VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude Nathan blahoslavený?

V Krnově v kostele na Cvilíně proběhne 5. září v 18 hodin vernisáž výstavy o biskupovi Josefu Nathanovi. V Polsku už věřící sbírají podpisy za jeho blahořečení neboli beatifikaci.

5.9.2016
SDÍLEJ:

Biskup Josef NathanFoto: archiv Ladislava Martikána

Přestože jméno biskupa Josefa Martina Nathana (1867 - 1947) je spojené i s Krnovem a Bruntálem, u nás je zatím ještě poměrně neznámé. Zato v Polsku má spoustu příznivců, a to nejen mezi katolíky. Budeme Nathana jednou znát jako blahoslaveného? Nebo dokonce svatého?

KANONIZAČNÍ PROCES

Prosby o podporu blahořečení biskupa Nathana byly rozeslány do všech farností diecéze Hlubčice a Gliwice společně s knihou o jeho mimořádném díle.

Blahořečení je začátek kanonizačního procesu, který může vést až ke svatořečení neboli prohlášení za svatého. Pokud je někdo blahořečen (nebo též blahoslaven), znamená to, že církev ručí za to, že je dotyčný po smrti v nebi. Proto je možné jej v modlitbách žádat o přímluvu a prokazovat mu úctu.

Blahoslavenému úcta smí být prokazována, ale není to výslovně předepsáno, jako u světců. Povolení uctívat blahoslaveného je okální, takže nemá univerzální platnost pro celou církev. Podmínkou blahořečení je jeden doložený zázrak na přímluvu dotyčného.

Čím si vlastně Nathan tak širokou posmrtnou úctu zasloužil?

NATHANOVY STOPY NA KRNOVSKU A BRUNTÁLSKU

Biskup Josef Martin Nathan jako mladý hoch v Krnově přijal biřmování. Se stejnou samozřejmostí se pohyboval v českém, německém i polském prostředí. Ve svém biskupském úřadu vybudoval mnoho kostelů a vykonal řadu statečných a prospěšných skutků, které dodnes budí obdiv.

Za války pomáhal tajně propašovat sochu Panny Marie z krnovského kláštera na Cvilíně do koncentračního tábora Dachau a do poslední chvíle podporoval Arcibiskupský chlapecký seminář v Bruntále, než ho definitivně zavřeli nacisté.

Jeho největším životním dílem je vybudování moderní léčebny Městečko milosrdenství pro dva tisíce pacientů v polských Branicích, které sousedí s Úvalnem. Šlo především o psychiatrické pacienty s různými typy postižení. Nathan je chránil před nacistickou ideologií o sterilizací a eutanazii „méněcenných".

Při bojích na konci války dokázal Nathan vyjednat na frontě několikahodinové příměří válčících stran, aby mohl stovky pacientů z Branic evakuovat do bezpečí. V roce 2014 byly do Branic slavnostně převezeny ostatky biskupa Nathana z Opavy, kde zesnul v roce 1947 po vyhoštění z Polska.

Polský zpravodajský web Nowa trybuna Opolska přinesl 29. srpna informaci, že na polské straně hranice Nathanovi příznivci už sbírají podpisy za jeho blahořečení.

INICIÁTOŘI BLAHOŘEČENÍ

Hlavními iniciátory jsou nejen zástupci církve branický kněz Alojz Nowak a Waldemar Klinger, probošt katedrály v Opole, ale také Krzysztof Nazimek, ředitel společnosti psychiatrických specialistů vojvodství a nemocnice psychiatrických a duševních nemocí v Branicích.

Právě toto zdravotnické zařízení navázalo na odkaz Nathanova Městečka milosrdenství v Branicích.

Před válkou Městečko milosrdenství představovalo komplex 23 budov, ve kterých se psychiatricky nemocným pacientům dostalo lékařské i duchovní péče. Kromě lékařů v Městečku milosrdenství působilo 160 řádových sester a na 250 zaměstnanců.

SBÍRAJÍ PODPISY I MAILY

Iniciátoři Nathanovy beatifikace vyzvali věřící, aby se svým podpisem neotáleli.

Rádi by požádali biskupa Andrew Czaja, aby zahájil na diecézní úrovni proces beatifikace ještě v letošním roce, který papež František vyhlásil svatým rokem milosrdenství.

Své podpisy pod tuto žádost mohou věřící připojit nejen v jednotlivých polských farnostech, ale také mohou tuto iniciativu za blahořečení Nathana podpořit elektronicky na mailové adrese sekretariat@wydawnictwo.opole.pl.

Autor: František Kuba

5.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dračí lodě na Hartě

Anděl Páně

Anděl Páně na náměstí

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Dušan Žmolík pomáhá Břidličné, Besta nebude

Velkou posilu do svých řad ulovila Břidličná. Před sobotním duelem s Čeladnou se k týmu připojil bývalý záložník Slezského FC Opava či Kobeřic Dušan Žmolík.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kůrovcová kalamita způsobuje obrovské ztráty

Kůrovec trápí lesníky na Opavsku a Bruntálsku již mnoho let. Na jeho šíření se významnou měrou podílí současné podnebné podmínky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení