Mokro, sněžení a pár stupňů nad nulou. Tak náročné podmínky měla ke společnému cvičení šestnáctka hasičů v masivu Čertovy skály nedaleko Jeseníku. Čeští profesionální hasiči spolu se svými polskými kolegy nacvičovali záchranu zraněného v náročném horském terénu.

Úkolem týmu bylo transportovat poraněného člověka na vzdálenost zhruba osmi set metrů. Na této trase jej museli dvakrát vytáhnout na skalní masiv o výšce až čtyřicet metrů a dvakrát jej pomocí lanového traverzu přepravit přes hlubokou roklinu. Náročný úkol zvládli splnit během necelé hodiny.

„Hasiči si zkoušejí vzájemnou spolupráci, polští kolegové jsou začleněni do týmu a plní úkoly dané velitelem," řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Vytahování zraněného na vrchol skály se od běžného sportovního lezení značně liší. „Oni v podstatě po skále nelezou, ale nahoře mají udělaný kotevní bod a vytahují nosítka na laně," popsal úkol hasič Petr Urbanovský. „Člověk, který jde s těmi nosítky, je tlačí od skály, aby o ni nedřely," doplnil Urbanovský.

Zásah hasičům komplikovalo sněžení, mokrý terén a teplota okolo nuly. „Jsou to reálné podmínky, které je mohou v Jeseníkách při běžných zásazích potkat," poznamenala mluvčí Hacsiková.

Námět cvičení vycházel z reálných zásahů. Ostrý zásah podobného charakteru absolvovali hasiči začátkem ledna. Z patnáct metrů hluboké rokle nedaleko Nových Losin vyprošťovali zraněnou turistku.

PROJEKT BEZPEČNÉ POHRANIČÍ

Čeští a polští hasiči používají odlišné postupy práce, vybavení i způsob komunikace. Cílem třídenního cvičení je, aby je vzájemně poznávali. Zásah ve skalách není jediný, při němž spolupracují. Další skupina během středy trénovala v podzemních štolách v okolí Zlatých Hor. Cvičení je součástí projektu Bezpečné pohraničí. Ten potrvá tři roky a zapojí se do něj hasiči z pěti českých krajů a tří polských vojvodství. V rámci Česka se jedná o největší přeshraniční projekt.