VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fontána s vodotryskem je oplocená, tak se osvěží v jiné

Krnov - Před krnovským gymnáziem právě vytryskl vodotrysk ze zvlněné plastiky Lungo Mare a vodou se naplnilo i brouzdaliště. Ideální osvěžení v těchto parných dnech. Až na to, že lidem v přístupu brání oplocení.

17.7.2014 9
SDÍLEJ:

Skulptura Lungo Mare z dílny předních světových designerů byla zvolena pro krnovské Smetanovy sady, aby kašna byla pěkná i v době, kdy nebude v provozu.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Zvlněný prvek, ze kterého stříká voda, se jmenuje Lungo Mare. Průmyslový prototyp vytvořil tým architekta Enrica Mirallese pro světoznámou španělskou designersku firmu Escofet. Jeho záměrem bylo vytvořit pro přímořská letoviska sedačku na přechodu mezi mořem a pláží.

Proto jejich tvar symbolicky spojuje vlny oceánu a písečné duny jako místo pro setkávání. Tento pouliční „nábytek" z umělého kamene vybízí kolemjdoucí, aby hledali různé typy sezení a ležení a cítili se jak na létajícím koberci.

Původně plážové sedátko lehátko postupně našlo uplatnění i v parcích, školách, na travnatých plochách. A jak ukazuje případ z Krnova, může Lungo Mare sloužit také jako fontána.

Prvek Lungo Mare oživil v Krnově sady

Harmonický moderní design Lungo Mare zaujal také Radka Pavlačku z firmy Zahrada Olomouc, když projektoval novou podobu Smetanových sadů. Před gymnáziem navrhl otevřené náměstíčko, kterému dominují zvlněné desky Lungo Mare na dlažbě i na trávníku. Budou pro kolemjdoucí výzvou k zastavení a k posezení v zeleni pod stromy na „obytném trávníku".

„Sedací výtvarné artefakty z litého kamene z řady Lungo Mare světoznámé španělské designerské firmy Escofet budou tvořit hlavní tvář náměstí. Tři skořepiny budou sloužit jako lavičky a čtvrtá je zde instalována jako kašna. Všechny budou nasvětlené.

Vodní prvek se skládá z bazénu a fontány. Bazén o půdorysu deset krát pět metrů je vydlážděn stejně jako okolní plocha. Je to vlastně plytké brouzdaliště, jen zatopená dlažba," popsal Radek Pavlačka fontánu, kterou tvoří skulptura Lungo Mare s vodotryskem.

Již od minulého týdnu začala v nové fontáně vyvěrat a tryskat voda, která stéká na skořepinu z umělého kamene.

Přestože v letních parnech takový výjev přímo vybízí zastavit se, přisednout a zchladit se, kolemjdoucí mají smůlu. Fontána ještě nebyla zkolaudována, takže zatím jde pouze o zkušební provoz, který občané mohou sledovat jen přes plot. Podobné je to s použitím stejného výtvarného prvku, který zatím nelze využít k posezení jako lavice.

Než bude k dispozici nová fontána Lungo Mare, využívají nedočkavci k osvěžení sousední fontánu s bazénem, kterou v šedesátých letech vytvořil akademický sochař Miroslav Jirava.

.

Fontána Rodina akademického sochaře Miroslava Jiravy sice není určena přímo ke koupání, ale když letní vedra dosáhnou třicítky, těžko lze odolat pokušení. Zvlášť, když sousední fontána Lungo Mare určená pro kontakt s vodou je zatím oplocená. foto: Deník/Fidel Kuba

Autor: František Kuba

17.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zámek Slezské Rudoltice. Ilustrační foto.

Na zámku se setkají znalci památek, exkurze a seminář budou i pro veřejnost

Jindřich Štreit.

Štreit dnes na Sovinci vystaví smutný cyklus Tichá nemoc o rakovině prostaty

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Na Dožínky můžete jet dvěma parními vlaky

Slezské Rudoltice – Obě parní lokomotivy Rešica i Malý Štokr vyrazí 19. srpna na dožínky ve Slezských Rudolticích.

Je přeložka silnice vodní dílo nebo dopravní stavba?

Přeložka silnice mezi Zátorem a Novými Heřminovy nezadrží povodně ani vodu v krajině. Přesto je při výkupu pozemků posuzována jako vodní dílo.

Vydejte se za zlatem do Suché Rudné

Dominantou Suché Rudné je dřevěná kaple Nejsvětější Trojice z roku 1720, která před deseti lety dostala novou šindelovou střechu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení