a obyvatelé jednotlivých domů si to sami sadili v rámci brigádnických hodin.

Ne vždy to bylo šťastné. Smrky na sídlištích odumírají kvůli suchu i kůrovci, problematické jsou i topoly a břízy, což je silný alergen, takže dostáváme i emotivní žádosti o odstranění," zavzpomínal Brunclík.

„U nás žádná samovýroba zeleně nebyla, všechno nám tam vysázely firmy, takže každý strom má své opodstatnění. Pan projektant, který to kácení navrhl, tam nebydlí. Někteří občané ze sídliště přišli na zastupitelstvo kvůli tomu tématu, ale už to asi psychicky nevydrželi a odešli," oponoval Vartecký.

PRÝ SI PŘED VCHODEM VYSÁZELI DŽUNGLI

Brunclík kontroval svou perfektní znalostí místních poměrů: „Byli to konkrétně občané ze vchodu Budovatelů 4, kteří tam svépomocí vytvořili něco, co si troufnu nazvat džunglí, ve které se zachytávají odpadky. Nedivím se jim, ale není možná taková lidová tvořivost ve veřejném prostranství," trval Brunclík na chybné výsadbě sídlištní zeleně svépomocí.

VÝZVA: ZAPOJTE SE

Místostarosta Brunclík zastupitele Varteckého vyzval, aby se do revitalizace sídliště osobně zapojil. „Chceme využít dlouholetých zkušeností pana Varteckého s bydlením v této lokalitě a přizvat ho do realizační skupinky se zástupci firmy. Takže se u vás brzy potkáme, až budeme řešit některé věci přímo u vás v terénu," vyzval Brunclík Varteckého ke spolupráci.

„Pane Vartecký, pokud kolega říkal, že budete v té skupině, určitě to ještě budete moci nějakým způsobem prověřit," uklidňoval Varteckého místostarosta Jan Krkoška.

Petr Vartecký si tuto výzvu místostarostů vyložil tak, že v rámci realizační skupiny ještě dostane příležitost vyjádřit se ke sporným případům kácení. Příští den ráno se ale nestačil divit, když se sídlištěm začal rozléhat zvuk motorové pily a dřevorubci s platnou smlouvou s ním odmítli o své zakázce diskutovat.

Autor: František Kuba

4.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Trenér Milan Furik remízu bral

Ilustrační foto

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Řidič zahynul po nárazu do stromu

Nešťastně začal prodloužený víkend ve Vrbně pod Pradědem, v sobotu 29. dubna dopoledne tu zahynul devatenáctiletý řidič. Mladík nedaleko Vrbna narazil do stromu.

Derby Břidličné a Bruntálu zmařilo počasí

Šlágrem uplynulého fotbalového víkendu na Bruntálsku se mělo stát derby krajského přeboru mezi Břidličnou a Bruntálem. To se ale nakonec neuskutečnilo.

Vyražte na pochod s krnovskými turisty, které ani počasí neodradí

Pokud milujete přírodu a nevadí vám, že za jejím poznáním ujdete pár kilometrů, tak právě vám jsou určeny jarní akce, které pořádá krnovský odbor Klubu českých turistů.

Pavel Novák: Jde o to, aby závislí lidé co nejméně ohrožovali sebe a své okolí

/ROZHOVOR/ Pavel Novák se práci s drogově závislými lidmi věnuje více než deset let, je vedoucím organizace Krystal Help, která v Krnově funguje od roku 2002. Mezi závislými jsou lidé různého věku, pocházející z různých sociálních i rodinných poměrů, výrazně převažují muži.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies