VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čistička je pro rozpočet Krnova mimořádná zátěž

Krnov -Letošní rozpočet města Krnova je napjatý na doraz, musí se šetřit na každém kroku. Důvodem je souběh velkých investic. Východisko budou krnovští zastupitelé hledat na svém dnešním zasedání.

18.5.2011
SDÍLEJ:

Čistírna odpadních vod v Krnově.Foto: Dita Círová

Krnov – Zastupitelstvo města Krnova zasedá ve středu 18. května od 16.30 hodin v hasičské zbrojnici v ulici Partyzánů. Ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec zde v úvodu představí koncepci rozvoje a finanční plány pro další léta, a pak už se budou zastupitelé věnovat hlavně problematice městského rozpočtu, který zatěžují obrovské investice do čistírny odpadních vod, cyklostezek i další velkorysé projekty.

„Nejde o to, že by Krnov přecenil své finanční možnosti, ale je třeba nějak překlenout období, než na účet města dorazí již schválené dotace z fondů Evropské unie nebo ze Státního fondu životního prostředí. Princip přidělování dotací obvykle spočívá v tom, že Krnov nejdřív musí faktury dodavatelům proplatit ze svého, a teprve pak začnou po nějaké době po částech přicházet dotace,“ popsala příčiny problémů v rozpočtu Krnova starostka Alena Krušinová, podle které jsou desítky milionů už na cestě.

„Například v případě čističky očekáváme do konce roku asi 70 milionů. Dalších deset nebo patnáct milionů nám chybí jako dotace za vybudované sběrné dvory. Než peníze dorazí na náš účet, musíme tvrdě šetřit, abychom nějak vyšli. Město si pro tyto případy sice zřídilo revolvingový úvěr, ale poměrně vysoké úroky nám investici prodraží. Proto se snažíme situaci řešit například přesuny v rámci rozpočtu,“ dodala starostka Alena Krušinová.

Při úpravách rozpočtu města na rok 2011 rada navrhuje takové přesuny financí, aby se našlo 26 milionů na dofinancování rekonstrukce čistírny odpadních vod nebo dva miliony na pokračování ve výstavbě cyklostezek, a to ještě není všechno.

Krnovské zastupitelstvo musí najít na dokončení oprav chodníků a komunikací na ulicích Malá a Růžová dalších 1,5 milionu.
Zastupitelům bude rovněž předložena zpráva jak se dařilo naplňovat schválený rozpočet v prvním čtvrtletí k 31. březnu 2011. Samozřejmě budou zastupitelé schvalovat také běžné prodeje pozemků nebo žádosti o dotace, které si v druhém kole podaly krnovské sportovní oddíly pracující s dětmi a mládeží.

Na řadu přijdou také nové obecně závazné vyhlášky, které upření pravidla pro pořádání veřejnosti přístupných sportovních a kulturních podniků, včetně tanečních zábav a diskoték. S tím souvisí také další vyhláška, která se zabývá ochranou před hlukem v době nočního klidu a přesněji definuje pravidla zajištění veřejného pořádku. Stanovuje dobu, kdy mohou ve městě probíhat veřejnosti přístupné sportovní podniky, zábavy a diskotéky.

V budovách, které jsou k tomuto účelu zkolaudovány, je to v době od 8 do 2 hodin ráno. Mimo tyto budovy lze pořádat akce od 8 do 22 hodin. Vyhláška také určuje oznamovací povinnost organizátorů a umožňuje udělení výjimek

Město se také rozhodlo změnit postup proti dlužníkům, jak to obcím umožňuje novela zákona o místních poplatcích. Jde o to, že nově už lze vyměřit dlužný poplatek hromadným seznamem. To znamená, že města už nemusí jednotlivým dlužníkům rozesílat doporučené dopisy, což je velmi drahé. Zařazením dlužníka do hromadného seznamu je považováno za dostatečné upozornění, takže po té bude dluh stejně vymahatelný, jakoby převzali doporučený dopis do vlastních rukou.

Autor: František Kuba

18.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Snížit nezaměstnanost pomáhají aktivity obcí

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Nezaměstnanost? Dost s ní bojují i obce na Opavsku a Bruntálsku

Opavsko, Bruntálsko - V žebříčku nezaměstnanosti se v první dvacítce umístily Jiříkov, Slezské Pavlovice, Čermná ve Slezsku i Třebom

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení