VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaký osud čeká hudební boudu ve Městě Albrechticích?

Přes šedesát let stojí v parku Bedřicha Smetany ve Městě Albrechticích dřevěná bouda. Hodně se na ní podepsali vandalové, takže dnes je spíš pro ostudu, než k užitku.

9.7.2015 1
SDÍLEJ:

Přes šedesát let stojí v parku Bedřicha Smetany ve Městě Albrechticích dřevěná bouda. Hodně se na ní podepsali vandalové, takže dnes je spíš pro ostudu, než k užitku.Foto: archiv

Boudu v parku Bedřicha Smetany ve Městě Albrechticích mají místní obyvatelé spojenou hlavně s kulturními akcemi. Dobře slouží vystupující kapele jako pódium a úkryt před špatným počasím. Před boudou se nachází vydlážděný plácek pro lidi, kteří si krom poslechu hudby rádi zatancují.

Poblíž tanečního plácku jsou dřevěné lavičky a stoly pro diváky.

Bouda? Ostuda!

Posledních pár let je ovšem celý areál spíš pro ostudu než pro kulturu. Bouda má v oknech mříže, aby dovnitř nevnikli vandalové. Při pohledu skrze ně je vidět, že záškodníci vevnitř již několikrát pobyli a za tu dobu dokázali na vnitřních i vnějších zdech literárně i výtvarně vyjádřit své niterní prožitky a pocity, povětšinou vulgárního charakteru.

Rozbité dveře vedení města opravilo „šalamounským" zaplněním díry kusem jiných dřevěných dveří rozdílné barvy. Kolem tanečního plácku stojí rozbitá světla, která těžko případným tancujícím mohou svítit do kroku.

„Je to ostuda pro celé město," řekl místní dlouholetý obyvatel a hudebník Petr Volný, který se za svá léta v boudě hodně nahrál.

„Bouda má sloužit jako zázemí hudebníkům a návštěvníkům, ale vzhledem k jejímu stavu toho není schopná. Nejsou zde záchody ani šatny, sotva se tu vejde nějaký bufet, který tu rovněž nemá, co pro svůj chod potřebuje. Přitom jsem už tolikrát upozorňoval Městský úřad Města Albrechtic a nic se neděje," povzdechl si smutně Petr Volný.

Vylepšený park

Vedení města má případ několik let na stole. Zabývali se jím zastupitelé několika volebních období. Kýžená rekonstrukce a celková revitalizace kulturního areálu se ovšem nekonala.

„Jsme si vědomi faktu, že stav boudy je pro město špatnou vizitkou. Máme v plánu rozsáhlou rekonstrukci celého parku, včetně kulturního areálu, kde chceme postavit záchody, zastřešit taneční parket a opravit boudu. Takový projekt je ovšem náročný a stojí několik miliónů korun, ty Město Albrechtice v současné době nemá," vyjádřil se k situaci místostarosta Města Albrechtic Martin Špalek.

„Čekáme na vhodnou příležitost nabídky dotačních programů, abychom zažádali o finanční podporu. Takový projekt se nedá zrealizovat během chvilky," doplnil.

Je třeba trpělivost

Podle jeho slov nemá smysl v současné době budovu opravovat, protože je oblíbeným cílem místních vandalů, kteří by se po její rekonstrukci na ni opět vyřádili, a město by za opravu zbytečně vyhodilo peníze. Proto chce vedení města zahrnout do celkové rekonstrukce také kamerový systém, díky němuž bude mít případné škodily pod dohledem.

Obyvatelům Města Albrechtic tak nezbývá nic jiného než být trpěliví a na změny k lepšímu si počkat.

Autor: Martin Erben

9.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zámek Slezské Rudoltice. Ilustrační foto.

Na zámku se setkají znalci památek, exkurze a seminář budou i pro veřejnost

Jindřich Štreit.

Štreit dnes na Sovinci vystaví smutný cyklus Tichá nemoc o rakovině prostaty

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Na Dožínky můžete jet dvěma parními vlaky

Slezské Rudoltice – Obě parní lokomotivy Rešica i Malý Štokr vyrazí 19. srpna na dožínky ve Slezských Rudolticích.

Je přeložka silnice vodní dílo nebo dopravní stavba?

Přeložka silnice mezi Zátorem a Novými Heřminovy nezadrží povodně ani vodu v krajině. Přesto je při výkupu pozemků posuzována jako vodní dílo.

Vydejte se za zlatem do Suché Rudné

Dominantou Suché Rudné je dřevěná kaple Nejsvětější Trojice z roku 1720, která před deseti lety dostala novou šindelovou střechu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení