VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firma si myslí, že je při výběru provozovatele kanalizací poškodili

Bruntál - Zástupci českobudějovické firmy Energie AG Bohemia s.r.o. tvrdí, že je znevýhodnili při výběru koncesionáře.

7.8.2008
SDÍLEJ:

Radek Bílý (vlevo) a Petr Malaník si myslí, že je znevýhodnili při výběru provozovatele kanalizací a čističky odpadních vod v Bruntále.Foto: DENÍK/Karel Janeček

Nový koncesionář má od 1. ledna 2009 provozovat jakožto pronajímatel veřejné kanalizace čistírnu odpadních vod v Bruntále. Zadavatelem soutěže byla zdejší radnice. Manažeři firmy Energie AG Bohemia podali proti výběru vítěze námitku. Do výběru se přihlásila jejich dceřiná firma Vodos, s.r.o. z Kolína. Energie AG Bohemia a.s. provozuje sítě i na jihu Čech či v Chrudimi. V tendru pokořil čtyři jiné subjekty podnik Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.(SmVaK).

„Ve vyhodnocení tendru spatřujeme zvláštnosti. Proto jsme podali námitku. V kalkulacích podal vítěz nabídku ročního nájmu ve výši 7 010 000 korun. To je zhruba o 2,7 milionů korun výš než dosud. Stočné za kubík nabídli ve výši 18,52 korun, zhruba o dvě koruny méně, než tomu bylo dosud. Otázkou tedy je, jaká byla efektivita dosavadního provozovatele společnosti Jast Bruntál. Tato společnost nabídla v koncesním řízení cenu stočného za metr krychlový o 1,80 korun nižší než v kalkulaci pro rok 2008 a zároveň nájemné o 2,68 milionu korun vyšší než v kalkulaci pro rok 2008. Buď provozovali do nynějška tyto aktivity dráž, než měli, nebo je nabídka ekonomicky nesmyslná, podhodnocená,“ domnívá se manager Radek Bílý.

Kanalizaci v Bruntále však dosud provozovala jiná společnost, nikoliv SmVak. Mluvčí SmVak Eva Špirochová navíc oponuje: „Podle zadaných kriterií se jednalo o nejlepší nabídku a takto ji hodnotitelská komise města Bruntálu také posoudila. Cenu vypočetl SmVak tak, aby byl zajištěn řádný provoz stokové sítě a čistírny a veřejnosti mohla nabídnout co nejnižší cenu stočného.“ Společnost zároveň nevidí žádný důvod, proč by vyšší náklady na provozování kanalizací na Ostravsku měli nést i obyvatelé Bruntálu, kde jsou náklady nižší.

„Společnost Vodos Kolín, která podala námitky k soutěži, uplatňuje u svých odběratelů v Kolíně cenu za stočné 31,42 korun za metr krychlový. Chtějí snad její představitelé, aby občané Bruntálu platili také tak vysoké stočné?“ ptala se mluvčí SmVak.

„Společnost Vodos nabídla v koncesním řízení cenu stočného pro rok 2009 ve výši 17,53 korun za metr krychlový včetně DPH, což bylo nejméně ze všech účastníků. Pro město Kolín provozuje společnost Vodos majetek ve zhruba dvojnásobné hodnotě než ten, který byl předmětem koncesního řízení v Bruntále. Roční výše nájemného je v Kolíně několikanásobně vyšší, než byla nabídková cena pro město Bruntál, a jiná je také technologie provozu kanalizace. Tyto dvě skutečnosti mají zásadní vliv na výši ceny stočného a nelze tedy porovnávat výši ceny stočného v Kolíně a v Bruntále,“ řekl Radek Bílý.

„Při otevírání obálek nečetli parametry jednotlivých společností. Nabídky společností, které se umístily před společností Vodos, byly nabídkovými cenami takřka identické a lišily se pouze v jednotkách procent. Mohlo snad dojít k manipulaci? Překvapilo nás to, není to standardní. Nejsme na to při podobných výběrových řízeních zvyklí,“ stěžoval si dále Radek Bílý.

Vyhlašovatel soutěže, tedy město Bruntál, ale jakékoliv pochybení popírá. „Při koncesním řízení bylo postupováno zcela striktně podle zákona a zástupci Vodosu to moc a moc dobře vědí. Také dobře vědí, že jakákoliv manipulace je v tomto případě holý nesmysl, koncesní řízení probíhalo naprosto průhledně a jednoznačně a také je řádně zdokumentováno. Vítěze stanovil poměrně jednoduchý výpočet na základě předložených hodnot. A ten nelze zpochybnit. Podání námitek společnosti Vodos, s.r.o nepovažujeme za důvodné a neshledáváme důvody pro změnu rozhodnutí,“ opáčil mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Vyjádření společnosti SmVaK Ostrava a.s.
Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s. se zúčastnila tendru o koncesi na provozování kanalizace a čistírny odpadních vod pro město Bruntál. Při vypracování nabídky postupovala přesně podle propozic zadavatele, kdy hlavními kriterii byla výše stočného platná od začátku provozování, tedy od 1.1.2009, a cena nájemného, které připadne vlastníku veřejné kanalizace a čistírny - Městu Bruntálu. Výše stočného byla stanovena na 18,52 Kč za 1m3 včetně DPH a roční nájem byl vykalkulován ve výši 7 010 000 Kč. Podle zadaných kriterií se jednalo o nejlepší nabídku a takto ji hodnotitelská komise Města Bruntálu také posoudila. Předložená nabídka vycházela přesně z podkladů dodaných zadavatelem a byla kalkulována, jak bylo požadováno, tj. samostatně pro Město Bruntál. Proto tato cena nemá žádnou spojitost s výší stočného, kterou SmVaK Ostrava a.s. účtuje v oblastech své působnosti na Ostravsku. V Bruntále Severomoravské vodovody kanalizace Ostrava a.s. dosud kanalizaci ani čistírnu odpadních vod neprovozovaly. V souladu s požadavkem na individuální kalkulaci ceny pro kanalizaci a čistírnu odpadních vod Města Bruntál naše společnost vyšla z poskytnutých podkladů a cenu vypočetla tak, aby byl zajištěn řádný provoz stokové sítě a čistírny a veřejnosti mohla nabídnout co nejnižší cenu stočného. Od 1.1.2009 budou občané města Bruntálu napojení na veřejnou kanalizaci platit za stočné 18,52 Kč VČETNĚ 9 % DPH. Je to cena, kterou Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s. nabídly v soutěži, a jsou připraveny tuto nabídku dodržet a své závazky vůči Městu Bruntálu korektně a pečlivě dodržovat. Názor konkurence, že by občané Bruntálu měli platit za stočné cenu SmVaK Ostrava a.s., tj. 21,50 Kč bez DPH (23,44 Kč včetně DPH), nesdílíme a nevidíme žádný důvod, proč by vyšší náklady na provozování kanalizací na Ostravsku měli nést i obyvatelé Bruntálu, kde jsou tyto náklady nižší. Společnost VODOS Kolín s.r.o., která podala námitky k soutěži, uplatňuje u svých odběratelů v Kolíně cenu za stočné 31,42 Kč za m3. Chtějí snad její představitelé, aby občané Bruntálu platili také tak vysoké stočné?
Mluvčí SmVak Eva Špirochová

Autor: Karel Janeček

7.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hrad Sovinec. Ilustrační foto.

Hrad Sovinec hostí malý divadelně hudební festival Bubofest

Linhartovský zámek. Ilustrační foto.

Na zámku Linhartovy začalo Kulturní léto

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Kamil Vrba: Krnovu stále fandím, klubu bych do budoucna přál divizi

/ROZHOVOR/ V současné době už fotbal nehraje ani rekreačně a věnuje se zejména svému vnukovi. Zhruba před čtvrtstoletím si ovšem obranu tehdejšího opavského Ostroje, který brázdil vody naší druhé nejvyšší fotbalové soutěže, šlo bez stopera Kamila Vrby představit jen stěží. Momentálně na trávníky vybíhá spíše sporadicky a dění na hřišti přihlíží především z pozice diváka.

Letní brigády: hodně se jezdí i do zahraničí

Studenti z Opavska a Bruntálska jezdí o prázdninách pracovat do sousedních zemí čím dál tím častěji. Reagují tak na omezenou pracovní nabídku v regionu a na její nízké finanční ohodnocení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies