VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fontána s vodotryskem je oplocená, tak se osvěží v jiné

Krnov - Před krnovským gymnáziem právě vytryskl vodotrysk ze zvlněné plastiky Lungo Mare a vodou se naplnilo i brouzdaliště. Ideální osvěžení v těchto parných dnech. Až na to, že lidem v přístupu brání oplocení.

17.7.2014 9
SDÍLEJ:

Skulptura Lungo Mare z dílny předních světových designerů byla zvolena pro krnovské Smetanovy sady, aby kašna byla pěkná i v době, kdy nebude v provozu.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Zvlněný prvek, ze kterého stříká voda, se jmenuje Lungo Mare. Průmyslový prototyp vytvořil tým architekta Enrica Mirallese pro světoznámou španělskou designersku firmu Escofet. Jeho záměrem bylo vytvořit pro přímořská letoviska sedačku na přechodu mezi mořem a pláží.

Proto jejich tvar symbolicky spojuje vlny oceánu a písečné duny jako místo pro setkávání. Tento pouliční „nábytek" z umělého kamene vybízí kolemjdoucí, aby hledali různé typy sezení a ležení a cítili se jak na létajícím koberci.

Původně plážové sedátko lehátko postupně našlo uplatnění i v parcích, školách, na travnatých plochách. A jak ukazuje případ z Krnova, může Lungo Mare sloužit také jako fontána.

Prvek Lungo Mare oživil v Krnově sady

Harmonický moderní design Lungo Mare zaujal také Radka Pavlačku z firmy Zahrada Olomouc, když projektoval novou podobu Smetanových sadů. Před gymnáziem navrhl otevřené náměstíčko, kterému dominují zvlněné desky Lungo Mare na dlažbě i na trávníku. Budou pro kolemjdoucí výzvou k zastavení a k posezení v zeleni pod stromy na „obytném trávníku".

„Sedací výtvarné artefakty z litého kamene z řady Lungo Mare světoznámé španělské designerské firmy Escofet budou tvořit hlavní tvář náměstí. Tři skořepiny budou sloužit jako lavičky a čtvrtá je zde instalována jako kašna. Všechny budou nasvětlené.

Vodní prvek se skládá z bazénu a fontány. Bazén o půdorysu deset krát pět metrů je vydlážděn stejně jako okolní plocha. Je to vlastně plytké brouzdaliště, jen zatopená dlažba," popsal Radek Pavlačka fontánu, kterou tvoří skulptura Lungo Mare s vodotryskem.

Již od minulého týdnu začala v nové fontáně vyvěrat a tryskat voda, která stéká na skořepinu z umělého kamene.

Přestože v letních parnech takový výjev přímo vybízí zastavit se, přisednout a zchladit se, kolemjdoucí mají smůlu. Fontána ještě nebyla zkolaudována, takže zatím jde pouze o zkušební provoz, který občané mohou sledovat jen přes plot. Podobné je to s použitím stejného výtvarného prvku, který zatím nelze využít k posezení jako lavice.

Než bude k dispozici nová fontána Lungo Mare, využívají nedočkavci k osvěžení sousední fontánu s bazénem, kterou v šedesátých letech vytvořil akademický sochař Miroslav Jirava.

.

Fontána Rodina akademického sochaře Miroslava Jiravy sice není určena přímo ke koupání, ale když letní vedra dosáhnou třicítky, těžko lze odolat pokušení. Zvlášť, když sousední fontána Lungo Mare určená pro kontakt s vodou je zatím oplocená. foto: Deník/Fidel Kuba

Autor: František Kuba

17.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Ladislavem Velebným, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Jesenická, Bruntál

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

V krnovském babyboxu našli holčičku a vzkaz, že je to Andrea

V krnovské nemocnici je už pět let k dispozici babybox, do kterého mohou ženy anonymně odložit novorozence, pokud se o něj nechtějí nebo nemohou starat. Lékaři dohlédnou na zdravotní stav odloženého miminka a o jeho dalším osudu rozhodnou orgány sociální péče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení