VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Vyskočil má velkou sbírku lepenkových jízdenek

Krnov - Jan Vyskočil z Krnova vyrůstal v železničářské rodině přímo u dráhy. Sám je zaměstnancem Českých drah a i jeho koníčky jsou spjaté s železnicí.

19.2.2009
SDÍLEJ:

Jan Vyskočil z Krnova propadl neobvyklému sběratelskému koníčku. Má doma tisíce starých lepenkových jízdenek.Foto: DENÍK/Jiří Krušina

Jan Vyskočil jako malý kluk vyrůstal v železničářské rodině a s rodiči bydlel v nádražní budově železniční stanice Brantice. Celé dětství ovlivňovala železnice a i většina her měla nádech železniční tematiky. Nyní má jednu z největších sbírek lepenkových jízdenek u nás.

„V kůlně jsme měli pověšený ternion, což je zásobník lepenkových jízdenek, ze kterého se jízdenky vydávaly, a kdo mohl, plnil jej jízdenkami v té době všude povalujícími se. Měl jsem také mezi průvodčími hodně „zásobovačů“, a tak se množil základ mé budoucí sbírky,“ popisuje začátky vzniku unikátní sbírky Jan Vyskočil.

Sběratelství, které mělo nenápadný start v polovině osmdesátých let, muselo ustoupit škole. Sbírku však ještě mladý muž pečlivě zakonzervoval a uložil na půdu, aniž by tušil, že se k ní jednou vrátí. Po studiích na Střední odborné škole dopravy a cestovního ruchu v Krnově nastoupl jako signalista v rodné stanici. Po čase změnil působiště a po vybudování krnovského ČD centra začal pracovat v Krnově jako informátor. Sbírka čekala dlouhá léta.

„Před dvěma roky mne navštívil kamarád a mimo jiné jsme vzpomněli i na skoro zapomenuté lepenkové jízdenky. Byl jsem zvědavý, jestli dávno uložené jízdenky budou ještě existovat, a tak jsem je na půdě vyhrabal. Poté jsem zjistil, že jsou ve vynikajícím stavu a rozhodl jsem se ve sbírání pokračovat,“ uvádí vášnivý sběratel.

Dlouho hledal systém, podle kterého jízdenky třídit, a nakonec se rozhodl pro řazení jízdenek podle jednotlivých tratí tak, aby z každé stanice na dané trati měl jednu jízdenku. Kontaktoval i několik jiných sběratelů a po mnoha výměnách se v počtu jízdenek dostal na číslo převyšující dva a půl tisíce kusů. Jízdenky jsou tříděny podle jízdního řádu z 80. let, kdy se na síti ČSD (mimo tehdejší slovenské části) nacházelo okolo 1 800 stanic, ve kterých byly vydávány jízdenky.

Krnovákovi se do dnešního dne podařilo nasbírat těchto výdejních stanic 1 650. Dalších asi 900 jízdenek má ve sbírce tříděny podle druhů na místenky, příplatky, zahraniční, psané, jízdenky zvláštních jízd a mnoho dalších. „Ve sbírce mám jízdenky datované do 40. - 90. let a mnohé stanice jsou již zrušeny nebo vůbec neexistují. Úplný konec prodeje těchto jízdenek na síti ČD byl v roce 1999, kdy se od počátku 90. let nahrazovaly elektronicky vydávanými jízdenkami. Proto je těžké další rozšiřování mé sbírky, a tak pokud se někomu doma zbytečně povalují takové jízdenky, prosím, zda by mi je nevěnoval do mé sbírky,“ dodává Jan Vyskočil.

Jízdenky sběrateli můžete ponechat na jeho pracovišti v krnovském ČD centru. O sbírce jsou také vytvořeny internetové stránky. Každý zájemce si může prohlédnout jedinečnou sbírku na www.jizdenky.er.cz.

Autor: Jiří Krušina

19.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šestý ročník rodinného festivalu Rockem proti přehradě v Nových Heřminovech.
1 39

OBRAZEM: Nové Heřminovy Rockem proti přehradě

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Naučná stezka Kabátův kopec připomene také cvičiště sovětských okupačních vojsk

Máme si působení sovětských okupačních vojsk v našich městech připomínat, nebo se raději snažit na tyto události zapomenout?

OBRAZEM: Sraz historických vozů Škoda v Bruntále

/FOTOGALERIE/ Náměstí Míru v Bruntále zaplnily skoro dvě stovky vozů Škoda 110R Coupé.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Na dobrotách ze zvěřiny si pochutnávali lidé v Mysliveckém domě v Razové. Tamní myslivci připravili v sobotu 19. srpna pro návštěvníky posezení jak uvnitř v prostorném sále, vyzdobeném trofejemi, tak i venku na lavičkách pod přístřešky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení