VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dotace v Ryžovišti pomohou například opravit školu

Ryžoviště - Díky získaným dotacím se v Ryžovišti pustili do oprav veřejných zařízení a mají další plány na zvelebení obce.

7.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Vít Šimánek

V Ryžovišti prochází modernizací například mateřská a základní škola. Více než třímilionová dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko pokryje výměnu oken, podlahy v tělocvičně, úpravy dětského hřiště i nákup interaktivní tabule. „O prázdninách máme v plánu opravit i fasádu školy a to z estetických i bezpečnostních důvodů. Děti budou nyní navrhovat, jak by si ji představovaly, tak snad si nějakou vybereme,“ řekla starostka Ryžoviště Eva Lašáková.

Necelého půl milionu korun získaných ze Státního zemědělského investičního fondu obec investovala do oprav sociálního zázemí místního kina. To už sice neslouží k promítání, ale stále je využívané pro pořádání různých kulturních akcí. O finanční podporu z různých programů a fondů se ucházejí i další projekty.

„Máme podanou žádost v případě projektu Naše hřiště. Jde o úpravu prostředí kolem fotbalového hřiště, kde by mohly vzniknout tenisové kurty a dětské hřiště,“ pokračovala Lašáková.

Dalším dosud nerealizovaným nápadem je obnova kříže, který kdysi stával v poli ve směru z Ryžoviště na Veveří. Postavený byl začátkem minulého století a před čtyřiceti lety do něj uhodil blesk. Z kříže zůstalo jen torzo. „Zažádali jsme si o dotaci na nadaci Via. Jde o obnovu kulturního dědictví a my chceme, aby se lidem vrátil vztah k okolí, proto se budou podílet na jeho obnově. Máme domluveného klempíře, který vyrobí Ježíše Krista a domluvili jsme i paní, která jej namaluje,“ uvedla starostka a podotkla: „Pokud nám dotace nevyjde, zafinancujeme to ze svého.“

Nadace Via bude také rozhodovat o podpoře dalšího projektu. Jde o asi pět kilometrů dlouhou naučnou stezku z Ryžoviště do Stránského nazvanou od Floriána k hastrmanovi. Na projektu spolupracuje obec s občanským sdružením Stránské. „Chceme našim lidem nabídnout jejich program. Klidně se mohou zapojit i do divadelních aktivit spolku Pec. Chtěli bychom lidi naučit, aby vyšli ven,“ dodala Lašáková. Cestu by lemovaly cedule s informacemi o okolní přírodě a historii území. Na Stránském vrchu by stál rozcestník.

Zuzana Pršalová

7.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Některé obce mají své vrty zdrojů pitné vody

Ilustrační foto

Tábor uzavírá přihlášky

Vyhláška O nočním klidu

Vyhláška O nočním klidu, schválená krnovskými zastupiteli na jejich červnovém zasedání, nabyde účinnosti už v pátek 7. července.

Infocentrum testuje elektrokola

Minulý týden zaměstnanci Městského informačního centra v Bruntále zkoušeli nová elektrokola na okruhu kolem Slezské Harty.

V přírodovědné soutěži došli až do finále

Mladí přírodovědci z Břidličné mají na svém kontě další úspěšnou účast v soutěži.

Patnáct let partnerství, města Krnov a Prudnik je chválí

U příležitosti oslav patnáctileté spolupráce starostka Krnova Jana Koukolová Petrová a starosta Prudniku Franciszk Fejdych podepsali deklaraci o pokračování partnerství mezi oběma městy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies