VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co dělat, když začnete hořet? Lehněte a kutálejte se

Region - Blíží se oslavy pálení čarodějnic. Zvyk souvisí s ukončením zimy a příchodem jara. Organizátoři oslav podle tradice zapalují ohně na ochranu proti létajícím čarodějnicím, které ztělesňují zlou moc za Filipojakubské noci z 30. dubna na 1. května. Při zakládání velkých vater ale hrozí mnohá rizika.

28.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

„Měsíc duben a květen patří mezi takzvané hasičské žně. Toto období se vyznačuje častým výskytem požárů. Bohužel většina požárů v přírodním prostředí je způsobena právě lidskou neopatrností,“ uvedla profesionální bruntálská hasička Anna Slavíková. Účastníci slávy s oblibou přeskakují hořící vatry. Někteří více rozkurážení si nemusí uvědomit, že jim může začít hořet oděv.

„Pokud nemáte při ruce vodu či jiný hasební prostředek, zapamatujte si pravidlo: Zastav se, lehni si a kutálej se! Pokud na vás hoří oblečení, neutíkejte, během či chůzí se oheň ještě více rozšíří,“ radila Anna Slavíková. Dlaněmi si má hořící člověk zakrýt tvář a válet se, než uhasne. Je-li po ruce deka či jiná textilie, i tu lze použít k hašení. Kdo spaluje hořlavé látky na veřejném prostranství, musí zabránit vzniku nebezpečné události. Pokud se ale iniciátorům vymkne oheň kontrole, může být udělena pokuta až do výše 25 tisíc korun. Při škodě vyššího rozsahu mohou být i trestně stíháni.

„Právnické a podnikající fyzické osoby jsou povinny předem oznámit spalování hořlavých látek na volném prostranství – tedy i pálení čarodějnických ohňů – Hasičskému záchrannému sboru Moravskoslezského kraje a musí dbát jeho pokynů v oblasti opatření proti vzniku a šíření požáru,“ uvedla Anna Slavíková. Hasiči mohou dokonce oslavu i zakázat. Kdo zanedbá oznamovací povinnost, může zaplatit až půl milionu korun.

Hasiči doporučují všem pořadatelům, aby celou akci dopředu oznámili operačnímu středisku Hasičského záchranného sboru na telefonní číslo 950 740 101, případně 150 nebo 112 a domluvili se třeba i na přítomnosti dobrovolných hasičů ze své obce.

Autor: Karel Janeček

28.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda 110 R.
AUTOMIX.CZ
13

Škoda zvažuje sporťák inspirovaný legendárním "erkem". Jak by mohl vypadat?

Ilustrační foto.

Mobilní kamera pro Krnov

Město Albrechtice pozvalo Komprachtice na Osoblažku

Parní vlak na osoblažské úzkokolejce sice má svůj jízdní řád, ale pokud se najde dostatečně početná skupina zájemců, může si domluvit speciální jízdu. Tak jako Město Albrechtice.

Onko Niké: ženy, které se nevzdaly

Onemocněla ve svých padesáti letech. Dnes se Jarmile Novotné pomalu blíží sedmdesátka, žije aktivním životem a spolu s ostatními členkami spolku

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

Svědkyně neobyčejných událostí

Krnovský gymnazista Kristián Jedelský zpracoval pro projekt Příběhy 20. století vyprávění řádové sestry Bonfilie, která dnes žije v charitním domě ve Městě Albrechticích.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies