VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Asistenti prevence kriminality v Bruntále

Skupina deseti nových asistentů prevence kriminality v čele s koordinátorkou posílila řady Městské policie v Bruntále. Asistenti prevence kriminality nejsou pro Bruntál úplnou novinkou, v počtu čtyř zde působili už rok a půl. Na základě dobrých zkušeností se město rozhodlo rozšířit jejich řady a současně prodloužit jejich působení na tři roky.

26.10.2016
SDÍLEJ:

Asistenti prevence kriminality. Ilustrační foto.Foto: Deník/ Pavla Volfová

Dochází také k rozšíření míst, kde asistenti prevence kriminality působí. Dosud se zaměřovali zejména na tak zvané sociálně vyloučené lokality – oblast bývalých kasáren a ulice U Potoka, Karolíny Světlé a Karla Čapka. Nyní, po zvýšení počtu, budou také dohlížet všude tam, kde dochází ke zvýšené koncentraci lidí, ať už jde o centrum města, sídliště či okolí sportovišť, kde může docházet ke konfliktům a přestupkům.

Asistenti prevence kriminality jsou sice zařazeni k městské policii, nejsou však v pravém slova smyslu strážníky. Přispívají například k ochraně a bezpečnosti osob a majetku, eliminaci společensky nežádoucích jednání, dohlížejí na dodržování čistoty na veřejných prostranstvích a snaží se řešit vyhrocené spory.

„My jsme takovou prodlouženou rukou městské policie, nejsme ale represivní složkou. Spíše působíme jako mediátoři, což znamená, že se snažíme být prostředníky při řešení sporů. Naší doménou je pak zejména preventivní činnost," vysvětlila koordinátorka asistentů prevence kriminality Jana Černínová.

Velkou výhodou je, že nynější koordinátoři buď ve vyloučených lokalitách přímo bydlí, nebo zde mají úzké osobní vazby. Znají tak dokonale prostředí, ve kterém působí, a složité vazby a vztahy mezi zde žijícími lidmi. To jim jejich činnost usnadňuje a umožňuje efektivně zde působit.

Služby mají denně kromě sobot, nedělí a svátků od 7 do 22 hodin.

„V současnosti se nejčastěji potýkají s nedodržováním pořádku a požíváním alkoholických nápojů na veřejnosti, zejména u bezdomovců. Mezi těmi také preventivně působí, nabízejí jim třeba využití městského šatníku a městských sprch a informují je o tom, kde mohou získat radu a pomoc," sdělila koordinátorka Černínová.

Náklady na deset asistentů a koordinátorku prevence kriminality po dobu tří let nejsou nikterak malé, přesahují 10 milionů korun. Podstatnou část se však radnici podařilo získat z Evropského sociálního fondu. Samotné město pak za tuto službu zaplatí do konce května roku 2019 půl milionu korun.

Ladislav Olejníček

Autor: Redakce

26.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jmenuji se JAKUB ILJAŠEVIČ, narodil jsem se 14. srpna 2017, při narození jsem vážil 3000 gramů a měřil 47 centimetrů. Rodiče Monika a Daniel. Bydlíme v Jindřichově ve Slezsku.
4

Děti narozené v krnovské nemocnici

Tisíce lidí přilákala v sobotu 13. srpna 2016 na krnovské náměstí akce Dobré srdce Krnova.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Krajští radní zasedali v Bruntále

Kam putují krajské peníze? Co se v okrese Bruntál opraví? Nedostatek pracovních příležitostí na straně jedné a chybějící kvalifikovaní pracovníci na straně druhé. To jsou některá z témat, kterými se zabývali krajští radní na svém výjezdním zasedání v Bruntále.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Zámek Linhartovy má půvab i v noci

Zámek v Linhartovech nabízí i noční program. V sobotu 19. srpna to bude noční prohlídka s ohňostrojem a UFO, a 27. srpna se nádvoří opět změní v letní kino a nabídne českou komedii Špunti na vodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení