VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jehovisté místo slavení Velikonoc v Krnově uctí výročí Ježíšovy smrti

Krnov - Pro katolíky jsou Velikonoce nejdůležitější svátek roku. Svědkové Jehovovi se také považují za křesťany, ale Velikonoce zásadně neslaví.

11.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Náboženská společnost Svědkové Jehovovi má v Krnově své sídlo v Sokolovské ulici. Právě zde si v takzvaném Sále Království dnes v 19.30 hodin připomenou výročí smrti Ježíše Krista, které připadá na 11. dubna. „Jeho smrt je klíčová proto, aby se uskutečnil Boží záměr a byla odstraněna každá příčina bolesti. Právě z tohoto důvodu Ježíš své učedníky vybídl, aby si jeho smrt připomínali. Svědkové Jehovovi vás zvou, abyste si spolu s nimi v ten den připomněli, jaký užitek z ní můžete mít vy a vaše rodina,“ stojí v pozvánce na dnešní setkání v krnovském Sále Království.

Také katolíci, pravoslavní i většina protestantských církví si v těchto dnech připomínají výročí smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista takzvanými pašijemi, půstem a bohoslužbami. Tito křesťané se na rozdíl od Jehovistů nebrání ani lidovým folklorním zvykům, které u nás máme spojené například s pletením pomlázky, barvením vajíček nebo pečením beránků. Naopak pro Svědky Jehovovi je přímo podstatou jejich identity, že se těmto „nebiblickým“ velikonočním tradicím vyhýbají. Vadí jim, že Vánoce i Velikonoce mají původ v pohanských rituálech, kterým křesťanství jen dalo novou náplň. „Naše rozhodnutí neslavit Velikonoce je pevně založeno na Bibli. Ta nás povzbuzuje, abychom používali „praktickou moudrost a schopnost přemýšlet“ spíše než abychom následovali lidské tradice,“ vysvětlují Jehovisté na svém webu odmítání Velikonoc.

Jehovisté jsou přesvědčeni, že si Ježíšovu smrt připomínají podobným způsoben jako křesťané v prvním století po Kristu. Na připomínku poslední večeře u Jehovistů koluje víno a chléb, které symbolicky připomínají Ježíšovo tělo a krev.

Tato náboženská společnost vznikla v USA, pod názvem Svědkové Jehovovi působí od roku 1931. V České republice jsou Jehovisté registrováni od roku 1993, takže dnes mají před zákonem stejné postavení jako ostatní církve. Naproti tomu v Rusku minulý týden nejvyšší soud potvrdil pozastavení činnosti Náboženské společnosti Svědkové Jehovovi. Vyšel tak vstříc ministerstvu spravedlnosti, které usiluje o definitivní zákaz Jehovistů v Rusku. Důvodem má být to, že jejich literatura údajně porušuje ruský zákon proti extremismu.

„Snažíme se vysvětlit lidem, že nejsme žádní extremisté. Jsme řádní občané, platíme daně a dodržujeme zákony. Obvinění z extremismu je prostě absurdní,“ řekl redakci BBC mluvčí ruských jehovistů Jaroslav Sivulskij.

V Československu začali Jehovisté působit už za první republiky. Za totalitních režimů byli pronásledováni a vězněni nacisty i komunisty hlavně pro svůj radikální pacifismus, šíření náboženské literatury, politickou neutralitu, napojení na americkou centrálu, odmítání transfúze a podobně.

Autor: František Kuba

11.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda 110 R.
AUTOMIX.CZ
13

Škoda zvažuje sporťák inspirovaný legendárním "erkem". Jak by mohl vypadat?

Ilustrační foto.

Mobilní kamera pro Krnov

Město Albrechtice pozvalo Komprachtice na Osoblažku

Parní vlak na osoblažské úzkokolejce sice má svůj jízdní řád, ale pokud se najde dostatečně početná skupina zájemců, může si domluvit speciální jízdu. Tak jako Město Albrechtice.

Onko Niké: ženy, které se nevzdaly

Onemocněla ve svých padesáti letech. Dnes se Jarmile Novotné pomalu blíží sedmdesátka, žije aktivním životem a spolu s ostatními členkami spolku

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

Svědkyně neobyčejných událostí

Krnovský gymnazista Kristián Jedelský zpracoval pro projekt Příběhy 20. století vyprávění řádové sestry Bonfilie, která dnes žije v charitním domě ve Městě Albrechticích.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies