VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chlouba krnovského průmyslu jde k zemi

Krnov /FOTOGALERIE/ – Slezská komerční slévárna SKS bývala chloubou krnovského průmyslu. Po krachu posledního provozovatele SKS Foundry, a. s., sloužila jako bezedný zdroj železa organizovaným skupinám i individuálním zlodějům šrotu. Místní chudina díky systematickému drancování opuštěné slévárny zakusila takové příjmy jako nikdy dřív.

2.2.2014 6
SDÍLEJ:

Slévárna SKS bývala průmyslovou dominantou Krnova. Dnes mizí před očima a současně se v místech po zbořených halách otevírají nové průhledy.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Dnes probíhá celková demolice slévárny a každým dnem zde mizí kus krnovské historie. V prolukách po zbořených halách se ale současně otevírají úplně nové pohledy na Krnov. Na postupující demolici upozornil kolegy zastupitel Libor Staněk (ČSSD): „Zůstane zde zachován průmyslový areál nebo nás čeká nějaká změna územního plánu?" dotázal se Staněk vedení města.

Místostarostka Renata Ramazanová (ODS) jen krčila rameny, protože bývalá slévárna stojí na soukromém pozemku. „Výjimkou byla nebezpečná situace, když do opuštěné slévárny bez svolení majitele vstupovali občané, aby si tam vzali, co považují za potřebné. Tehdy jsme měli důvod tam zasáhnout. Dnes nás ale okolnosti neopravňují do toho území nějak vstupovat. Pokud vlastník podá žádost o změnu územního plánu, pak je zastupitelstvo orgánem, který o tom bude rozhodovat," odpověděla Ramazanová.

Doplnil ji místostarosta Michal Brunclík (ČSSD): „Na radnici přišli zástupci majitele, aby nás informovali o svých záměrech. Chtějí pozemky takzvaně vyčistit a nabídnout dalšímu zájemci jako zónu výroby, tedy chtějí zde zachovat stejné průmyslové využití.  Podle nabídky realitní kanceláře mají představu o ceně 840 korun za metr. Podle mě je taková cena na Krnovsku dost nerealistická, ale každý samozřejmě může za svůj pozemek požadovat cenu, jakou uzná za vhodné," doplnil Brunclík.

Za kolik budou k mání pozemky po slévárně SKS?

Na slova místostarosty Brunclíka zareagoval vlastník slévárny Fascination a. s. tím, že ve skutečnosti chce za pozemky asi 400 korun za metr. „Na internetu je stále aktuální nabídka vyškovské realitní kanceláře, kde je skutečně uvedena mnou zmiňovaná cena 840 korun. Celkem prodává 50 tisíc metrů za 42 milionů korun," podivil se snížené ceně místostarosta Brunclík.

„V současné době probíhá poslední fáze demolice objektů bývalé SKS dle demoličního výměru, která by měla být skončena nejpozději 31. dubna. Z pozemků by měly být odstraněny všechny objekty, vyjma vstupní budovy a trafostanice. Probíhá též průzkum znečištění horninového prostředí a rozbory podzemních vod. Celý areál bude oplocen, aby byl zamezen přístup nepovolaných osob.

Podle výsledků rozborů v případě kontaminace bude dále postupováno tak, aby zde nezůstala žádná ekologická zátěž. Pozemky budou nabízeny případným zájemcům jako průmyslová zóna s cenou přibližně 400 korun za metr," informoval vedení města o dalším postupu Dušan Novotný, člen představenstva Fascination a.s.

Podle něj se konečná cena upřesní teprve až podle nákladů na likvidaci případné ekologické zátěže.

(pozn. redakce - první část článku vyšla v úterý 28. ledna, druhá část 'Za kolik budou k mání pozemky..' v pátek 31. ledna)

.

Autor: František Kuba

2.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení