VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DOMY S HISTORIÍ: Kostel Navštívení Panny Marie v Rýmařově

Rýmařov /FOTOGALERIE/ - V rámci rubriky Domy s historií čtenářům tentokrát přiblížímeKostel Navštívení Panny Marie v Rýmařově neboli Kapli V Lipkách.

16.3.2011 1
SDÍLEJ:

Kaple je uvnitř vyzdobena mnoha freskami.Foto: Archiv Město Rýmařov

Kostel Navštívení Panny Marie je v Rýmařově známější pod názvem Kaple V Lipkách. Reprezentuje jednu z nejhodnotnějších barokních sakrálních staveb na Moravě. Centrální zvenku jednoduchá stavba oválného půdorysu s hladkou omítkou je završena mohutnou kuželovitou střechou a lucernou.

Výraznější barokní prvky má pouze výzdoba šambrán oken a portálu vstupu. Vysoko nad vstupem a oknem nad ním je umístěno sousoší sv. Anny Samotřetí.

Kontrastně k fasádě působí bohatý barokní interiér s neobvyklým ochozem kolem obvodové zdi. Uprostřed stojí čtyři masivní sloupy s umělým mramorem, do nichž je směle opřena klenba. Na klenbě a stěnách jsou fresky znázorňující výjevy z Kristova života a ilustrace veršů modlitby k Panně Marii Salve Regina (Zdrávas Královno).

Doplňují ji oválné medailony světců, ochránců před morem a živelnými pohromami. Přímo nad vchodem je namalována vůbec jediná samostatná Handkeho nástropní malba, zobrazující glorifikaci Panny Marie. Monumentální hlavní oltář se sochami zemských světců zdobí velký obraz Navštívení Panny Marie, který také namaloval J. K. Handke v roce 1724. Kromě hlavního oltáře je v kapli mimořádně zdobná kazatelna a boční oltáře (sv. Anny, sv. Antonína Paduánského, sv. Jana Nepomuckého a čtrnácti pomocníků), pořízené v letech 1841 až 1844 z darů dobrodinců.

Kaple vznikla z nadace Ernestíny Ditrichštejnové na místě starší dřevěné stavby a v sousedství poustevny. Základní kámen kaple byl položen koncem roku 1710 a v roce 1715 byla dokončena včetně výmalby. Autorem projektu a stavitelem této neobyčejné kaple byl Friedrich Hös(s)ler z Rýmařova.

Freskovou výzdobu realizoval olomoucký malíř Ferdinand Naboth, rodák z Janušova, a jeho tovaryš Jan Kryštof Handke z Janovic, který fresky dokončil po mistrově smrti v roce 1714. V roce 1718 byly v kapli instalovány varhany. Nad hlavním vchodem byl po roce 1721 umístěn alianční znak donátorů kaple hraběte Aloise Harracha a jeho druhé ženy Marie Arnoštky z Gallasu. V roce 1883 zasáhl požár šindelovou střechu a zničil starší cibulovou barokní zvoničku.

V malém parku před kaplí jsou umístěny plastiky Panny Marie Immaculaty z roku 1774, Ukřižování z roku 1812 a kříž.

ĽUBICA MEZEROVÁ

16.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Dračí lodě na Hartě

Anděl Páně

Anděl Páně na náměstí

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Dušan Žmolík pomáhá Břidličné, Besta nebude

Velkou posilu do svých řad ulovila Břidličná. Před sobotním duelem s Čeladnou se k týmu připojil bývalý záložník Slezského FC Opava či Kobeřic Dušan Žmolík.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Nejoblíbenější je ochucené latté, říká kavárnice z pojízdné kavárny

Je devět ráno a já přicházím ke stánku s kávou, který stojí na náměstí v Krnově. Je to malý dřevěný stánek na pojízdném kole. Stojí za ním sympatická a usměvavá slečna, která se mi představí jako Tereza Posoldová. Ta je zároveň i stvořitelkou tohoto nápadu v podobě pojízdné kavárny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení