VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dlouhyho brána stojí na základech rodného domova

Plastika Herberta Dlouhyho Otevřená brána je dílo stojící na základech rodného domova. A to symbolicky i skutečně.

5.7.2017
SDÍLEJ:

Plastika Otevřená brána německého výtvarníka Herberta Dlouhyho stojí v Rýmařově na místě sochařova rodného domku.Foto: DENÍK / Dalibor Otáhal

Z jedné strany panelové domy, z druhé pohled na původní zástavbu, to nabízí divákovi průhled Otevřenou branou. Jde o plastiku v ulici Julia Sedláka v Rýmařově, která prošla renovací a především úpravou okolí. Byla totiž zarostlá náletovými dřevinami, takže se ztrácel její význam, pohled na staré a nové město.

Německý sochař Herbert Dlouhy (1942) toto své dílo věnoval v roce 1991 rodnému Rýmařovu jako symbol porozumění, smíření a pochopení, brána má sbližovat, otvírat pohled, umožnit průchod, zahajovat cestu.

Otevřená brána si své místo našla přesně na místě, kde stával Dlohyho rodný domek, z něhož byl po válce s rodiči odsunut. Dílo tvoří dva ocelové pilíře nyní již pokryté rzí a sedm příčných trámů, ty jsou po renovaci nové.

Čtyři trámy jsou v přírodní barvě dřeva, tři jsou natřeny. Žlutá a modrá barva jsou barvami z městského znaku Rýmařova, bílá barva posledního trámu znamená čistotu, jež váže tohle křídlo k výškám a nebi. Dlouhy si přál, aby se pilíře nenatíraly a kov se nechal přírodním silám, proto ta rez.

Po šestadvaceti letech však bylo zapotřebí místo upravit, odstranit náletové dřeviny svírající plastiku a její poselství a dílu vrátit důstojnost. Městskému muzeu Rýmařov se s pomocí města podařilo tuto dlouho zanedbávanou plastiku zrestaurovat. Instalována je i nová informační tabule s podrobnostmi o díle i o autoru.

Herbert Dlouhy absolvoval Akademii výtvarných umění v Mnichově a stal se uznávaným malířem, kreslířem, grafikem a sochařem, za svou práci získal řadu cen. Jeho sochy ve veřejném prostoru jsou v Německu, Holandsku, Finsku či Itálii.

Ocelové pilíře pro Otevřenou bránu se vyráběly v tehdejším rýmařovském podniku Geologický průzkum. Dílo je darem autora a Ministerstva zahraničních věcí Spolkové republiky Německo městu Rýmařovu.

Autor: Dalibor Otáhal

5.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zesnul známý specialista na varhany Jan Kostera

Ilustrační foto.

Krnovští basketbalisté druhou ligu hrát budou

Horní Benešov má svou první turistickou známku

Turistická známka Horního Benešova se moc povedla. Můžete ji získat v rámci letní hry Brány Jeseníků.

Hry Panák a Opičí dráha se vracejí do Krnova

Jestli se záměr podaří, brzy již uvidíme, jak děti hrají venku hry, které patřily k dětství jejich rodičů či prarodičů skáčou panáka, zkouší opičí dráhu…

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

V Petrovicích svištěly vzduchem oboustranné sekery

Každý už se určitě setkal s disciplínami jako vrh koulí nebo kladivem, hod oštěpem, diskem, vidlemi či granátem. Ale hod sekerou? Ten známe jen jako filmovou scénu z Vinetua. Přesto takový sport existuje a má příznivce i v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení