VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horní Benešov se jmenuje podle zakladatele Beneše II.

/HISTORIE/ Původní název zněl jen Benešov. Město bylo založeno roku 1253. Přízvisko Horní získala obec až v roce 1926. Dnes na katastrálním území o rozloze 2040 ha žije přes 2300 obyvatel.

17.6.2017
SDÍLEJ:

Původní název zněl jen Benešov. Město bylo založeno roku 1253. Přízvisko Horní získala obec až v roce 1926. Dnes na katastrálním území o rozloze 2040 ha žije přes 2300 obyvatel.Foto: MÚ Horní Benešov

Historicky se jedná o hornické město založené v roce 1253 synem Voka I., Benešem II., na místě starší hornické osady, jak dokládá zakládací listina z 11. dubna toho roku. Dokument se bohužel zachoval pouze v latinském opise z roku 1535, originál byl nenávratně zničen při požáru města během válečného tažení uherského krále Matyáše Korvína roku 1474.

STŘÍBRNÉ DOLY

Ve 13. století náležely k Benešovu také okolní vsi Razová, Horní Životice, Jelení, Milotice a dnes již zaniklé obce Rábov a Schvarzendorf. V místních dolech se těžila ruda s obsahem stříbra, zlata, olova, zinku a železa. Stříbrné doly patřily k nejstarším v zemi. Počátky tkalcovského řemesla se v Benešově datují již od 16. století.

V 19. století se město stalo významným centrem textilního průmyslu. Vyskytovala se zde bělidla, barvírny a pletárny. Vyráběly se nitě, provazy i paličkované krajky.

V obci se nachází několik kulturních památek – vojenské opevnění Lichnovské šance, farní kostel sv. Kateřiny s areálem, ohradní zeď s kaplemi křížové cesty a chrámkem a několik městských domů.

VOJENSKÉ OPEVNĚNÍ

Vojenské opevnění Lichnovské šance je považováno za opevnění z třicetileté války, dělostřelecké okopy pocházející z války sedmileté. Leží na východní stráni vrcholku kopce Šance, který se zvedá severním směrem od města Horní Benešov. Na vrchol toho kopce dojdeme po lesní cestě vedoucí severním směrem z místní části Luhy.

KOSTEL, FARA, KAPLE

Kostel sv. Kateřiny je dominantou města – jedná se o barokní architekturu postavenou na středověkých základech, fara je patrová zděná mohutná stavba ze 17. stol., součástí jejího areálu je kamenná stodola a pilířová brána s brankou.

Ohradní zeď s kaplemi křížové cesty a chrámkem, jedná se o torzo kamenné zdi ze 17. století s třemi kapličkami, zastaveními křížové cesty, místo čtvrté kaple je postaven kamenný chrámek – památník padlým v 1. světové válce.

Hřbitovní kaple Panny Marie byla postavena v roce 1893 podle projektu Adolfa Riegra Edmundem Friedlem. Interiér kaple má jednotné pseudogotické vybavení.

SVATÝ JAN NEPOMUCKÝ

K památkám zapsaným v ústředním seznamu nemovitých kulturních památek patří dále socha sv. Jana Nepomuckého. Je to pískovcová socha prostovlasého světce v tradičním oděvu s biretem v pravé a křížem v levé ruce. Na profilované římse podstavce klečí andílci. Barokní plastika z 2. poloviny 18. století stojí od roku 2006 opět na náměstí.

Více o historii města vypovídá po 90 letech obnovené městské muzeum nacházející se v budově radnice. Můžete ho navštívit třeba při příležitosti slavností města. Ty se v Horním Benešově pořádají v pátek 23. června.

Veronika Hudečková

Autor: Redakce

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hrad Sovinec. Ilustrační foto.

Hrad Sovinec hostí malý divadelně hudební festival Bubofest

Linhartovský zámek. Ilustrační foto.

Na zámku Linhartovy začalo Kulturní léto

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Kamil Vrba: Krnovu stále fandím, klubu bych do budoucna přál divizi

/ROZHOVOR/ V současné době už fotbal nehraje ani rekreačně a věnuje se zejména svému vnukovi. Zhruba před čtvrtstoletím si ovšem obranu tehdejšího opavského Ostroje, který brázdil vody naší druhé nejvyšší fotbalové soutěže, šlo bez stopera Kamila Vrby představit jen stěží. Momentálně na trávníky vybíhá spíše sporadicky a dění na hřišti přihlíží především z pozice diváka.

Letní brigády: hodně se jezdí i do zahraničí

Studenti z Opavska a Bruntálska jezdí o prázdninách pracovat do sousedních zemí čím dál tím častěji. Reagují tak na omezenou pracovní nabídku v regionu a na její nízké finanční ohodnocení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies