VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Idea spolkového domu vznikla ve Flemmichově vile

V krnovské Flemmichově vile v roce 2008 díky pochopení a podpoře tehdejšího vedení města a obětavosti občanů Krnova začala dostávat konkrétní podobu myšlenka „Spolkového domu". Jakým vývojem prošla?

27.3.2016 1
SDÍLEJ:

Šumný Krnov v roce 2009 patřil k nejznámějším akcím dobrovolníků ze spolkového domu. Na procházku za historií a architekturou Krnova si našli čas i autoři Šumných měst Radovan Lipus a David Vávra.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Na počátku úvah o potřebě Spolkového domu pro Krnov stálo základní motto: „Pro zdravý rozvoj města je nejlepší investicí podpora občanských a zájmových činností, které město kultivují. Z takových aktivit se rodí trvalý a hluboký vztah, nápady a energie pro rozvoj města."

Díky podpoře ze strany radnice, která iniciativním občanům nabídla prostory pro spolkovou činnost, se touto formou odehrálo více než sto akcí ročně. Ty byly připravované a zajištěné výhradně dobrovolníky. Tématický rozsah byl široký a pestrý.

Od pravidelného cvičení jógy, dechových cvičení a tanců pro ženy, přes dílny zájmových činností, výstavy, tematické exkurze, vycházky do přírody s odborníky, práce na různých projektech, klubová setkání, samostatné koncerty, divadelní představení, přednášky o historii regionu, zdravé životním stylu, přírodě, architektuře, cestování, umění až k filosofickým besedám s předními českými odborníky nebo umělci.

Cvilín, řeky, hudba, architektura, výlety

„Podařilo se tak kultivovaně oživit krásný a historicky cenný prostor, ale nejen to. Ukázalo se, že spolupráce občanů a města je možná. Navíc přináší městu velké finanční úspory i velkou společenskou hodnotu", zrekapituloval počátky spolkové činnosti Petr Ondruška, který byl jedním z iniciátorů.

Činnost se ale neomezovala jen na prostory Flemmichovy vily. Doprovázely ji komentované vlastivědné, historické i přírodovědné procházky a návštěvy významných míst. Akce pro veřejnost se zaměřily na diskuse o úpravách veřejných prostranství, okolí řeky ve městě, obnovu Cvilína, vznikl festival Setkání s duchovní hudbou a další akce s cílem zpříjemnit život v našem městě.

K vrcholům a nejvíce navštěvovaným patřily akce v rámci Šumného Krnova v roce 2009.

Nové sídlo v areálu kina Mír

Z Flemmichovy vily se tento spolkový fenomén v roce 2011 přenesl do nového sídla v objektech krnovského kina Mír. I zde pokračovala práce dobrovolníků, kteří si na své náklady upravili pronajaté prostory.

Každoročně se zde realizovalo mnoho menších a zajímavých besed, cvičení, přednášek i kurzů. Ač jsou prostory přece jen méně známé, než Flemmichova vila, také sem si opakovaně nacházeli Krnované cestu.

A tak i zde činnost doplňovaly další akce ve městě a jeho okolí. Ať už je to vzpomínaný festival duchovní hudby, který se již stal tradiční součástí kulturní nabídky, nebo pouliční sousedské slavnosti pod názvem „Zažít město jinak", či ornitologické vycházky nebo bleší trhy.

Složité financování

Po celou dobu spolkové dobrovolnické činnosti v pronajatých prostorách města nejobtížnějším úkolem bylo zajištění finančních prostředků. Ačkoliv město každoročně podpořilo platby za energie, na bedrech dobrovolníků zůstávalo zajistit jejich spolufinancování.

Protože finanční zátěž je vysoká a není možné pokladnu naplňovat provozováním prostor, bylo vedení města požádáno o posouzení situace. „Spolky mají čím platit. Jsou to nápady a zkušenosti, které jsou realizovány ve stovkách hodin dobrovolnické práce. Tato činnost má vysokou ekonomickou hodnotu, což nejlépe ukazují náklady na organizování obdobných akcí příspěvkovou nebo komerční organizací.

Také vysoká společenská hodnota je neopominutelná. Setkávání občanů, kteří si akce také organizují, je výbornou školou přímé demokracie," doplnil Ondruška zajímavou úvahu o hodnotě dobronických aktivit.

„Já bych také zdůraznila, že naše činnost účinně rozvíjí kladný vztah k městu a zájem o aktivní tvořivé přispění k jeho kulturním hodnotám, jeho kulturnímu dědictví. To je totiž hodnota, kterou žádná pasivní účast na komerčních akcích nevytvoří," doplnila Květoslava Kukelková, která se rovněž podílí na dobrovolnických aktivitách spolkového domu v Krnově.

Autor: František Kuba

27.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení