VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeseníky jsou k netopýrům pohostinné

Podzemí Jeseníků ukrývá unikátní zimoviště netopýrů. U nás se vyskytuje až patnáct druhů netopýrů, chráněné jsou všechny.

4.9.2017
SDÍLEJ:

Zoolog Dušan Dluhonský veřejnost seznamuje s životem netopýrů v Jeseníkách, zájem mají dospělí i děti.Foto: Deník / Hana Kubová

Kolem netopýrů se točí snad nejvíc mýtů, a to zejména o jejich vztahu s člověkem. Dříve byli létající savci spojováni s démony, dodnes takzvaná létající myš vyvolává v lidech odpor. Kolují o nich legendy, že se zamotávají lidem do vlasů či sají krev.

Jsou to jen pohádky. Tvrdí to zoolog Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Dušan Dluhonský, který studiu netopýrů věnoval celá desetiletí. Z jeho pohledu jsou navíc Jeseníky unikátní. Nacházejí se zde dvě evropsky významná zimoviště netopýrů.

NETOPÝR MÁ KRÁSNĚ JEMNOU SRST

Létající savci ale běžně žijí také ve městech, právě v tomto období není nic neobvyklého, pokud přiletí do bytu omylem na návštěvu.

„Není pravda, že netopýr je slizký, naopak, má krásně jemnou srst. Lidé se ho určitě nemusí bát. Je zajímavé, že naopak v asijských zemích jsou netopýři považováni za nositele štěstí,“ tvrdí Dušan Dluhonský, který je také autorem řady odborných publikací.

DOMOV VE STARÝCH ŠTOLÁCH

V Jeseníkách se vyskytuje až patnáct druhů netopýrů, chráněné jsou všechny.

V zimě se ukrývají hlavně pod zemí. Na území CHKO se totiž nacházejí desítky starých důlních děl, rudy či zlato se zde těžily už před staletími. Právě staré štoly si netopýři vybírají k zimní pauze, při níž upadají do stavu hybernace. To znamená, že měsíce jsou bez pohybu a mají zpomalené životní funkce.

POČÍTÁNÍ NETOPÝRŮ

„Dvě unikátní a velká zimoviště jsou ve štolách nedaleko Malé Morávky a bývá zde pravidelně kolem dvou tisíc letounů. Každý rok se sčítají,“ vysvětlil Dušan Dluhonský. Počítání netopýrů není jednoduché. Staré důlní chodby jsou špatně přístupné, navíc například jedinci vzácného druhu netopýra černého jsou v době zimování na sobě doslova naštosovaní.

„Počítá nás na jednom místě víc, pak se bere průměr. Ale stále častěji se používá fotoaparát, technika je už dnes výborná. Snímky se pak zvětšují,“ vysvětlil zoolog, který také pořádá populární přednášky pro veřejnost.

Někdy ovšem není potřeba po plachých netopýrech v přírodě pátrat, často si najdou sami cestu do lidského obydlí. Už v tomto období si často hledají dočasné úkryty před zimou a tak někdy zamíří i do otevřeného okna. Většinou se jedná o nezkušená mláďata, která se ještě tak dobře neorientují.

Nejjednodušší radou, jak se nezvaných okřídlených návštěvníků v bytě zbavit, je otevřít okna dokořán a zhasnout světlo. Netopýr většinou odlétne sám.

Autor: Hana Kubová

4.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěvníci radnice potkávali úředníky ve stejném červeném tričku, které si oblékli na podporu kampaně „Na úřad bez auta“.

Na kole na úřad i do kostela

Darovat krev přišlo v Bruntále patnáct dobrovolných hasičů.

Hasiči společně darovali krev

Malované zpívání

Práce žáků Základní umělecké školy Bruntál mohou vidět diváci na nové výstavě v Galerii v kapli v Bruntále, výstava má název Malované zpívání 2.

Bezpečí seniorů na internetu

E-bezpečí seniorů v internetovém prostředí. To je název dvou přednášek, které pro seniory připravilo pracoviště prevence kriminality Městského úřadu v Krnově.

Výstava zvířectva ve Vrbně

V areálu skláren ve Vrbně proběhne výstava domácího zvířectva. Návštěvníci uvidí králíky, drůbež, okrasné a užitkové holuby včetně holubů poštovních, expozici hrdliček, andulek, papoušků a bažantů.

Nemocnice pořídila několik přístrojů

Krnovská nemocnice získala v těchto dnech sedm moderních přístrojů v hodnotě devíti milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení