VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Káceli stromy s mláďaty hřivnáče

Před krnovským hřbitovem 7. června proběhlo kácení. Na hnízdící ptáky a mláďata holuba hřivnáče nikdo nebral ohledy.

9.6.2017 1
SDÍLEJ:

Dvě mláďata holuba hřivnáče přežila pokácení stromu se svým hnízdem. Jiří Heneš je vynesl i s hnízdem na blízký strom v naději, že se k nim rodiče vrátí. Pokud ne, zahynou žízní a hladem.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Město Krnov v únoru oznámilo záměr vykácet před hřbitovem lípy. Některé už si konkurovaly, jiné rostly v trase plánované přeložky elektrického vedení a u některých byla důvodem kácení snaha o lepší rozhled řidičů při výjezdu aut ze Hřbitovní ulice.

Kácení bylo povoleno odborem životního prostředí. Proč ale proběhlo v červnu, kdy jsou v korunách hnízda a v nich ptačí mláďata?

Jiří Heneš bydlí v panelovém domě hned vedle hřbitova. Má rád ptactvo, které každou zimu přikrmuje a má radost z každého mláděte, které vyletí z hnízda pod jeho okny. Když zaslechl motorové pily, hned se šel podívat k pokáceným stromům.

Na trávníku mezi větvemi leželo hnízdo, kterého se křečovitě držela dvě vyděšená mláďata holuba hřivnáče.

OCHMÝŘENÉ KULIČKY JEŠTĚ NEUMÍ LÉTAT

„Ti chlapi s pilama za nic nemůžou, protože dělali jen svou práci. Zodpovědnost nese ten, kdo povolil kácení v červnu. Dřevorubci se snažili hnízdo s mláďaty uchytit na tenkou větev, tak jsem jim vysvětlil, že musí být na něčem bytelném. Půjčili mi čtyřmetrový žebřík, tak jsem hnízdo vynesl až do rozsochy," popsal Jiří Heneš snahu o záchranu dvou mláďat hřivnáče.

.

„Hřivnáči patří k největším holubům, takže i ty mláďata jsou dost velké ochmýřené kuličky. Bohužel létat se naučí nejdřív za dva týdny. Pokud se k nim rodiče nevrátí, umřou na tom stromě hladem a žízní. Je mi z toho nanic, že se to děje přímo u nás pod okny a nic s tím nemůžu dělat," doplnil Heneš.

„To, že pán dal hnízdo na silný strom co nejvýš, je nejlepší, co v dané situaci mohl udělat. Je téměř nemožné udržet mláďata hřivnáče naživu umělým krmením", řekl Martin Bodešínský ze Střediska ekologické výchovy.

Zároveň Bodešínský upozornil, že ani tak vyhlídky mláďat na přežití nejsou velké. „Pokud se u hřbitova kácely stromy celý den, vyplašení rodiče k mláďatům nemohli delší dobu. Tím se šance na přežití snižuje, ale pořád je možné, že rodiče najdou mláďata i na jiném stromě. My jim v tom hledání nemůžeme pomoct.

Pán udělal maximum a teď už je to jen na přírodě," uvedl Bodešínský.

„Stromy se přece odjakživa kácí v době vegetačního klidu, když tam nic nehnízdí. Nechápu, proč to museli dělat zrovna v červnu, když tolik ptačích druhů zrovna hnízdí a vyvádí mláďata. Možná tam jsou i další ptáci, ale už jsem neměl sílu hledat v korunách pokácených stromů další hnízda," doplnil Heneš.

Hřivnáč je u nás největším druhem holuba. Poznáme ho podle výrazné bílé skvrny po stranách krku. Pozná se i po hlase, protože vrká hlubokým hlasem „húú-hrúú". Původně hnízdil jen v lesích, ale od osmdesátých let se s ním stále častěji setkáváme i ve městech, třeba v parcích a na hřbitovech.

.

Na naše území přilétá ze zimovišť koncem února. Samice vždy snáší dvě vejce, ani víc, ani míň. O mláďata se starají oba rodiče. Mláďata se učí létat ve stáří asi 35 dnů. Holub hřivnáč je plachý a ostražitý pták. Pokud je vyrušen, může opustit hnízdo s mláďaty.

Deník na případ upozornil Městský úřad Krnov, aby ověřil, zda kácení proběhlo v souladu s vydaným povolením.

Autor: František Kuba

9.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Zprostředkování zaměstnání. Ilustrační foto.
1

Nezaměstnanost? Dost s ní bojují i obce na Opavsku a Bruntálsku

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení