VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednotce v Afghánistánu velel kpt. Martin Čajan

Krnov, Afganistán/AKTUALIZOVÁNO/ - Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek vyznamenal vojáky, kteří se vrátili z mise v Afghánistánu. Medailemi ocenil také zásluhy jednotky vojenské policie, které velel kapitán Martin Čajan z Krnova.

25.10.2011
SDÍLEJ:

Vojáci působící v Afgánistánu převzali v pátek z rukou velitele generálního štábu medaile Za službu v zahraničí a čestné odznaky za zásluhy. Foto: Deník/Jiří Kopáč

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek hrdinům z Afghánistánu na hruď připnul medaile Za službu v zahraničí a čestné odznaky za zásluhy. Vyznamenané jednotce vojenské policie pod velením kapitána Martina Čajana prošla rukama téměř tisícovka budoucích afghánských policistů. V Národním výcvikovém centru afghánské policie v provincii Vardak (někdy je uváděna také jako Wardak) po odchodu prvních absolventů nastupují k výcviku stále další rekruti. Provincie Vardak patří mezi pět nejrizikovějších oblastí Afghánistánu. Operují tam nejen rebelové a povstalci, ale i kriminální skupiny a gangy. Už zde zahynuli i čeští vojáci.

Picek po předání cen pochválil všechny jednotky, které v Afghánistánu působily. „Kladně byla hodnocena práce našich lékařů v Kábulu, výtečnou práci odvedli také piloti a technický personál na letišti v Kábulu, což je vidět na strojích i na výcviku afghánských pilotů. Samou chválu jsem měl možnost slyšet také na tým vojenských policistů, kteří školili Afghánce ve Vardaku,“ řekl novinářům po pátečním předání cen Picek. Před novináře předstoupil také velitel 1. výcvikové jednotky vojenské policie, Martin Čajan z Krnova. S úsměvem vzpomínal na specifické problémy, kterým museli vojenští policisté čelit při učení Afghánců. Jelikož je afghánské obyvatelstvo složeno z různých etnik, docházelo občas mezi studenty k třenicím. „Někteří spolu dokážou vyjít, jiní ne. Konflikty byly, ale snažili jsme se je udržet v rozumných mezích,“ konstatoval Martin Čajan a přiznal, že práce s takovými žáky byla značně složitá. „Oni skutečně vnímají svět jinak, a také vnímají čas jinak. Afghánistán není státem v tom smyslu, jak ho chápeme my. Afghánci mají naprostou nedůvěru v jakékoliv oficiální struktury. Důvěru je proto třeba stavět na dobrých osobních vztazích. Museli jsme s nimi vypít hodně zeleného čaje, a při tom všechno prodiskutovat,“ popsal specifika Afghánistánu Čajan, který cvičil Afghánce od konce března společně s dvanácti dalšími příslušníky české 1. výcvikové jednotky vojenské policie.

Základna ve Vardaku, na které čeští policisté působí, je určena k přípravě příslušníků Afghánské národní policie. Za plného provozu může pojmout až tři tisíce studentů. V současnosti je to největší instituce svého druhu v Afghánistánu. Kromě českých specialistů je řízena také příslušníky afghánské policie a působí zde personál Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF), který má poradenskou roli.

Úkoly vojenských policistů ve Vardaku

Čajanova jednotka české vojenské policie je začleněna do mezinárodního výcvikového a poradenského týmu pod velením francouzského četnictva. Společně s Čechy se tu na budování afghánských bezpečnostních složek podílí další partneři, například z Rumunska a Portugalska. Hlavním úkolem tohoto mezinárodního týmu je připravit instruktory afghánské policie, kteří se pak už sami postarají o výcvik dalších studentů. Čeští vojáci zde poskytují poradenství příslušníkům afghánského štábu výcvikového centra, kteří mnohdy teprve shromažďují první zkušenosti s řízením tak náročné instituce.

Čeští vojenští policisté také předávají afghánským kolegům zkušenosti ze střelecké přípravy, policejní taktiky při zvládání civilních nepokojů a podobně. Pro afghánské partnery jsou cenné i rady z oblasti logistiky a štábní práce.

Česká vojenská policie pod velením Martina Čajana navázala na své úspěšné působení v Iráku v letech 2003 až 2006, kdy se rovněž podílela na výcviku tamních policejních složek.

Vojáci se změnili na učitele čtení a psaní

Ve výcvikovém centru se vojenští policisté mění na učitele, kteří mají před sebou plnou třídu Afghánců mluvících odlišnými jazyky. Musí počítat s tím, že mnozí jsou negramotní nebo bez základních hygienických návyků. Afghánce, kteří neuměli číst, psát ani počítat, proto čekal nejprve čtyři až šest týdnů trvající základní vzdělávací kurz. Problémem byla i odlišná mentalita.

„Je to kmenové společenství, kde je všechno postaveno na osobních vztazích. Ty kulturní rozdíly byly obrovské. Někteří byli velice šikovní a dalo se s nimi pracovat. U spousty ostatních to ale bylo horší,“ shrnul pedagogické úkoly české armádní mise Martin Čajan, velitel české 1. výcvikové jednotky vojenské policie. Svůj pedagogický talent nepochybně zdědil po rodičích, vynikajících kantorech, na které vzpomíná několik generací absolventů krnovského gymnázia.

Na základnu ve Vardaku dopadaly rakety Talibanu několikrát týdně. Martin Čajan dokonce před televizními kamerami komentoval autentické video, na kterém sebevražedný talibánský bojovník vjel na jeho základnu s náklaďákem plným výbušnin. „Vybral si špatné místo, protože jediným výsledkem jeho činu bylo dvacet zraněných. Nikdo při tom neumřel,“ komentoval Martin Čajan ve zpravodajské relaci ČT24 autentické záběry výbuchu, které si 13. července letošního roku z bezpečné vzdálenosti natočili samotní talibanci.

Česká mise v Afghánistánu

„Příslušníci této jednotky sami prošli před odjezdem do mise náročným intenzivním výcvikem,“ upozornil šéf generálního štábu české armády Vlastimil Picek, když vojáky v pátek vyznamenal.

Války v Afghánistánu se za deset let jejího trvání zúčastnilo více než sedm tisíc českých vojáků. Zapojení do tohoto ozbrojeného konfliktu zatím Českou republiku stálo zhruba 8,5 miliardy korun.

Autor: František Kuba

25.10.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šestý ročník rodinného festivalu Rockem proti přehradě v Nových Heřminovech.
1 39

OBRAZEM: Nové Heřminovy Rockem proti přehradě

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Naučná stezka Kabátův kopec připomene také cvičiště sovětských okupačních vojsk

Máme si působení sovětských okupačních vojsk v našich městech připomínat, nebo se raději snažit na tyto události zapomenout?

OBRAZEM: Sraz historických vozů Škoda v Bruntále

/FOTOGALERIE/ Náměstí Míru v Bruntále zaplnily skoro dvě stovky vozů Škoda 110R Coupé.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Na dobrotách ze zvěřiny si pochutnávali lidé v Mysliveckém domě v Razové. Tamní myslivci připravili v sobotu 19. srpna pro návštěvníky posezení jak uvnitř v prostorném sále, vyzdobeném trofejemi, tak i venku na lavičkách pod přístřešky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení