VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jehovisté místo slavení Velikonoc v Krnově uctí výročí Ježíšovy smrti

Krnov - Pro katolíky jsou Velikonoce nejdůležitější svátek roku. Svědkové Jehovovi se také považují za křesťany, ale Velikonoce zásadně neslaví.

11.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Náboženská společnost Svědkové Jehovovi má v Krnově své sídlo v Sokolovské ulici. Právě zde si v takzvaném Sále Království dnes v 19.30 hodin připomenou výročí smrti Ježíše Krista, které připadá na 11. dubna. „Jeho smrt je klíčová proto, aby se uskutečnil Boží záměr a byla odstraněna každá příčina bolesti. Právě z tohoto důvodu Ježíš své učedníky vybídl, aby si jeho smrt připomínali. Svědkové Jehovovi vás zvou, abyste si spolu s nimi v ten den připomněli, jaký užitek z ní můžete mít vy a vaše rodina,“ stojí v pozvánce na dnešní setkání v krnovském Sále Království.

Také katolíci, pravoslavní i většina protestantských církví si v těchto dnech připomínají výročí smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista takzvanými pašijemi, půstem a bohoslužbami. Tito křesťané se na rozdíl od Jehovistů nebrání ani lidovým folklorním zvykům, které u nás máme spojené například s pletením pomlázky, barvením vajíček nebo pečením beránků. Naopak pro Svědky Jehovovi je přímo podstatou jejich identity, že se těmto „nebiblickým“ velikonočním tradicím vyhýbají. Vadí jim, že Vánoce i Velikonoce mají původ v pohanských rituálech, kterým křesťanství jen dalo novou náplň. „Naše rozhodnutí neslavit Velikonoce je pevně založeno na Bibli. Ta nás povzbuzuje, abychom používali „praktickou moudrost a schopnost přemýšlet“ spíše než abychom následovali lidské tradice,“ vysvětlují Jehovisté na svém webu odmítání Velikonoc.

Jehovisté jsou přesvědčeni, že si Ježíšovu smrt připomínají podobným způsoben jako křesťané v prvním století po Kristu. Na připomínku poslední večeře u Jehovistů koluje víno a chléb, které symbolicky připomínají Ježíšovo tělo a krev.

Tato náboženská společnost vznikla v USA, pod názvem Svědkové Jehovovi působí od roku 1931. V České republice jsou Jehovisté registrováni od roku 1993, takže dnes mají před zákonem stejné postavení jako ostatní církve. Naproti tomu v Rusku minulý týden nejvyšší soud potvrdil pozastavení činnosti Náboženské společnosti Svědkové Jehovovi. Vyšel tak vstříc ministerstvu spravedlnosti, které usiluje o definitivní zákaz Jehovistů v Rusku. Důvodem má být to, že jejich literatura údajně porušuje ruský zákon proti extremismu.

„Snažíme se vysvětlit lidem, že nejsme žádní extremisté. Jsme řádní občané, platíme daně a dodržujeme zákony. Obvinění z extremismu je prostě absurdní,“ řekl redakci BBC mluvčí ruských jehovistů Jaroslav Sivulskij.

V Československu začali Jehovisté působit už za první republiky. Za totalitních režimů byli pronásledováni a vězněni nacisty i komunisty hlavně pro svůj radikální pacifismus, šíření náboženské literatury, politickou neutralitu, napojení na americkou centrálu, odmítání transfúze a podobně.

Autor: František Kuba

11.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajští radní si tentokrát pro své výjezdní zasedání zvolili Bruntál. Setkali se zde s představiteli města a místních spolků.

Krajští radní zasedali v Bruntále

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Zámek Linhartovy má půvab i v noci

Zámek v Linhartovech nabízí i noční program. V sobotu 19. srpna to bude noční prohlídka s ohňostrojem a UFO, a 27. srpna se nádvoří opět změní v letní kino a nabídne českou komedii Špunti na vodě.

U nehody v Úvalně museli vyprošťovat zaklíněnou řidičku

K vážné nehodě dvou osobních aut a dodávky došlo ve středu před 18 hodinou v Úvalně. 

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Hasiči byli na kontrole v lázních

Řada objektů v Karlově Studánce je dřevěných. Jak by se k nim v případě potřeby dostali hasiči?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení