VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jesenická fauna z dílny mistra řezbáře

Jiříkov – Řezbář Jiří Halouzka z Jiříkova má rád výzvy a rád se pouští do neobvyklých nápadů. Ostatně ty neobvyklé nápady se rodí v jeho hlavě. Tentokrát ale nejde o nějakou „nej" sochu, s níž by mířil řezbář za zápisem do knihy rekordů.

24.3.2013 2
SDÍLEJ:

Řezbář Jiří Halouzka se pustil do dalšího svého projektu. Vyřezává velké reliéfy zvířat, která žijí nebo se občas vyskytují v Jeseníkách. Jde mu o to, aby podoby byly co nejvěrohodnější.Foto: DENÍK / Dalibor Otáhal

K letošnímu stému výročí vysazení kamzíků v Jeseníkách chystá řezbář Halouzka ve své galerii neobvyklou expozici. Chce představit všechna zvířata, která v Jeseníkách žijí, případně se zde třeba vyskytovala. „Už jsem vyřezal kdeco a kdekoho. Ale je třeba i zviditelnit naše Jeseníky. Jsou tu krásné lesy, zachovalé, a žije zde spousta krásné zvěře. Chci lidem tuhle krásu přiblížit a ukázat jim, jaká zvířata tady mohou zahlédnout," prohlásil Halouzka.

Pustil se do vyřezávání kamzíka, jelena, srnce, divokého prasete, jezevce, lišky, mývalovce kuního a rysa. Přemýšlí nad vlkem a medvědem. Tahle zvířata tady sice už nežijí trvale, ale občas se zde vyskytnou. „Já sám jsem tady vlka viděl, čtyři kilometry odtud," ubezpečoval ve své dílně v Jiříkově řezbář Halouzka.

Sám je i myslivec a v přírodě tráví spoustu času. Získal kmen lípy staré sto osmdesát let, ten rozpůlil a do velkých špalků vyřezává jednotlivá zvířata. Dělá je formou reliéfů, kdy vyřezané zvíře jakoby vystupuje z plochy pozadí. Každý reliéf bude krýt stříška.

Řezbář Jiří Halouzka se pustil do dalšího svého projektu. Vyřezává velké reliéfy zvířat, která žijí nebo se občas vyskytují v Jeseníkách. Jde mu o to, aby podoby byly co nejvěrohodnější.„Lépe se vyřezává samostatná socha, reliéf je náročnější na prostor. Musím myslet dopředu na to, co uřezat. Taky bych mohl uříznout to, co by mi tam pak scházelo, a chyběl by mi pak materiál. Na některých půlkmenech jsou i tři zvířata, takže je to hodně náročné," popisoval svou práci Halouzka.

Některá zvířata vyhotovuje v páru nebo i s mládětem. Jde mu o to, aby výsledné dílo bylo co nejblíže skutečnosti, aby bylo co nejvěrohodnější. „Jezdí sem školy a školky a některé děti neví, jak které zvíře vypadá. Proto chci, aby zvířata měla skutečnou podobu. U každého bude také jeho jméno," plánoval Halouzka.

Současně pracuje na více sochách, a tak vedle reliéfů zvířat dělá i na nových postavách do svého betlému a na dalších dílech. Práce na více věcech současně má svůj smysl. Dřevo musí postupně vysychat, když se do něj vyřezává, narušuje se vnitřní pnutí. Je tedy dobré pracovat postupně, aby na sochách nebyly velké trhliny. Se zbytky dřeva si Halouzka teď v zimě v ateliéru topí. Anebo si špalíčky berou návštěvníci galerie.

V tomto období je návštěvnost galerie přece jen menší, a tak se Halouzka může lidem více věnovat, více se s nimi pobaví a pustí je mimo běžný návštěvnický okruh i třeba až do své dílny.

Autor: Dalibor Otáhal

24.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šestý ročník rodinného festivalu Rockem proti přehradě v Nových Heřminovech.
1 39

OBRAZEM: Nové Heřminovy Rockem proti přehradě

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Naučná stezka Kabátův kopec připomene také cvičiště sovětských okupačních vojsk

Máme si působení sovětských okupačních vojsk v našich městech připomínat, nebo se raději snažit na tyto události zapomenout?

OBRAZEM: Sraz historických vozů Škoda v Bruntále

/FOTOGALERIE/ Náměstí Míru v Bruntále zaplnily skoro dvě stovky vozů Škoda 110R Coupé.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Na dobrotách ze zvěřiny si pochutnávali lidé v Mysliveckém domě v Razové. Tamní myslivci připravili v sobotu 19. srpna pro návštěvníky posezení jak uvnitř v prostorném sále, vyzdobeném trofejemi, tak i venku na lavičkách pod přístřešky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení