VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Desítky lidí čekala evakuace

KRNOVSKO - Noční události ze čtvrtku na pátek přinutily desítky lidí opustit své domovy a uchýlit se do bezpečí některého z evakuačních středisek.Tělocvična albrechtické školy, krnovská nemocnice i Slezská univerzita se staly útočištěm pro evakuované.

11.9.2007
SDÍLEJ:

Správce zámku znepokojeně sleduje, o kolik stoupla spodní voda.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

Plukovník Tomáš Tuhý z Města Albrechtic je šéfem Okresního ředitelství Policie České republiky v Bruntále teprve od 1. září. Přímo z tiskové konference, na které se poprvé představil médiím, spěchal osobně řídit evakuaci Opavice, Linhartov, Chomýže a dalších obcí ohrožených rozvodněnou řekou. S velitelem hasičů jednal o kompetencích společných hlídek policistů a hasičů, pokud bude nařízena nucená evakuaci lidí, kteří odmítají opustit svá obydlí.

Na linhartovském zámku vzniklo improvizované středisko, kam hasiči sváželi evakuované z okolí. Mezi prvními zde našel útočiště občan na invalidním vozíku, kterého hasiči tlačili proudem vody, nebo babička, která si ve spěchu zapomněla doma zubní protézu. Správce linhartovského zámku Jaroslav Hrubý hlídal sbírky, vynášel nábytek do patra a co chvíli se znepokojením sledoval o kolik centimetrů zase stoupla řeka i spodní voda v zámeckém sklepě. Do toho ještě stačil vařit kafe prokřehlým policistům i hasičům, kteří se s člunem vydávali přesvědčovat občany Linhartov a Opavice, aby se nevystavovali zbytečnému nebezpečí a konečně opustili svá obydlí.

V noci ze čtvrtku na pátek byli povodňovou komisí a Městskou policií informováni o možnosti evakuace obyvatelé domů, kterým hrozilo bezprostřední nebezpečí nebo kterým by mohlo hrozit v krátké době. Protože voda v Krnově nedosáhla takové úrovně, aby byla nařízena nucená evakuace, byla občanům nabídnuta možnost evakuace dobrovolné. Té využilo pouze 11 lidí. Tři z nich byly pro svůj vyšší věk umístěni v krnovské nemocnici, pro osm zajistilo Město Krnov přístřeší a potřebnou péči v ubytovacím zařízení Vzdělávacího centra Slezské univerzity.

„Osloveni jsme byli místostarostkou Krnova paní Krušinovou ohledně zabezpečení ubytovacích prostor po evakuované. Požadavek byl asi 10 míst, po dohodě s primáři chirurgického a interního oddělení bylo vyčleněno 20 ubytovacích míst. Možnosti evakuace a ubytování využili tři občané, starší manželský pár a paní, pro kterou si přijela rodina z Brna. Manželé zůstali v nemocnici do doby, než byly zjištěny škody na jejich domě. Pán je imobilní takže bylo potřeba zajistit, zda se mohou vrátit domů nebo ne. Nemocnici zatopení nehrozilo, byli jsme průběžně informováni ze strany Města Krnov, zvláště paní Krušinová byla velice ochotná,“ uvedla mluvčí krnovské nemocnice Eva Kijonková.

V nemocnici podzemní vody zatopily v menším rozsahu prostory šaten hlavní budovy a intenzivní déšť způsobil masivní zatečení ve stravovacím provozu. V nemocnici ve Městě Albrechticích se dostala voda do spojovacího koridoru s klášterem a na Žárech došlo k zatopení sklepů.

11.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šestý ročník rodinného festivalu Rockem proti přehradě v Nových Heřminovech.
1 39

OBRAZEM: Nové Heřminovy Rockem proti přehradě

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Naučná stezka Kabátův kopec připomene také cvičiště sovětských okupačních vojsk

Máme si působení sovětských okupačních vojsk v našich městech připomínat, nebo se raději snažit na tyto události zapomenout?

OBRAZEM: Sraz historických vozů Škoda v Bruntále

/FOTOGALERIE/ Náměstí Míru v Bruntále zaplnily skoro dvě stovky vozů Škoda 110R Coupé.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Na dobrotách ze zvěřiny si pochutnávali lidé v Mysliveckém domě v Razové. Tamní myslivci připravili v sobotu 19. srpna pro návštěvníky posezení jak uvnitř v prostorném sále, vyzdobeném trofejemi, tak i venku na lavičkách pod přístřešky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení