VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co nám zůstalo po těžbě zlata

Výstava Zlatorudná krajina začíná v Suché Rudné v sobotu 5. srpna komentovanými prohlídkami a vernisáží v kapli Nejsvětější Trojice.

4.8.2017
SDÍLEJ:

Archeologický výzkum v Suché Rudné.Foto: archiv NPÚ

Pozůstatky dřevěných konstrukcí z počátku 13. století, jsou nejstarším důkazem o těžbě zlata v Suché Rudné. Konstrukci odkryl v roce 2013 archeologický výzkum.

Toto i další místa spojená s hornickou činností můžete poznat na komentovaných prohlídkách v sobotu 5. srpna, a to o půl desáté (vychází se od autobusového nádraží v Andělské Hoře) a ve 13 hodin (se vychází od hotelu Paramon v Suché Rudné). V 15 hodin pak bude v kapli Nejsvětější Trojice v Suché Rudné zahájena výstava Zlatorudná krajina – Dobývání vzácných kovů v andělskohorském rudním revíru.

„V Suché Rudné se nachází řada pozůstatků po hornické činnosti. Nepřehlédnutelné jsou zejména velké povrchové dobývky – Měkká žíla, Velká žíla, Podmáslí – související s nejstaršími fázemi těžby zlata, která zde probíhala s různou intenzitou od středověku až do počátku 20. století,“ uvedl ředitel NPÚ Ostrava Michal Zezula.

„I když se předpokládalo, že počátky zdejšího dolování jsou spojeny se založením Bruntálu v době před rokem 1213, přímé důkazy dlouho nebyly k dispozici. Poskytl je až archeologický výzkum, vyvolaný v roce 2013 přístavbou penzionu Holzberg,“ doplnil.

Pozůstatky dřevěných konstrukcí, které se našly v hloubce téměř pěti metrů pod současným povrchem se podařilo dendrochronologicky datovat do 30. let 13. století. Konstrukce se používaly při rozplavování vytěženého materiálu.

Prohlídky povede přední znalec památek spojených s hornickou činností Josef Večeřa z České geologické služby.

Akci pořádá Národní památkový ústav v Ostravě, Zkrášlovací spolek Suchá Rudná a obec Světlá Hora. Výstava Zlatorudná krajina bude otevřena do 30. září.

Gabriela Mathiasová

Autor: Redakce

4.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jmenuji se JAKUB ILJAŠEVIČ, narodil jsem se 14. srpna 2017, při narození jsem vážil 3000 gramů a měřil 47 centimetrů. Rodiče Monika a Daniel. Bydlíme v Jindřichově ve Slezsku.
4

Děti narozené v krnovské nemocnici

Tisíce lidí přilákala v sobotu 13. srpna 2016 na krnovské náměstí akce Dobré srdce Krnova.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Krajští radní zasedali v Bruntále

Kam putují krajské peníze? Co se v okrese Bruntál opraví? Nedostatek pracovních příležitostí na straně jedné a chybějící kvalifikovaní pracovníci na straně druhé. To jsou některá z témat, kterými se zabývali krajští radní na svém výjezdním zasedání v Bruntále.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Zámek Linhartovy má půvab i v noci

Zámek v Linhartovech nabízí i noční program. V sobotu 19. srpna to bude noční prohlídka s ohňostrojem a UFO, a 27. srpna se nádvoří opět změní v letní kino a nabídne českou komedii Špunti na vodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení