VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Káceli stromy s mláďaty hřivnáče

Před krnovským hřbitovem 7. června proběhlo kácení. Na hnízdící ptáky a mláďata holuba hřivnáče nikdo nebral ohledy.

9.6.2017 1
SDÍLEJ:

Dvě mláďata holuba hřivnáče přežila pokácení stromu se svým hnízdem. Jiří Heneš je vynesl i s hnízdem na blízký strom v naději, že se k nim rodiče vrátí. Pokud ne, zahynou žízní a hladem.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Město Krnov v únoru oznámilo záměr vykácet před hřbitovem lípy. Některé už si konkurovaly, jiné rostly v trase plánované přeložky elektrického vedení a u některých byla důvodem kácení snaha o lepší rozhled řidičů při výjezdu aut ze Hřbitovní ulice.

Kácení bylo povoleno odborem životního prostředí. Proč ale proběhlo v červnu, kdy jsou v korunách hnízda a v nich ptačí mláďata?

Jiří Heneš bydlí v panelovém domě hned vedle hřbitova. Má rád ptactvo, které každou zimu přikrmuje a má radost z každého mláděte, které vyletí z hnízda pod jeho okny. Když zaslechl motorové pily, hned se šel podívat k pokáceným stromům.

Na trávníku mezi větvemi leželo hnízdo, kterého se křečovitě držela dvě vyděšená mláďata holuba hřivnáče.

OCHMÝŘENÉ KULIČKY JEŠTĚ NEUMÍ LÉTAT

„Ti chlapi s pilama za nic nemůžou, protože dělali jen svou práci. Zodpovědnost nese ten, kdo povolil kácení v červnu. Dřevorubci se snažili hnízdo s mláďaty uchytit na tenkou větev, tak jsem jim vysvětlil, že musí být na něčem bytelném. Půjčili mi čtyřmetrový žebřík, tak jsem hnízdo vynesl až do rozsochy," popsal Jiří Heneš snahu o záchranu dvou mláďat hřivnáče.

.

„Hřivnáči patří k největším holubům, takže i ty mláďata jsou dost velké ochmýřené kuličky. Bohužel létat se naučí nejdřív za dva týdny. Pokud se k nim rodiče nevrátí, umřou na tom stromě hladem a žízní. Je mi z toho nanic, že se to děje přímo u nás pod okny a nic s tím nemůžu dělat," doplnil Heneš.

„To, že pán dal hnízdo na silný strom co nejvýš, je nejlepší, co v dané situaci mohl udělat. Je téměř nemožné udržet mláďata hřivnáče naživu umělým krmením", řekl Martin Bodešínský ze Střediska ekologické výchovy.

Zároveň Bodešínský upozornil, že ani tak vyhlídky mláďat na přežití nejsou velké. „Pokud se u hřbitova kácely stromy celý den, vyplašení rodiče k mláďatům nemohli delší dobu. Tím se šance na přežití snižuje, ale pořád je možné, že rodiče najdou mláďata i na jiném stromě. My jim v tom hledání nemůžeme pomoct.

Pán udělal maximum a teď už je to jen na přírodě," uvedl Bodešínský.

„Stromy se přece odjakživa kácí v době vegetačního klidu, když tam nic nehnízdí. Nechápu, proč to museli dělat zrovna v červnu, když tolik ptačích druhů zrovna hnízdí a vyvádí mláďata. Možná tam jsou i další ptáci, ale už jsem neměl sílu hledat v korunách pokácených stromů další hnízda," doplnil Heneš.

Hřivnáč je u nás největším druhem holuba. Poznáme ho podle výrazné bílé skvrny po stranách krku. Pozná se i po hlase, protože vrká hlubokým hlasem „húú-hrúú". Původně hnízdil jen v lesích, ale od osmdesátých let se s ním stále častěji setkáváme i ve městech, třeba v parcích a na hřbitovech.

.

Na naše území přilétá ze zimovišť koncem února. Samice vždy snáší dvě vejce, ani víc, ani míň. O mláďata se starají oba rodiče. Mláďata se učí létat ve stáří asi 35 dnů. Holub hřivnáč je plachý a ostražitý pták. Pokud je vyrušen, může opustit hnízdo s mláďaty.

Deník na případ upozornil Městský úřad Krnov, aby ověřil, zda kácení proběhlo v souladu s vydaným povolením.

Autor: František Kuba

9.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Zatopený Krnov. Voda zalila město a způsobila velké hmotné škody.

Povodně 1997 aneb dvacet let poté

Památné lípy jsou vystavené mezi stromy

Mezi nejmohutnější stromy v České repoblice patří lípa z Horní Moravice a Janovská lípa. Obě najdete vystavenév zahradě Flemmichovy vily.

Chtějí čistit rybníky, ve kterých žijí želvy

Už deset let Krnované pozorují vodní želvy v nádržích Chářovského parku. Jsou tak plaché, že se je ještě nikomu nepodařilo je vyfotit. Právě se chystá projekt na čištění těchto rybníků.

Německý řád dále usiluje o historickou budovu Základní školy Dlouhá Loučka

Německý řád působil v našem regionu po staletí a stále k němu patří. Žehná pramenům v Karlově Studánce, v Opavě pořádá Řádový den, v Olomouci provozuje církevní gymnázium, pečuje o farnosti Bouzov a Bruntál.

Na bezdomovce prý zaútočili tři násilníci

Bezdomovec ležící na lavičce skončil se zlomenými žebry a vykloubeným ramenem. Bruntálským policistům oznámil, že šlo o útok tří násilníků.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies