VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvacet let se soutěží Šedivé či zelené

Před dvaceti lety si na krnovském odboru životního prostředí řekli, že zkusí ocenit uživatele balkonů, oken a zahrad za zdařilou květinovou výzdobu, aby pozitivní příklady byly inspirací pro ostatní. Soutěž měla vést k zamyšlení, zda se nám víc líbí město šedivé, či zelené.

12.8.2017
SDÍLEJ:

Soutěž Šedivé či zelené už dvacet let v Krnově hledá nejhezčí květinovou výzdobu a nápadité zahrady. Porota už posoudila přihlášené zahrady, okna, balkony i fotografie na téma zeleň ve městě.Foto: archiv

„V soutěži Šedivé či zelené se objevují stálí účastníci, ale přibývají i noví, kteří chtějí zjistit, zda se v péči o svou zahradu ubírají správným směrem. Hodnotící návštěva v zahradách je ale přínosem i pro nás.

Každým rokem jsme příjemně překvapeni výbornými nápady a také tím, kolik času a péče lidé svému okolí věnují. To pak náležitě odměníme,“ uvedla Petra Mužíková z krnovského odboru životního prostředí k letošnímu dvacátému ročníku soutěže.

Ke kvetoucím balkonům, oknům a zahradám přibyla i kategorie Příroda na nečekaných místech ve městě, ve které fotografové dokazují, že se příroda snaží proniknout i tam, kde by to nikdo nečekal.

Rozkvetlé okno v Mánesově ulici

Soutěž Šedivé či zelené už dvacet let v Krnově hledá nejhezčí květinovou výzdobu a nápadité zahrady. Porota už posoudila přihlášené zahrady, okna, balkony i fotografie na téma zeleň ve městě.

Také letos bylo na první pohled vidět, že se soutěžící svým zahradám a květinám v truhlících věnují s láskou a nadšením. „Naše rozhodování proto opět nebylo vůbec jednoduché,“ shrnula Petra Mužíková z odboru životního prostředí.

Z kategorie Rozkvetlé okno, balkon vyhrála okna s truhlíky osázenými Irenou Koutnou, které mohou kolemjdoucí vidět na bytovém domě Mánesova 5. „U vítězky jsme ocenili nejen to, že má květiny na všech oknech bytu, ale také jejich barevnou kombinaci,“ zdůvodnila Petra Mužíková.

Dům v Zeyerově ulici s předzahrádkou

Soutěž Šedivé či zelené už dvacet let v Krnově hledá nejhezčí květinovou výzdobu a nápadité zahrady. Porota už posoudila přihlášené zahrady, okna, balkony i fotografie na téma zeleň ve městě.

V kategorii Rodinný dům porota ohodnotila u soutěžících také snahu udělat něco navíc pro veřejný prostor.

„Po dlouhém rozhodování nakonec zvítězila Dagmar Skopalová ze Zeyerovy ulice, a to z důvodu, protože se snaží na velmi omezeném prostoru zkrášlit i ulici před domem malou předzahrádkou,“ řekla za organizátory Petra Mužíková.

Ocenili fotografie i nápad osázet kolo

Do poslední kategorie Příroda na nečekaných místech ve městě fotografové zasílali snímky zajímavých jevů, které dokazují, že příroda se navzdory člověku snaží sama infiltrovat do města. Ze tří účastníků splnili zadání pouze dva, přičemž vítěz, Karel Oubělický, splnil téma na sto procent.

„Letos jsme udělili také zvláštní cenu. Získala ji Jaroslava Kocourková ze zahrádkářské osady Riviéra za nápad osázení starého jízdního kola, které našla pohozené v příkopě u Guntramovic. To, jak dokázala najít využití pro nepotřebnou věc a ze starého udělat nové, je velmi inspirující,“ uvedl další člen poroty, místostarosta Michal Brunclík.

Soutěžící, kteří se umístili na hodnocených místech, získají odměnu od pěti set do dvou tisíc korun. Bude jim předána formou proplacení dokladů o nákupu rostlinného materiálu, zahradnických potřeb, fotografického materiálu a podobně.

Výsledky soutěže Šedivé či zelené 2017

Rozkvetlé okno, balkon:
1. Irena Koutná (Mánesova 5)
2. Vladislav Hnízda (Jesenická 10)
3. Soňa Bartošíková (Družstevní 11)

Rodinný domek:
1. Dagmar Skopalová (Zeyerova 3)
2. Tomáš a Alena Hrouzovi (Výletní 933/9)
3. manželé Kurejovi (Poštovní 184/2)

Zvláštní cena poroty:
Jaroslava Kocourková (zahrádkářská osada Riviéra, Vysoký břeh)

Příroda na nečekaných místech ve městě:
1. Karel Oubělický
2. Stanislav Bačovský

Autor: František Kuba

12.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jmenuji se JAKUB ILJAŠEVIČ, narodil jsem se 14. srpna 2017, při narození jsem vážil 3000 gramů a měřil 47 centimetrů. Rodiče Monika a Daniel. Bydlíme v Jindřichově ve Slezsku.
4

Děti narozené v krnovské nemocnici

Tisíce lidí přilákala v sobotu 13. srpna 2016 na krnovské náměstí akce Dobré srdce Krnova.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Krajští radní zasedali v Bruntále

Kam putují krajské peníze? Co se v okrese Bruntál opraví? Nedostatek pracovních příležitostí na straně jedné a chybějící kvalifikovaní pracovníci na straně druhé. To jsou některá z témat, kterými se zabývali krajští radní na svém výjezdním zasedání v Bruntále.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Zámek Linhartovy má půvab i v noci

Zámek v Linhartovech nabízí i noční program. V sobotu 19. srpna to bude noční prohlídka s ohňostrojem a UFO, a 27. srpna se nádvoří opět změní v letní kino a nabídne českou komedii Špunti na vodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení