VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jehovisté místo slavení Velikonoc v Krnově uctí výročí Ježíšovy smrti

Krnov - Pro katolíky jsou Velikonoce nejdůležitější svátek roku. Svědkové Jehovovi se také považují za křesťany, ale Velikonoce zásadně neslaví.

11.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Náboženská společnost Svědkové Jehovovi má v Krnově své sídlo v Sokolovské ulici. Právě zde si v takzvaném Sále Království dnes v 19.30 hodin připomenou výročí smrti Ježíše Krista, které připadá na 11. dubna. „Jeho smrt je klíčová proto, aby se uskutečnil Boží záměr a byla odstraněna každá příčina bolesti. Právě z tohoto důvodu Ježíš své učedníky vybídl, aby si jeho smrt připomínali. Svědkové Jehovovi vás zvou, abyste si spolu s nimi v ten den připomněli, jaký užitek z ní můžete mít vy a vaše rodina,“ stojí v pozvánce na dnešní setkání v krnovském Sále Království.

Také katolíci, pravoslavní i většina protestantských církví si v těchto dnech připomínají výročí smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista takzvanými pašijemi, půstem a bohoslužbami. Tito křesťané se na rozdíl od Jehovistů nebrání ani lidovým folklorním zvykům, které u nás máme spojené například s pletením pomlázky, barvením vajíček nebo pečením beránků. Naopak pro Svědky Jehovovi je přímo podstatou jejich identity, že se těmto „nebiblickým“ velikonočním tradicím vyhýbají. Vadí jim, že Vánoce i Velikonoce mají původ v pohanských rituálech, kterým křesťanství jen dalo novou náplň. „Naše rozhodnutí neslavit Velikonoce je pevně založeno na Bibli. Ta nás povzbuzuje, abychom používali „praktickou moudrost a schopnost přemýšlet“ spíše než abychom následovali lidské tradice,“ vysvětlují Jehovisté na svém webu odmítání Velikonoc.

Jehovisté jsou přesvědčeni, že si Ježíšovu smrt připomínají podobným způsoben jako křesťané v prvním století po Kristu. Na připomínku poslední večeře u Jehovistů koluje víno a chléb, které symbolicky připomínají Ježíšovo tělo a krev.

Tato náboženská společnost vznikla v USA, pod názvem Svědkové Jehovovi působí od roku 1931. V České republice jsou Jehovisté registrováni od roku 1993, takže dnes mají před zákonem stejné postavení jako ostatní církve. Naproti tomu v Rusku minulý týden nejvyšší soud potvrdil pozastavení činnosti Náboženské společnosti Svědkové Jehovovi. Vyšel tak vstříc ministerstvu spravedlnosti, které usiluje o definitivní zákaz Jehovistů v Rusku. Důvodem má být to, že jejich literatura údajně porušuje ruský zákon proti extremismu.

„Snažíme se vysvětlit lidem, že nejsme žádní extremisté. Jsme řádní občané, platíme daně a dodržujeme zákony. Obvinění z extremismu je prostě absurdní,“ řekl redakci BBC mluvčí ruských jehovistů Jaroslav Sivulskij.

V Československu začali Jehovisté působit už za první republiky. Za totalitních režimů byli pronásledováni a vězněni nacisty i komunisty hlavně pro svůj radikální pacifismus, šíření náboženské literatury, politickou neutralitu, napojení na americkou centrálu, odmítání transfúze a podobně.

Autor: František Kuba

11.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nejvíc dlužníků má Moravskoslezský kraj. Přibývá zadlužených důchodců

Jiří Mládek dokáže z Merkuru vykouzlit cokoliv, takže si vysloužil přezdívku Merkurioman.
7

Měli jste v dětství vlastní stavebnici Merkur? Můžete na ni zavzpomínat v Krnově

AUTOMIX.CZ

Jak se nespálit při koupi ojetiny II.: Jsme u auta. Na co si dát pozor?

V minulém dílu článku o nákupu ojetiny jsme si probrali, čím se řídit při počátečním výběru auta a jak se připravit na jeho nákup. Nyní se dostáváme do bodu, kdy jsme u vybraného vozu. Na co si dát pozor? A co všechno byste měli zkontrolovat?

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Krása Jeseníků ve špercích a fotografiích

Bruntál – Poctu a obdiv krásám jesenické přírody skládá právě probíhající výstava v malé výstavní síni bruntálského zámku. Svou tvorbu zde divákům představují manželé Dana Rygarová a Jiří M. Doležel na výstavě nazvané Reflexe jesenické přírody.

Tragická nehoda: spolujezdkyně podlehla po čelním střetu aut zraněním

Série smyků na zasněžené komunikaci, střet s protijedoucím vozidlem, těžce zraněná spolujezdkyně, která v nemocnici zemřela, tři další zranění lidé. To je smutná bilance tragické dopravní nehody, k níž došlo včera po šesté hodině ranní v Nových Heřminovech.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies