Vedoucí krnovského K-centra Martina Nováková tvrdí, že s tak snadnou dostupností pervitinu v ulicích se během své sedmileté praxe v oboru dosud nesetkala. „Současná situace je specifická tím, že se k pervitinu dostanou i zvědaví mladí lidé, kteří nemají problémy v rodině ani ve škole, a pochází z dobrého sociálního prostředí.Tito víkendoví uživatelé nejsou našimi klienty, protože pervitin zatím neužívají intravenózně, ale šňupou ho nebo kouří. Jsou přesvědčeni, že všechno mají pod kontrolou, protože nepotřebují jehly, zvládají školu, a na drogy si dokážou ušetřit z kapesného. Myslí si, že nemají žádný problém a nepřipustí si, že potřebují pomoc. Bohužel si pletou pervitin s lehkými drogami a je jen otázkou času, kdy jim ukáže svou skutečnou tvář. K nám přijdou, až budou potřebovat vyměnit jehlu, ale to už bude na účinnou pomoc pozdě,“ popsala Martina Nováková nejběžnější profil nové generace uživatelů pervitinu.

Pervitin je stimulant, takže jeho symptomy jsou hyperaktivita a mluvnost. Uživatel často vydrží dva dny nespat nebo naopak na dojezdu dva dny prospat. „Nevím, a ani nechci vědět, zda se pervitin vaří přímo v Krnově, protože to je práce Policie ČR. Většinou to funguje tak, že někdo s kontakty drogu jezdí shánět do větších měst pro celou partu. Kolem pervitinu vznikají známé řetězce. Někdo může sehnat peníze, jiný léky, ze kterých se vaří, v centru party je vařič, a další má třeba k dispozici volný byt nebo je dealerem,“ popsala situaci Nováková.

Na krnovských středních školách nedávno proběhl anonymní průzkum mezi studenty. Ten potvrdil, že Krnov se příliš nevymyká z celorepublikových měřítek. Hitparádu nelegálních drog vede lehká marihuana, ale hned na druhém místě je silně návykový pervitin. „Je mi smutno, když vidím naše těžce závislé klienty ze starší generace, kteří už drogy nikdy nepřestanou užívat. Už se smířili se zanedbanou hygienou, nemocemi, sociálním dnem, kriminalitou a rozvrácenými rodinami i psychikou. Tyto klienty se snažíme alespoň přimět k nižším dávkám, nebo lehčím drogám. Ještě horší ale je, když si představím, že mnozí dnešní mladí začátečníci a příležitostní experimentátoři budou za deset let vypadat stejně. Až pochopí, že mají problém, a přiznají si, že s drogami není legrace, bude pozdě. Je mi také líto jejich rodičů, kteří jsou zoufalí z toho, že jejich děti ani nechtějí slyšet o tom, že by měly jít vyhledat odbornou pomoc,“ uzavírá Nováková.