VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Filmová pozvánka ze starých časů

Už pár měsíců je na internetu dostupný film Toulky po Sudetech (Streifzug durchs Sudetenland). Co natočili němečtí filmaři v našem regionu v roce 1940?

21.1.2017
SDÍLEJ:

Už pár měsíců je na internetu dostupný film Toulky po Sudetech (Streifzug durchs Sudetenland). Co natočili němečtí filmaři v našem regionu v roce 1940?Foto: repro

Diváci České televize vědí, jak funguje televizní formát „toulavá kamera". Poetické dokumentární záběry ukazují regionální zajímavosti a komentář pro potenciální návštěvníky vychvaluje pamětihodnosti, lázeňství, řemesla, specifické místní výrobky, folklor i přírodní krásy.

Mohl být v našem regionu natočen podobný filmový formát ve válečném roce 1940, když byla filmová tvorba plná povinné nacistické propagandy?

KRÁSY SUDET NA YOUTUBE

Dnes lákají turisty do Jeseníků a na Opavsko nejčastěji záběry Pradědu, Karlovy Studánky, bruntálského zámku nebo opavského náměstí.

Stejné filmové záběry lákaly návštěvníky do našeho regionu také ve válečném roce 1940. Natočili je drážďanský rodák režisér Curt A. Engel s kameramanem Fritzem Lehmannem pro společnost Boehner Film. Jejich dílo Toulky po Sudetech bylo v loňském roce poprvé zpřístupněno veřejnosti na YouTube.

Toulky po Sudetech jsou pozoruhodné nejen tím, že ukazují, jak vypadal náš region před 77 lety, ale také jsou zajímavým dokladem, jak se němečtí filmaři snažili líčit krásy Sudet bez hákových křížů, hajlování, adorování války nebo zmínek o Hitlerovi.

DOKUMENT BEZ IDEOLOGIE?

Tvůrci filmu samozřejmě nemohli pominout, že se s kamerou toulali za krásami německého Protektorátu Čechy a Morava.

„Curt A. Engel natočil řadu reklamních a kulturních filmů, jako Barokní město Drážďany (1936) nebo Země a lidé v Krušných horách (1937). Stejně jako ostatní Engelovy filmy z produkce Boehner Film natočené v období nacismu, lze také Toulky po Sudetech považovat za kulturní a formálně neutrální. Nicméně přesto posloužily nacistické ideologii," hodnotí Engelovu tvorbu v protektorátu němečtí filmoví historici na webu filmportal.de.

FILM ZAČÍNÁ PRADĚDEM

Nedílnou součástí Engelova filmu je i výpravná hudba, díky které jsou Toulky po Sudetech zážitkem i pro českého diváka, který nerozumí německému komentáři.

Úvodní záběry ukazují, jak se výletníci dojímají pohledem na romantickou starou kamennou rozhlednu na Pradědu, která dnes už neexistuje, v roce 1959 se zřítila. Dále se dozvíme, jak lázeňským hostům pomáhají Priessnitzovy zábaly, jak fungovala obsluha u zřídla léčivé vody v Karlově Studánce i jak lázeňští hosté nakukují do výkladních skříní se suvenýry. Obdivují například osoblažskou krajku a podobné upomínkové předměty domácí výroby.

Suvenýrům z Jeseníků dominují dřevěné dózičky. Místní němečtí dědové připravují tenkou dýhu na pracovní stolici, které se česky říká „dědek". Z tohoto materiálu se lepí dózy, které pak malují děti. „Děti v Jeseníkách musí tvrdě pracovat," říká k záběrům komentář.

OPAVOU JEZDÍ TRAMVAJE

Záběry ukazují žebřiňáky tažené volským spřežením, chaloupky se šindelovou střechou, máchání prádla v potoce i noblesní lázně a hotely, které nabízí hostům dýchánky na terasách s úžasným výhledem do kraje. V Bruntálu filmaře nejvíc zaujal zámek a v Krnově se soustředili na vývoj textilnictví od ručního tkalcovského stavu až ke strojové výrobě látek.

Podíváme se do Jeseníku, Zlatých Hor i do Opavy, kterou jezdí tramvaje. Mnohokrát se na záběrech objeví lidé v sudetském lidovém kroji, o kterém dnes už téměř nic nevíme, přestože k našemu regionu patřil po staletí. Radostně tančící obyvatelé Sudet v mnohém evokují scény z Prodané nevěsty.

Curt A. Engel i po válce dál pracoval ve Boehner filmu a točil hlavně dokumentární a propagační témata. Dnes je z jeho tvorby asi nejznámější „Kočár do práce" o výrobě automobilových brouků ve Volkswagenu. Zesnul roku 1977 v Hamburku.

Autor: František Kuba

21.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení