VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dlouhyho brána stojí na základech rodného domova

Plastika Herberta Dlouhyho Otevřená brána je dílo stojící na základech rodného domova. A to symbolicky i skutečně.

5.7.2017
SDÍLEJ:

Plastika Otevřená brána německého výtvarníka Herberta Dlouhyho stojí v Rýmařově na místě sochařova rodného domku.Foto: DENÍK / Dalibor Otáhal

Z jedné strany panelové domy, z druhé pohled na původní zástavbu, to nabízí divákovi průhled Otevřenou branou. Jde o plastiku v ulici Julia Sedláka v Rýmařově, která prošla renovací a především úpravou okolí. Byla totiž zarostlá náletovými dřevinami, takže se ztrácel její význam, pohled na staré a nové město.

Německý sochař Herbert Dlouhy (1942) toto své dílo věnoval v roce 1991 rodnému Rýmařovu jako symbol porozumění, smíření a pochopení, brána má sbližovat, otvírat pohled, umožnit průchod, zahajovat cestu.

Otevřená brána si své místo našla přesně na místě, kde stával Dlohyho rodný domek, z něhož byl po válce s rodiči odsunut. Dílo tvoří dva ocelové pilíře nyní již pokryté rzí a sedm příčných trámů, ty jsou po renovaci nové.

Čtyři trámy jsou v přírodní barvě dřeva, tři jsou natřeny. Žlutá a modrá barva jsou barvami z městského znaku Rýmařova, bílá barva posledního trámu znamená čistotu, jež váže tohle křídlo k výškám a nebi. Dlouhy si přál, aby se pilíře nenatíraly a kov se nechal přírodním silám, proto ta rez.

Po šestadvaceti letech však bylo zapotřebí místo upravit, odstranit náletové dřeviny svírající plastiku a její poselství a dílu vrátit důstojnost. Městskému muzeu Rýmařov se s pomocí města podařilo tuto dlouho zanedbávanou plastiku zrestaurovat. Instalována je i nová informační tabule s podrobnostmi o díle i o autoru.

Herbert Dlouhy absolvoval Akademii výtvarných umění v Mnichově a stal se uznávaným malířem, kreslířem, grafikem a sochařem, za svou práci získal řadu cen. Jeho sochy ve veřejném prostoru jsou v Německu, Holandsku, Finsku či Itálii.

Ocelové pilíře pro Otevřenou bránu se vyráběly v tehdejším rýmařovském podniku Geologický průzkum. Dílo je darem autora a Ministerstva zahraničních věcí Spolkové republiky Německo městu Rýmařovu.

Autor: Dalibor Otáhal

5.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnov má památku na bombardování na domech v Mikulášské ulici. Šipky ukazují sklepní okénko. Pokud by se dům zřítil, záchranáři v troskách najdou sklep, ve kterém se lidé ukryli před náletem.

Válečné nebe nad Krnovem I

Jakub Slovák

Jakub Slovák: S disciplínou pak přijde to ostatní

Rýmařov zdolal Mohelnici

Další tři body urval na domácím hřišti nováček MSFL z Rýmařova. Domácí šli do zápasu opět v okleštěné sestavě. Základ k vítězství položili už v prvním poločase.

OBRAZEM: Cvilínské schody 2017

Krnovští schodaři se říká běžcům, kteří chodí trénovat na cvilínské schody.

Vzpomínky na odsun německých obyvatel

V Krnově byla odhalena pamětní deska na hladový pochod a oběti divokého odsunu. Národnostní složení obyvatel Krnovska a Bruntálska se odsunem německých obyvatel v letech 1945 a 1946 změnilo k nepoznání. O poválečné době toho moc nevíme. Pojďme si ji přiblížit na skutečných příbězích Čechů i Němců.  

Anička a Josef jsou spolu šedesát let, jaký mají recept na dobré manželství?

Vzali se v roce 1957 v Úvalně a jsou spolu dodnes. Příběh Josefa a Anny je příběhem lásky a umění žít a vyrovnat se s osudem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení