VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dotace v Ryžovišti pomohou například opravit školu

Ryžoviště - Díky získaným dotacím se v Ryžovišti pustili do oprav veřejných zařízení a mají další plány na zvelebení obce.

7.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Vít Šimánek

V Ryžovišti prochází modernizací například mateřská a základní škola. Více než třímilionová dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko pokryje výměnu oken, podlahy v tělocvičně, úpravy dětského hřiště i nákup interaktivní tabule. „O prázdninách máme v plánu opravit i fasádu školy a to z estetických i bezpečnostních důvodů. Děti budou nyní navrhovat, jak by si ji představovaly, tak snad si nějakou vybereme,“ řekla starostka Ryžoviště Eva Lašáková.

Necelého půl milionu korun získaných ze Státního zemědělského investičního fondu obec investovala do oprav sociálního zázemí místního kina. To už sice neslouží k promítání, ale stále je využívané pro pořádání různých kulturních akcí. O finanční podporu z různých programů a fondů se ucházejí i další projekty.

„Máme podanou žádost v případě projektu Naše hřiště. Jde o úpravu prostředí kolem fotbalového hřiště, kde by mohly vzniknout tenisové kurty a dětské hřiště,“ pokračovala Lašáková.

Dalším dosud nerealizovaným nápadem je obnova kříže, který kdysi stával v poli ve směru z Ryžoviště na Veveří. Postavený byl začátkem minulého století a před čtyřiceti lety do něj uhodil blesk. Z kříže zůstalo jen torzo. „Zažádali jsme si o dotaci na nadaci Via. Jde o obnovu kulturního dědictví a my chceme, aby se lidem vrátil vztah k okolí, proto se budou podílet na jeho obnově. Máme domluveného klempíře, který vyrobí Ježíše Krista a domluvili jsme i paní, která jej namaluje,“ uvedla starostka a podotkla: „Pokud nám dotace nevyjde, zafinancujeme to ze svého.“

Nadace Via bude také rozhodovat o podpoře dalšího projektu. Jde o asi pět kilometrů dlouhou naučnou stezku z Ryžoviště do Stránského nazvanou od Floriána k hastrmanovi. Na projektu spolupracuje obec s občanským sdružením Stránské. „Chceme našim lidem nabídnout jejich program. Klidně se mohou zapojit i do divadelních aktivit spolku Pec. Chtěli bychom lidi naučit, aby vyšli ven,“ dodala Lašáková. Cestu by lemovaly cedule s informacemi o okolní přírodě a historii území. Na Stránském vrchu by stál rozcestník.

Zuzana Pršalová

7.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Trenér Milan Furik remízu bral

Ilustrační foto

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Řidič zahynul po nárazu do stromu

Nešťastně začal prodloužený víkend ve Vrbně pod Pradědem, v sobotu 29. dubna dopoledne tu zahynul devatenáctiletý řidič. Mladík nedaleko Vrbna narazil do stromu.

Derby Břidličné a Bruntálu zmařilo počasí

Šlágrem uplynulého fotbalového víkendu na Bruntálsku se mělo stát derby krajského přeboru mezi Břidličnou a Bruntálem. To se ale nakonec neuskutečnilo.

Vyražte na pochod s krnovskými turisty, které ani počasí neodradí

Pokud milujete přírodu a nevadí vám, že za jejím poznáním ujdete pár kilometrů, tak právě vám jsou určeny jarní akce, které pořádá krnovský odbor Klubu českých turistů.

Pavel Novák: Jde o to, aby závislí lidé co nejméně ohrožovali sebe a své okolí

/ROZHOVOR/ Pavel Novák se práci s drogově závislými lidmi věnuje více než deset let, je vedoucím organizace Krystal Help, která v Krnově funguje od roku 2002. Mezi závislými jsou lidé různého věku, pocházející z různých sociálních i rodinných poměrů, výrazně převažují muži.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies