VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti se učí podnikat, založily už firmu Art & Fotography

Žáci Základní školy ve Městě Albrechticích se o základech podnikání dozvídají už v šesté třídě. Výsledkem jsou soutěže i podnik Art & Fotography.

17.1.2015
SDÍLEJ:

Základní škola ve Městě Albrechticích nabízí dětem soutěže, projekty a kurzy, díky kterým pochopí principy podnikání. Pozvala také lektora Pavla Komárka z Prahy, aby žákům vysvětlil, jak připravit realisticky podnikatelský záměr.Foto: Taťána Kurečková

Albrechtická škola se zapojila do projektu Minipodnikání na základní škole, uspořádala kurz Abeceda podnikání v rámci pracovního vyučování i soutěž O nejlepší podnikatelský záměr. Letos poprvé se žáci odhodlali založit reálnou firmu studentskou společnost. Chlapci a děvčata ze 7. a 8. tříd společně založili minipodnik Art & Fotography.

Budou nabízet k prodeji vlastní fotografie a originální trička s vlastními potisky.

U zrodu firmy stál Dan Bušos, kterého později nahradil Michal Šlor, Michal Kvasnica, Benjamín Holuša, Jolana Štiborová, Jonáš Tkazcyk a Tomáš Včelný, Adam Tuhý, Marie Murová, Saša Šolcová a Jana Táborská.

Marže, reklama, ceny i marketing

Aby šlo žákům podnikání lépe od ruky, přijel je proškolit odborník Pavel Komárek z Prahy.

„Rozdělili jsme se do skupin a plnili úkoly, které nám postupně zadával. Přitom nám radil, jak navrhnout reklamní plakát, tak aby zaujal na první pohled potenciální zákazníky. Jak si máme vypočítat marži, tedy zisk a určit konečnou cenu výrobků, jak správně prezentovat firmu," popsaly svou zkušenost Marie Murová a Jana Táborská.

Se spolužáky budoucími podnikateli se v tomto kurzu názorně přesvědčili, jak je důležité při jednání dodržovat oční kontakt, nepoužívat zbytečná slova, mluvit jasně k věci a neopakovat se.

Hospodaření státu a obce

Lektor Pavel Komárek jim také ukázal webové stránky s rozpočtem České republiky a Města Albrechtic a vysvětlil dětem, co zkušený podnikatel dokáže z těchto čísel vyčíst.

„Byli jsme udiveni velkým zadlužením českého státu, ale příjemně překvapení hospodařením našeho města. Společně jsme se podívali na stránku Justice.cz, kde jsme vyhledali firmy pana Komárka, kterým se daří," doplnily Murová a Táborská.

Výukové materiály a metodiku pro oblast podnikání poskytla žákům i učitelům albrechtické základní školy nezisková organizace Junior Achievement, se kterou škola spolupracuje od roku 2007. Žáci se seznamují zábavnou formou se základními pojmy z oblasti podnikání.

Díky nim děti pochopí, jaká rozhodnutí musí učinit, než založí firmu, kdo jsou manažeři a o čem rozhodují, jakým způsobem lze vyrábět produkty a jak funguje marketing. Formou různých cvičení a úkolů se učili přemýšlet o financování firmy, personálních otázkách nebo o svých šancích uspět na trhu.

S tím souvisí i otázky konkurence nebo za jakých okolností je rozumné si půjčit peníze na počáteční investici. Děti zkoušely počítat kolik stojí vybavení firmy, propagaci sponzorů, hledání dodavatelů nebo ověřování volných domén na internetu.

Předávají zkušenosti

O svých zkušenostech si s dětmi povídali i místní podnikatelé. Kateřina Bányácská, která provozuje kadeřnictví v Rudíkovech přes dvacet let, nebo bývalý žák této školy Jan Metzl, který stál u zrodu sdružení Golf Club Město Albrechtice, ve kterém je prezidentem.

Učitelka Ellen Maláčová ze Střední odborné školy dopravy a cestovního ruchu v Krnově zase vysvětlila žákům, jak se studenti na podnikání připravují na střední škole. Krnovská dopravní škola se svými studenty zakládá fiktivní firmy v rámci výuky.

Autor: František Kuba

17.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šestý ročník rodinného festivalu Rockem proti přehradě v Nových Heřminovech.
1 39

OBRAZEM: Nové Heřminovy Rockem proti přehradě

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Naučná stezka Kabátův kopec připomene také cvičiště sovětských okupačních vojsk

Máme si působení sovětských okupačních vojsk v našich městech připomínat, nebo se raději snažit na tyto události zapomenout?

OBRAZEM: Sraz historických vozů Škoda v Bruntále

/FOTOGALERIE/ Náměstí Míru v Bruntále zaplnily skoro dvě stovky vozů Škoda 110R Coupé.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Na dobrotách ze zvěřiny si pochutnávali lidé v Mysliveckém domě v Razové. Tamní myslivci připravili v sobotu 19. srpna pro návštěvníky posezení jak uvnitř v prostorném sále, vyzdobeném trofejemi, tak i venku na lavičkách pod přístřešky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení