VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cvilínská rozhledna se otevírá, plánuje se velká rekonstrukce

Krnovské zastupitelstvo ve středu schválilo půl milionu na projektovou dokumentaci, která předchází generální rekonstrukci Lichtensteinovy rozhledny na Cvilíně. Právě dnes se rozhledna po zimě poprvé otevře návštěvníkům.

1.4.2017
SDÍLEJ:

Krnovská rozhledna na CvilíněFoto: MěÚ Krnov

Pokud se budete chtít pokochat krásným výhledem z vrcholku Cvilínské rozhledny, čeká vás také sportovní výkon vyšlapat 134 schodů. Takzvaná Lichtensteinova rozhledna je pohledná i zvenčí. Doplňuje siluetu kopce Cvilína, takže patří k nejznámějším dominantám Krnova.

Po zimní přestávce se od 1. dubna zase otevře veřejnosti. V jarních měsících bude přístupná vždy o víkendech a během státních svátků, a to od 10 do 17 hodin. Je možné také individuálně domluvit skupinové prohlídky v Turistickém informačním centru TIC Krnov.

ZNÁMÁ ROMANTICKÁ VĚŽ S CIMBUŘÍM

Důvodů, proč vystoupat na 26 metrů vysokou rozhlednu je celá řada. Za dobré viditelnosti z ní uvidíme nejvyšší hory Beskyd, Radhošť, Smrk i Lysou horu. Západním směrem je silueta Hrubého Jeseníku s Pradědem, Vysokou Holí, Petrovými kameny i Biskupskou kupou.

Kamenná rozhledna s cimbuřím a dřevěným schodištěm patří k nejromantičtějším stavbám, takže v roce 2011 skončila na druhém místě v anketě o nejkrásnější rozhlednu České republiky. V roce 2015 medailér Luboš Charvát přišel s nápadem převést rozhlednu na Cvilíně do ražby zlatých a stříbrných medailí.

Dalším důvodem k návštěvě jsou suvenýry. Turistickou známku můžete zakoupit přímo v rozhledně, nebo v Turistickém informačním centru v Krnově. Zde je také razítko rozhledny a celá řada upomínkových předmětů s motivem rozhledny.

ROZHLEDNU FINANCOVAL KNÍŽE

V roce 1901 začala rozhlednu budovat krnovská sekce Moravsko-slezského sudetského horského spolku za vydatné finanční podpory knížete Lichtenštejna, takže původně také nesla jeho jméno.

K otevření rozhledny došlo 11. června 1903. Rozhledna postavená podle projektu architekta Ernsta Latzela tehdy ovšem působila ještě zdobněji než dnes, protože byla navíc zakončena věžičkou. Na konci války sloužila jako pozorovatelna německého vojska, které se na Cvilíně opevnilo a vyhlíželo sovětská vojska.

Unikátní věžička zatěžovala rozhlednu nerovnoměrně a narušovala statiku, proto byla při poválečných opravách odstraněna. V 60. letech se rozhledna současně stala anténou televizního vysílače. Tyto technologie byly odstraněny teprve nedávno při celkové rekonstrukci.

Autor: František Kuba

1.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

V Krnově mají recept, jak podpořit dětské čtenářství

Ilustrační foto

Sníh byl proti fotbalu

Krnov chystá další koncert pro Ukrajinu

Každoročně v dubnu míří do krnovské Koncertní síně sv. Ducha desítky lidí kvůli hudebnímu zážitku, který se spojen s pomocí potřebným na Ukrajině.

Nejvíc dlužníků má Moravskoslezský kraj. Přibývá zadlužených důchodců

Představujete si člověka, který v exekuci dluží statisíce korun, jako rozmařilce a hýřila? Třeba se pletete. Může jít o někoho, kdo si půjčil „jen" několik tisíc korun. Sankce za nesplácení půjčky však tento dluh rychle navýšila na statisíce. Na počátku dluží pár stovek, na konci…

Měli jste v dětství vlastní stavebnici Merkur? Můžete na ni zavzpomínat v Krnově

ANKETA/ V Krnově právě začíná výstava Fenomén Merkur. Mapuje historii známé stavebnice, která se vyrábí již přes sto let. Ve Flemmichově vile bude i herna.

Sníh v Krnově napáchal víc škod na zeleni než loňská vichřice

Na odstranění polámaných větví, zničených keřů a rozlámaných stromů spolupracují hasiči a Technické služby Krnov. Mokrý těžký sníh zanechal horší škody, než se zdálo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies