VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Agresivní rostlina ohrožuje rezervaci

Bruntál, Kunov - Přírodní rezervace ležící v Kunově, místní části Bruntálu, je v nebezpečí. Ohrožuje ji nepůvodní zavlečený rostlinný druh netýkavka žlaznatá.

27.10.2009 6
SDÍLEJ:

Trhání netýkavky žláznaté na Hamerském potoce.Foto: Miroslav Trégler

Ta se tady k nelibosti ochranářů začíná silně rozrůstat vedle už dřívějšího škůdce, křídlatky.

Účinná obrana? Pokosit mladé rostliny

„Toto všechno není dobré, protože to jsou rostliny agresivní, velice dobře se rozmnožují a můžou znamenat ohrožení této lokality s chráněným, ohroženým druhem kapradiny pérovníku pštrosího,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Bruntále Vladimír Procházka.

Problém netýkavky se skrývá v tom, že vytlačuje původní druhy rostlin a v oblastech svého výskytu mění složení rostlinných druhů. Velmi dobře, až agresivně, se totiž rozmnožují. Netýkavky mají tobolky, které v době zralosti puknu i při sebemenším dotyku.

„Její semena vystřelují až do vzdálenosti několika metrů, potom se vodou dále posouvají. Její porosty jsou mohutné, zastiňují podrost a boj s touto rostlinou je poměrně náročný. Je ale samozřejmě možný. Protože se jedná o jednoletou rostlinu, je ideální ji pokosit, nebo úplně vytrhat v době květu a tím zabránit tvorbě semen,“ vysvětlil Vladimír Procházka.

Bruntálští úředníci mají svázané ruce

Problémem ovšem je, že bruntálský odbor životního prostředí v rezervaci zasahovat nemůže.

„Odbor životního prostředí Bruntálu nemá v této lokalitě přímé kompetence, protože management, to znamená systém ochrany a péče o toto chráněné území je v kompetenci Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, konkrétně Správy CHKO Jeseníky,“ potvrdil Vladimír Procházka.

Odborníci z odboru životního prostředí nemohou tedy v rezervaci, která leží v obvodu působnosti jejich úřadu, nic samostatně podniknout. Mohou na hrozící nebezpečí pouze upozornit, což však může udělat kdokoliv, komu není lhostejné životní prostředí.

Rezervace a její rostlinný nepřítel
Přírodní rezervace v Kunově byla vyhlášená v roce 1989 na rozloze 4,16 ha a tvoří ji pozůstatek lužního lesa kolem bývalého vodního náhonu. V této staré jasanové olšině roste velké množství chráněné kapradiny pérovníku pštrosího.

Netýkavka žlaznatá je statná rostlina pocházející z Asie. Do českých zemí se dostala v 19. století jako okrasná rostlina, rychle zdomácněla a začala se šířit.

Ladislav Olejníček

Měly by se netýkavky z rezervace v Kunově vysekat?

Ano, netýkavky přece ohrožují původní rostliny.

50 %

Ne, člověk by takto neměl do přírody zasahovat.

17 %

Nevím, nedokážu to posoudit.

33 %

Hlasovalo: 6

Anketa byla ukončena

Místo události:
27.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.
AKTUALIZOVÁNO
34

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

zelenina, ilustrační foto

Tipy pro miniaturní zahradu

Kofola vyplatí rekordní dividendy

Krnovská nápojářská firma Kofola vyplatí akcionářům rekordní dividendy. Navrhlo to představenstvo a už se čeká jen na schválení valné hromady.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Likvidovat?

Miloš Zeman přirovnával novináře k fekáliím a prostitutkám dávno před tím, než se stal prezidentem.

Otevřená radnice v Krnově

Co se skrývá za dveřmi s cedulkou Starostka? Jak vypadá kancelář tajemníka? Co právě řeší místostarostové? To zjistí ti, kteří ve středu 24. května přijmou pozvání na den otevřené radnice.

Politiky kampaň líčí jako kouzelníky

„Nechal jsem zmizet smlouvy za 150 miliard," tvrdí poslanci Ladislav Velebný (ČSSD) a Miroslav Opálka (KSČM) na plakátech, které zaplatila iniciativa Rekonstrukce státu a firma Student Agency. Co nám kampaň sděluje?

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies