VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči ve Spáleném oživují staré tradice

/FOTOGALERIE/ Sbor dobrovolných hasičů byl ve Spáleném založen v roce 1946, takže letos oslaví kulatou sedmdesátku. Hasiči tu působili také před válkou, ale mluvili německy.

20.2.2016
SDÍLEJ:

Sbor dobrovolných hasičů byl ve Spáleném založen v roce 1946, takže letos oslaví kulatou sedmdesátku.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Hasičská zbrojnice ve Spáleném na Bruntálsku je plná diplomů a trofejí z různých období. Ten nejstarší a nejcennější exponát je nejmenší. Je to pamětní medaile, kterou si nechali vyrazit místní hasiči v roce 1899. Proto je na ní předválečné jméno obce Kuttelberg místo Spálené.

Požárů moc nebylo

Když se hasiči SDH Spálené sejdou nad kronikami, aby společně zavzpomínali, daleko častěji se jim vybaví různé hasičské soutěže než skutečné požáry.

„Pár požárů jsme tu zažili, ale moc jich nebylo. Většinou jsme vyrazili do akce, když někdo nezvládl vypalování trávy. Plameny se při větru v trávě šíří rychle, takže jeden člověk nemá šanci to uhlídat. Můžu s hrdostí říct, že až do lesa jsme oheň nikdy nenechali dojít. Vždycky plameny zastavili ještě na poli nebo na louce," zavzpomínal nejstarší ze spálenských hasičů František Bělař.

Občas se ho kamarádi ptají, jestli mu jako hasičovi není líto, že nezažil žádný opravdu velký požár. „Spíš mám dobrý pocit z toho, že jsme to tady ve Spáleném dobře uhlídali. Líto je mi něco úplně jiného: jak nás dobrovolných hasičů ubývá. Kdysi tu byla spousta mládeže, hráli fotbal, dělali táboráky, sportovali, stavěli májku a harmonika hrávala až do rána.

Bohužel tu není práce, tak mladí hned po škole odchází jinam. Celkově se náš region vylidňuje. A ten hasič harmonikář už taky není mezi námi," posteskl si hasič pamětník František Bělař.

Někdy i hasiči pamětníci musí zapomenout na bolavé klouby, když je třeba zaskočit jako náhradník, aby družstvo bylo kompletní v okrskové soutěži nebo na Memoriálu Miroslava Římana. Hasičský dorost citelně chybí také v sousedních Holčovicích a stěžují si i další obce.

Vzpomínky na povodně

Zcela zásadním zážitkem pro místní hasiče byly povodně v roce 1997. „Vždycky si na povodně vzpomeneme, když se potřebujeme dostat na hasičské hřiště. Máme hřiště kousek od zbrojnice, ale za řekou. Vedla k němu lávka, kterou nám sebrala povodeň.

Postavit nový mostek přes řeku ale není jen tak. Jednání s Povodím Odry jsou pomalá a zdlouhavá," posteskl si starosta SDH Spálené Pavel Gašparik st.

Pavla Gašparika ml. povodně v podstatě přivedly mezi hasiče. „Při povodních v roce 1997 spontánně pomáhali hasičům i mnohem mladší než jsem já. Tak jsme se my, dobrovolníci, lépe poznali s hasiči a hodně nás to stmelilo. Do roka nás všechny kluky vzali do sboru. Bylo nás asi deset.

Jako mladí hasiči jsme pořád soutěžili a trénovali, protože jsme ještě byli všichni svobodní. Pak jsme se oženili, založili rodiny, takže to hasičské nadšení u většiny trochu upadalo," vysvětlil Pavel Gašparik ml. jak to chodí v životě dobrovolných hasičů.

Sám si před patnácti lety našel tolerantní manželku, která se smířila s tím, kolik času tráví v požární zbrojnici. Věděla, do čeho jde. Rodina Gašparikova je plná hasičů. Také syn Pavla Gašparika ml. už obléká hasičský mundůr.

Kultura a tradice

„Jsme sice hasiči, ale kromě soutěží a pomoci profesionálním hasičům při zásahu je pro nás stejně důležité udržování tradic. Tady v těch horách kromě hasičů nikdo příliš aktivní není. Děláme dětské dny, stavění máje a různé společenské i sportovní akce, na které chodí místní i chataři," doplnil velitel SDH Spálené Josef Gašparik s tím, že dobrovolní hasiči samozřejmě nesmí chybět ani v organizačním týmu slavného hudebního festivalu Holčovice.

Na akce spojené s vařením guláše, projížďkami na koni, fotbálkem nebo stavěním májky nechodí jen hasiči, ale většina občanů Spáleného i chataři a chalupáři.

„Občas nám májku ukradli, občas jsme ji uhlídali. Dřív to chodilo tak, že po nás chtěli za ukradenou májku výkupné a pro nás to byla výzva sebrat májku zase jim. Jenže dnes už vám klidně vezme májku i ten, kdo sám májky nestaví a tyto staré zvyky nedodržuje nebo jim moc nerozumí," povzdechl si jednatel SDH Spálené Milan Čech, jak se změnily časy v malých obcích pod horami.

Autor: František Kuba

20.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Myslivci v Razové připravili pochutnání na jídlech se zvěřiny.
8

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

V sobotu se na krnovském náměstí odehraje zábavné odpoledne Dobré srdce Krnova. Program začíná v 15 hodin koncertem a autogramiádou Johnyho Machette a Ezyho a ukončí ho kolem 22 hodin koncert Janka Ledeckého.  

Krnovští fanoušci vojenské historie se předvedou na bojišti se svým kanónem

Krnovský Klub vojenské historie KVH Maxim oblékne uniformy Wehrmachtu a se svým kanonem vyrazí do bitvy. U Králík dnes začíná akce Cihelna, která nás vrátí k válečným událostem v roce 1945.

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení