VYBRAT REGION
Zavřít mapu

František Kafka na své pouti kolem hranic má cíl na dosah

Region - Dvaasedmdesátiletý zahradník na penzi, František Kafka, už sedm let obchází Českou republiku pěšky kolem hranic. V sobotu si prohlédl Krnov, v neděli nocoval u Města Albrechtic a brzy dorazí do cíle.

10.9.2013
SDÍLEJ:

František Kafka je zdatný turista, zkušený zahradník a také dokáže zajímavě vyprávět.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

František Kafka zahájil svůj turistický projekt etapového obcházení hranic před sedmi lety potichu a bez publicity. Cíl má už na dosah, protože z celého pohraničí mu zbývá už jen posledních pár desítek kilometrů z Krnova do Vrbna pod Pradědem.

Přestože tento obdivuhodný sportovní výkon dělá hlavně sám pro sebe, spolupráci s médii se nebrání. Zahrádkáři ho znají jako televizního odborníka na pokojové květiny z Receptáře na Primě, takže na kamery je zvyklý. Když o jeho pouti informoval Deník a také televize o něm odvysílala reportáž, lidé ho začali poznávat, zdravit a mnozí mu přišli potřást rukou a povzbudit ho.

Lidé ho nyní už poznávají a zdraví

„Dokonce jeden řidič, který mě letmo zahlédl z auta, zastavil, jen aby mi potřásl rukou. Také mě na trase vyhlížel jeden cyklista, kterého můj turistický projekt zaujal. Za Bohumínem se mě jeden pán zeptal: Tak to je ten ksicht, který jsem včera viděl v televizi?

Rád si na svých cestách popovídám s každým, ať už jsou to Romové na obecně prospěšných pracích, nebo výletníci u zvonice na Ježníku," prozradil František Kafka, kterého nejvíc potěšilo náhodné setkání u Dolního Benešova, kde mu místní doporučili výborné místo na postavení stanu a nocleh. Zatím mu počasí přeje a nohy slouží.

Obdivoval zeleň i pamětihodnosti

Protože František Kafka je zkušeným zahradníkem, na svých cestách hledá zajímavé stromy, parky, sady, zahrady i botanické zajímavosti. V Krnově si nenechal ujít Chářovský park, ani přírodní památku Staré hliniště.

Při zastávce na Krnovsku navštívil František Kafka svou neteř a prohlédl si nejrůznější pamětihodnosti. Z úvalenské rozhledny se podíval, kam povede jeho další cesta a pod ní navštívil festival harmonikářů. Ocenil, že mu byla umožněna prohlídka krnovské synagogy, přestože zde probíhá rekonstrukce, město si prohlédl z vyhlídek od kostela na Cvilíně a zašel také na exkurzi do krnovské firmy Elfe.

Průvodkyni Krnovem mu dělala neteř. Když ale přišli do Chářovského parku nebo na Staré Hliniště, role se obrátily. O každém stromu, keři, bylině nebo záhonu dokázal dlouho zajímavě povídat. A v zažloutlé trávě na Hliništi našel orchidej, přestože už dávno byla odkvetlá.

Pochválil Krnovu zeleň na náměstí

Krnované, kteří chodí přes náměstí každý den si už ani neuvědomují, jak může být zajímavé z pohledu dendrologa, botanika nebo zahradníka. „Tento strom sice na první pohled vypadá jako borovice hebká, ale má v každém svazku tři jehlice, zatímco douglaska jich má mít pět. A tady se podívejte na ten obrovský rozdíl jaké listy vytvoří břečťan na slunci a jaké ve stínu.

Dokonce i z řízku odebraného ve stínu vám vyroste něco úplně jiného než z řízku, který má dost světla. A tady máte dřezovec trojtrnný, kterému zahradníci říkají latinsky gledicie. U nás je to docela vzácnost. Věřili byste, že dokonce existuje varianta bez trnů?," chodil František Kafka po náměstí a nadšeně komentoval každý strom, keř i záhon.

„Tady před radnicí už na dálku podle chomáčků poznám, že tam roste ruj vlasatá. Támhle ten strom sice má listy úplně stejné jako akát, ale ten přece kvete jen na jaře. Takže je to jerlín, dost vzácný druh, který na českých náměstích hned tak neuvidíte," nadšeně komentoval stromy a keře, kolem kterých chodí Krnované často bez povšimnutí.

.

„Musím složit poklonu jak vašim technickým službám, co o zeleň pečují, tak tomu, kdo je autorem projektu zeleně na náměstí. Po zdravotní stránce je ve výborném stavu a velmi vitální, je tu zajímavý sortiment druhů a ty záhony s barevnou šalvějí jsou prostě úchvatné," řekl Kafka a přiznal, že nejvíc ho zaujal strom, který se mu ani nepodařilo určit. „Nejsem botanik, ani dendrolog, jen zahradník," krčil rameny před neznámým stromem na náměstí.

František Kafka se v neděli vydal z krnovského náměstí přes Ježník, kde si prohlédl historickou lipovou alej a lesy zničené tornádem. Po turistických trasách pokračoval do Města Albrechtic, kde měl v pondělí ráno na programu výstup na rozhlednu Dve věže.

„Jsem spokojený, že se mi celkem daří dodržet naplánovaný harmonogram a déšť se mi zatím vyhýbal. Lidé jsou milí a krajina i města a vesnice jsou plné zajímavostí. Když všechno půjde hladce, do cíle dorazím ve čtvrtek. Ve Vrbně pod Pradědem se mé sedmileté putování kolem hranic uzavře," zakončil senior, kterému můžeme vitalitu i botanické znalosti jen závidět.

Autor: František Kuba

10.9.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Myslivci v Razové připravili pochutnání na jídlech se zvěřiny.
8

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

V sobotu se na krnovském náměstí odehraje zábavné odpoledne Dobré srdce Krnova. Program začíná v 15 hodin koncertem a autogramiádou Johnyho Machette a Ezyho a ukončí ho kolem 22 hodin koncert Janka Ledeckého.  

Krnovští fanoušci vojenské historie se předvedou na bojišti se svým kanónem

Krnovský Klub vojenské historie KVH Maxim oblékne uniformy Wehrmachtu a se svým kanonem vyrazí do bitvy. U Králík dnes začíná akce Cihelna, která nás vrátí k válečným událostem v roce 1945.

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení