VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gandalovič chce v Nových Heřminovech přehradu

Nové Heřminovy - Ministr zemědělství nastínil starostům obcí z Bruntálska variantu řešení protipovodňových opatření v obci.

13.4.2008
SDÍLEJ:

Ministr zemědělství Petr Gandalovič (vlevo) znepokojil obyvatele obce plánem výstavby malé přehrady. Vedle něj starosta Radovan Jílka.Foto: DENÍK / Karel Janeček

Řešení, na kterém se shodl s ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem, počítá s likvidací celkem šestapadesáti objektů, z toho pětadvaceti rodinných domů, vodní elektrárny a okolních pozemků.

Předpokládá vybudování vodního díla o objemu šestnácti milionů kubíků vody na horním toku řeky Opavy. Investice – 7,7 miliardy korun. „Všichni už chtějí nějaké rozhodnutí týkající se obce, je ho potřeba. Informací, studií i analýz je již dostatek za deset posledních let. Někdo musí přijmout rozhodnutí a zrealizovat jej,“ sdělil k důvodu příjezdu do Nových Heřminov ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Proto předkládá vládě řešení v podobě výstavby malé vodní nádrže. „Zahajujeme jeho legislativní řešení,“ potvrdil Petr Gandalovič. Řešení považuje i on za kompromisní. „Obec nezaniká, není likvidována, pouze její východní část. Počítáme s přeložkou komunikace, s její jižní variantou. Obce pod Novými Heřminovy ochrání malá nádrž před stoletou vodou,“ prohlásil Petr Gandalovič.

Poukázal zejména na nezbytnost zlepšení situace na toku řeky před ničivými povodněmi, podobnými těm z roku 1997. „Jsme si vědomi toho, že přehrada zasáhne část obce Nové Heřminovy, ovšem ve výrazně menším rozsahu v porovnání s takzvanou velkou variantou nádrže,“ podotkl Petr Gandalovič. Myslí, že řešení podpoří turistický ruch, což má zvýšit v oblasti zaměstnanost.

Navíc by v případě velké nádrže pohltila voda sto šestapadesát objektů, z toho sedmaosmdesát obytných. Setkání se účastnilo i čtyřiadvacet představitelů obcí z regionu. Ti podepsali petici, kterou ministrovi včera odpoledne předali. Starostové se vyjádřili proti stavbě přehrady. „Protipovodňovou ochranu v regionu vidíme v řešení každé obce individuálně dle historických zkušeností kombinovaných s moderními technologiemi, které jsou již běžně využívány v celé Evropě – ohrázování obcí, mobilní hráze, výstražný systém,“ praví se v dokumentu, jehož autorem jsou starosta Nových Heřminov Radovan Jílka a Ivo Dokoupil, koordinátor Hnutí Duha Jeseníky.

„Je to opět o nás bez nás,“ posmutněl starosta Jílka. „Jsou to blázni, opět se s námi nikdo nebavil. Už je to horší než za komunistů,“ konstatoval obyvatel obce Jiří Matuška.

Autor: Karel Janeček

13.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení