VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budoucí prvňáčci se právě teď chystají do škol k zápisu

Budou letošní předškoláci šikovnější než děti, které přišly k zápisu loni? Možná že ano, mohly se totiž připravovat přibližně o dva měsíce déle.

6.4.2017
SDÍLEJ:

Zápis ve Městě Albrechticích loni paní učitelky pojaly jako námořní výpravu.Foto: Regína Hajná

Zatímco v předchozích letech byly zápisy v lednu, letos poprvé jsou až v dubnu. Nový termín zápisů byl zaveden poslední novelou školského zákona.

V Krnově přijdou rodiče s dětmi k zápisu dnes a zítra, v Bruntále zítra a v sobotu dopoledne. „K zápisu k povinné školní docházce by se mělo v Krnově dostavit 282 dětí včetně 46 dětí, které v loňském roce měly odklad školní docházky," uvedla vedoucí odboru školství, kultury a sportu krnovské radnice Pavlína Říhová.

V základních školách zřízených městem Krnovem bude otevřeno celkem deset tříd. „Plánujeme otevřít dvě první třídy. V obou bude probíhat povinná výuka angličtiny, pro sportovně založené děti nabízíme nepovinný předmět sportovní aktivity," uvedl Petr Juřina, ředitel ZŠ Smetanův okruh, kde se bude otevírat také přípravná třída pro děti s odkladem, u kterých je předpoklad, že zařazení do přípravné třídy vyrovná jejich vývoj.

Nejmenší školou v Krnově je ZŠ Dvořákův okruh. „Učitel je v bližším kontaktu se žáky, má tak možnost je více poznat, může si s nimi více povídat a tím je i lépe hodnotit, ve škole je daleko menší míra nervozity a stresu dětí," vysvětlil ředitel školy Boris Stodůlka.

Může si ale rodič vybrat pro dítě školu podle toho, jakou má pověst, atmosféru, zda se zde učí angličtina či jaké nabízí kroužky? V zásadě ano, pokud ale vybraná škola není spádovou školou, není zaručeno, že bude přijato.

„Rodiče by měli nechat své děti zapsat do té školy, v jejímž obvodě mají bydliště. Zvyšují tím šanci na přijetí. Příslušnost dítěte do obvodu školy je totiž jedním z kritérií pro rozhodnutí o přijetí," upřesnila Pavlína Říhová.

O přípravu předškoláků se kromě rodičů pečlivě starají také učitelky ve školkách. A co má dítě umět? „Není potřeba dítě před nástupem do školy učit čtení či počítání, to vše zvládne později. Mělo by se však trénovat v soustředěnosti, pečlivosti a výdrži při „práci".

Také by si mělo procvičovat jemnou motoriku prstů, znalost barev, kreslení, vybarvování, mělo by si dát pozor na správné držení tužky. Je dobré dětem číst, hodně si s nimi povídat. Mezi další schopnosti, které by měl školák mít, patří např. poslušnost, trpělivost, snášenlivost a kamarádskost," uvádí na svých stránkách Základní škola Bruntál na Okružní ulici.

Ve Městě Albrechticích budou mít zápis 11. dubna. Jako každý rok i letos zde mají připraven zápis v netradičním stylu. S úkoly jim tentokrát pomohou postavičky a příšerky z pravěku.

Gabriela Mathiasová

Autor: Redakce

6.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda 110 R.
AUTOMIX.CZ
13

Škoda zvažuje sporťák inspirovaný legendárním "erkem". Jak by mohl vypadat?

Ilustrační foto.

Mobilní kamera pro Krnov

Město Albrechtice pozvalo Komprachtice na Osoblažku

Parní vlak na osoblažské úzkokolejce sice má svůj jízdní řád, ale pokud se najde dostatečně početná skupina zájemců, může si domluvit speciální jízdu. Tak jako Město Albrechtice.

Onko Niké: ženy, které se nevzdaly

Onemocněla ve svých padesáti letech. Dnes se Jarmile Novotné pomalu blíží sedmdesátka, žije aktivním životem a spolu s ostatními členkami spolku

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

Svědkyně neobyčejných událostí

Krnovský gymnazista Kristián Jedelský zpracoval pro projekt Příběhy 20. století vyprávění řádové sestry Bonfilie, která dnes žije v charitním domě ve Městě Albrechticích.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies