VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bruntál uvažuje o výkupu nemovitostí pro obchvat

Bruntál /POZNÁMKA/ -Domek stojí v cestě budoucímu obchvatu Bruntálu. Majitel jej chce prodat městu.

11.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Michal Bílek

Jihovýchodní obchvat Bruntálu, jehož investorem se má stát Ředitelství silnic a dálnic ČR, má ulevit dopravě mezi Olomoucí a Krnovem až k polským hranicím, především však samotnému Bruntálu. Na kraji města má vést přes Třídu Práce v Bruntále. Právě tam vlastní Miroslav Trebulák rodinný dům, dřevník, dílnu, kůlnu, přístřešek, skleník, pařeniště a přilehlé pozemky. Ten nyní vše nabízí ke koupi městu Bruntálu.

Na základě platného územního rozhodnutí má vést přes jeho parcely asi deset metrů vysoký obchvatový most. „Dům nabízím přednostně městu, protože bych nerad komplikoval majetkové vypořádání, které bude v případě realizace stavby bezpodmínečně nutné,“ vyzval zastupitele města Miroslav Trebulák.

Budou na obchvat peníze?

Zatím není jisté, kdy se obchvat bude stavět, ani to, zda na něj český stát poskytne v současné neutěšené finanční situaci peníze. V současné době je platné rozhodnutí o umístění stavby a Ředitelství silnic a dálnic ČR má územní souhlas ke stavbě obchvatu.

„Dnes ale nikdo nedokáže odhadnout, jestli se Ředitelství silnic a dálnic ČR znovu vrátí k pořizování projektové dokumentace pro stavební povolení již v příštím kvartálu, v příštím roce nebo taky za dva roky,“ řekl zastupitelům starosta Petr Rys. Starosta dodal: „Proto si myslím, že rozhodnutí, které dnes činíme, je rozhodnutí strategické. Nedokážeme odhadnout, jestli obchvat bude za tři roky nebo za pět let, ale nyní máme možnost neblokovat výkupy v případě projektování a realizace obchvatu.“

Jako majitel nemovitostí proto také Miroslav Trebulák uvažuje raději dopředu. Pokud by se stavělo, o nemovitosti by stejně přišel. Museli by je od něj vykoupit, a tak nabídl parcely přednostně městu Bruntál.

Majetek nabídl městu za odhadní cenu ve výši dvou milionů korun. Nerad by se sám pouštěl do rekonstrukce domečku, když neví, zda v něm zůstane žít. „Nechtěl jsem dělat problémy, proto jsem město oslovil jako prvního možného zájemce o koupi,“ uvedl v úterý 8. února na zasedání městského zastupitelstva Trebulák.

Pokud město domek nekoupí, bude mít prý problémy. Ty by mohly přijít ve chvíli, kdy by od Trebuláka nemovitosti koupili spekulanti, kteří by v případě výstavby obchvatu hodlali na domku zbohatnout. Dodatečně by jej mohli nechal vykoupit za mnohem vyšší, několikamilionovou částku.

Zastupitelé se neshodli

Zastupitelé se problematikou výkupu Trebulákova majetku na zasedání důkladně probírali. Už 12. ledna pozval Trebuláka na radnici starosta Petr Rys, aby s ním dohodl snížení ceny o asi dvě stě tisíc korun. Na to majitel přistoupil. Radní města ale o čtyři dny později za sníženou cenu odkup zastupitelům nedoporučili. Materiál musí do rady a zastupitelstva znovu, jelikož pro odkup bylo jen třináct z pětadvaceti přítomných, a to je ke schválení málo.

Zastupitelstvo města uložilo radním prověřit finanční možnosti města Bruntálu pro odkup domu a pozemků na Třídě Práce v majetku Miroslava Trebuláka do příštího zasedání, které se koná 6. dubna. Tam se majitel dozví, zda jeho nemovitosti město nakonec opravdu odkoupí.

>> POZNÁMKA DALIBORA OTÁHALA

Bruntál v dobré roli spekulanta

Tak to jsem sám zvědav, jestli město Bruntál koupí nemovitost pro plánovaný obchvat města. Obchvat je sice ještě v nedohlednu, ale už je tu nabídka na výkup pozemku a domu. Před bruntálskými zastupiteli tak vyvstala otázka: koupit hned nabízenou nemovitost, ať je do budoucna klid a někdo stavbu obchvatu neblokuje? Ať nás nikdo nevydírá nehoráznými cenami za dům, který stojí v cestě plánovanému mostu. A nebo být zdrženliví, vždyť stejně není jisté, za jak dlouho se začne stavět? Nač teď vyhazovat peníze.
Upřímně řečeno divím se, že město dům už nekoupilo. Mělo to štěstí, že jim ho stávající majitel nabídl. Původně chtěl odhadní cenu, ale po jednání se starostou slevil dvě stě tisíc korun. To, že městská rada nakonec odkup nedoporučila a zastupitelé koupi neschválili, je tak trošku rána nožem do starostových zad.
A pokud město domek nakonec koupí, jsem zase zvědavý na to, jak jej využije do doby, než se obchvat začne stavět.

Autor: Karel Janeček

11.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Myslivci v Razové připravili pochutnání na jídlech se zvěřiny.
8

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

V sobotu se na krnovském náměstí odehraje zábavné odpoledne Dobré srdce Krnova. Program začíná v 15 hodin koncertem a autogramiádou Johnyho Machette a Ezyho a ukončí ho kolem 22 hodin koncert Janka Ledeckého.  

Krnovští fanoušci vojenské historie se předvedou na bojišti se svým kanónem

Krnovský Klub vojenské historie KVH Maxim oblékne uniformy Wehrmachtu a se svým kanonem vyrazí do bitvy. U Králík dnes začíná akce Cihelna, která nás vrátí k válečným událostem v roce 1945.

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení