VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaký Krnov nám navrhovali nejlepší architekti před padesáti lety?

/HISTORIE/ Od odborníků na architekturu a urbanismus slýcháme nářky, že se Krnov v posledních desetiletích rozvíjel nekoncepčně až chaoticky. Letos uplyne padesát let od největší architektonické soutěže.

19.3.2017
SDÍLEJ:

Vítězný návrh podle poroty tradičnímu shromažďovacímu prostoru dává funkci obchodního rušného centra a nový společenský prostor zakládá mezi kostelem sv. Martina a radnicí. S odstupem padesáti let už víme, co z toho vzešlo v praxi.Foto: MěÚ Krnov

V roce 1967 měl Krnov přibližně tolik obyvatel jako dnes, kolem 24 tisíc. Byl největším městem okresu Bruntál a také nejvýznamnějším průmyslovým i kulturním centrem regionu.

Historickou zástavbu v Krnově pošramotila válka, zanedbaná údržba i budovatelské nadšení. Došlo k mísení průmyslových a obytných zón. Za této situace se Městský národní výbor v Krnově rozhodl vyhlásit největší architektonickou soutěž v novodobé historii. Doufal, že zajistí plynulý a smysluplný rozvoj města.

Měla to být soutěž celostátní a anonymní. Prestižní porotu jmenoval Svaz architektů ČSSR.

Nejspíš také na tehdejší dobu velkorysá finanční odměna 30 tisíc korun pro vítěze byla důvodem, proč se do soutěže přihlásilo 82 účastníků, ale v termínu odevzdali jen 41 soutěžních návrhů.

Vzhledem k éře častých manifestací loajality komunistického režimu byl v zadání také požadavek vytvořit v Krnově ústřední shromažďovací prostor. Dále byla v zadání rekonstrukce a využití historických objektů, doprava s ohledem na obslužnost i parkovací plochy nebo rozvoj respektující dominanty a etapizace zástavby.

Přečtěte si také: Zdá se, že obchvat Krnova už opravdu postaví

Vítězný návrh společně předložili architekti Petr Čvanda z Krnova a Pavel Šimeček z Ostravy. Porota ocenila jejich originalitu a překvapivá řešení.

„Tradičnímu shromažďovacímu prostoru dává funkci obchodního rušného centra, nový společenský prostor zakládá mezi kostelem sv. Martina a radnicí. Všech stávajících historicky cenných objektů využívá pro zvýšení účinku nově vytvořeného prostoru. Jedině toto řešení ze všech soutěžních návrhů přineslo zcela uspokojivé vyřešení dopravních vztahů v centru města," popsal krnovský kronikář, jak architekti řešili tvorbu nového městského centra.

„V podstatě všechna řešení prokazují, že je třeba zachovat mimo historických dominant radnice a kostela sv. Martina i městské domy č. 1 a a 2 na Hlavním náměstí, areál zámku a domy s podloubím. Zachování ostatních objektů není únosné," vyřkla porota ortel nad několika domy na náměstí, které byly po čase postupně bourány.

Porota rozdělila i spoustu dalších cen za dílčí přínosy. „Celkový počet došlých návrhů prakticky vyčerpává všechny variantní možnosti řešení daného problému," uzavřela svůj zápis porota s tím, že architektonickou soutěží to pro Krnov nekončí, ale spíš začíná.

Jak hodnotit výsledky soutěže s odstupem padesáti let?

Vítězné návrhy

I. cena 30 tisíc korun, autoři: ing. arch. Petr Čvanda, Krnov a ing. arch. Pavel Šimeček, Ostrava
II. cena 15 tisíc korun, autoři: Kolektiv útvaru hlavního architekta města Olomouce
III. cena 12 tisíc korun, autoři: ing. arch. Ivan Koleček, Ostrava, ing. arch. Miroslav Řehula, Ostrava

Porota soutěže jmenovaná Svazem architektů ČSSR

ing. arch. Rudolf Spáčil, ing. arch. Josef Němec CSc., ing. arch. Stanislav Franz, ing. arch. Miloslav Vávra, ing. arch. Drahomíra Němcová, ing. arch. Vítězslav Hovadík, ing. arch. Jan Benetka, ing. arch. Jaromír Hladký, ing. arch. Jindřich Malátek, sekretář soutěže: Miloslav Ošťádal

Ocenění návrhů za dílčí přínosy

1 – návrh autorů: ing. arch. Zdenka Aulická, ing. arch. Václav Aulický, Praha
2 – návrh Stavoprojektu Ostrava
3 – návrh autora: ing. arch. Ladislav Vitoul, Ostrava
4 – návrh autorů: ing. arch. Jiří Adamczyk. ing. arch. Bohuslav Šantrůček, Ústí nad Labem
5 – návrh autor: ing. Evžen Kuba, Ostrava
6 – návrh autora: ing. arch. Petr Májek, Ostrava
7 – návrh autorů: ing. arch. Jozef Kollár, ing. arch. Zuzana Fatulová. ing. arch. Ferd. Husovský (Bratislava), ing. arch. Julián Hauskrecht, ing. arch. Jozef Schuster
8 – zvláštní odměna mimo soutěž byla přiznána autorovi Jiří Turek, Praha

Autor: František Kuba

19.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Trenér Milan Furik remízu bral

Ilustrační foto

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Řidič zahynul po nárazu do stromu

Nešťastně začal prodloužený víkend ve Vrbně pod Pradědem, v sobotu 29. dubna dopoledne tu zahynul devatenáctiletý řidič. Mladík nedaleko Vrbna narazil do stromu.

Derby Břidličné a Bruntálu zmařilo počasí

Šlágrem uplynulého fotbalového víkendu na Bruntálsku se mělo stát derby krajského přeboru mezi Břidličnou a Bruntálem. To se ale nakonec neuskutečnilo.

Vyražte na pochod s krnovskými turisty, které ani počasí neodradí

Pokud milujete přírodu a nevadí vám, že za jejím poznáním ujdete pár kilometrů, tak právě vám jsou určeny jarní akce, které pořádá krnovský odbor Klubu českých turistů.

Pavel Novák: Jde o to, aby závislí lidé co nejméně ohrožovali sebe a své okolí

/ROZHOVOR/ Pavel Novák se práci s drogově závislými lidmi věnuje více než deset let, je vedoucím organizace Krystal Help, která v Krnově funguje od roku 2002. Mezi závislými jsou lidé různého věku, pocházející z různých sociálních i rodinných poměrů, výrazně převažují muži.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies