VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co dělat, když začnete hořet? Lehněte a kutálejte se

Region - Blíží se oslavy pálení čarodějnic. Zvyk souvisí s ukončením zimy a příchodem jara. Organizátoři oslav podle tradice zapalují ohně na ochranu proti létajícím čarodějnicím, které ztělesňují zlou moc za Filipojakubské noci z 30. dubna na 1. května. Při zakládání velkých vater ale hrozí mnohá rizika.

28.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

„Měsíc duben a květen patří mezi takzvané hasičské žně. Toto období se vyznačuje častým výskytem požárů. Bohužel většina požárů v přírodním prostředí je způsobena právě lidskou neopatrností,“ uvedla profesionální bruntálská hasička Anna Slavíková. Účastníci slávy s oblibou přeskakují hořící vatry. Někteří více rozkurážení si nemusí uvědomit, že jim může začít hořet oděv.

„Pokud nemáte při ruce vodu či jiný hasební prostředek, zapamatujte si pravidlo: Zastav se, lehni si a kutálej se! Pokud na vás hoří oblečení, neutíkejte, během či chůzí se oheň ještě více rozšíří,“ radila Anna Slavíková. Dlaněmi si má hořící člověk zakrýt tvář a válet se, než uhasne. Je-li po ruce deka či jiná textilie, i tu lze použít k hašení. Kdo spaluje hořlavé látky na veřejném prostranství, musí zabránit vzniku nebezpečné události. Pokud se ale iniciátorům vymkne oheň kontrole, může být udělena pokuta až do výše 25 tisíc korun. Při škodě vyššího rozsahu mohou být i trestně stíháni.

„Právnické a podnikající fyzické osoby jsou povinny předem oznámit spalování hořlavých látek na volném prostranství – tedy i pálení čarodějnických ohňů – Hasičskému záchrannému sboru Moravskoslezského kraje a musí dbát jeho pokynů v oblasti opatření proti vzniku a šíření požáru,“ uvedla Anna Slavíková. Hasiči mohou dokonce oslavu i zakázat. Kdo zanedbá oznamovací povinnost, může zaplatit až půl milionu korun.

Hasiči doporučují všem pořadatelům, aby celou akci dopředu oznámili operačnímu středisku Hasičského záchranného sboru na telefonní číslo 950 740 101, případně 150 nebo 112 a domluvili se třeba i na přítomnosti dobrovolných hasičů ze své obce.

Autor: Karel Janeček

28.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Možný je spoluautorem nové knihy Horské chaty v Jeseníkách.

Kniha představuje staré pohlednice z Jeseníků

Gymnazisté Kristián Jedelský, Terezie Hluštíková a Eliška Šťastná jsou spoluautoři projektu Z místa, kde žijeme.
2

Studenti natočili dokument o krnovském odpůrci komunismu

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Povodně 1997 aneb dvacet let poté

Jeden lidský život a škoda za více než 400 milionů korun. To byla bilance povodní v roce 1997 v Krnově.

Památné lípy jsou vystavené mezi stromy

Mezi nejmohutnější stromy v České repoblice patří lípa z Horní Moravice a Janovská lípa. Obě najdete vystavenév zahradě Flemmichovy vily.

Chtějí čistit rybníky, ve kterých žijí želvy

Už deset let Krnované pozorují vodní želvy v nádržích Chářovského parku. Jsou tak plaché, že se je ještě nikomu nepodařilo je vyfotit. Právě se chystá projekt na čištění těchto rybníků.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies