VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Agresivní rostlina ohrožuje rezervaci

Bruntál, Kunov - Přírodní rezervace ležící v Kunově, místní části Bruntálu, je v nebezpečí. Ohrožuje ji nepůvodní zavlečený rostlinný druh netýkavka žlaznatá.

27.10.2009 6
SDÍLEJ:

Trhání netýkavky žláznaté na Hamerském potoce.Foto: Miroslav Trégler

Ta se tady k nelibosti ochranářů začíná silně rozrůstat vedle už dřívějšího škůdce, křídlatky.

Účinná obrana? Pokosit mladé rostliny

„Toto všechno není dobré, protože to jsou rostliny agresivní, velice dobře se rozmnožují a můžou znamenat ohrožení této lokality s chráněným, ohroženým druhem kapradiny pérovníku pštrosího,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Bruntále Vladimír Procházka.

Problém netýkavky se skrývá v tom, že vytlačuje původní druhy rostlin a v oblastech svého výskytu mění složení rostlinných druhů. Velmi dobře, až agresivně, se totiž rozmnožují. Netýkavky mají tobolky, které v době zralosti puknu i při sebemenším dotyku.

„Její semena vystřelují až do vzdálenosti několika metrů, potom se vodou dále posouvají. Její porosty jsou mohutné, zastiňují podrost a boj s touto rostlinou je poměrně náročný. Je ale samozřejmě možný. Protože se jedná o jednoletou rostlinu, je ideální ji pokosit, nebo úplně vytrhat v době květu a tím zabránit tvorbě semen,“ vysvětlil Vladimír Procházka.

Bruntálští úředníci mají svázané ruce

Problémem ovšem je, že bruntálský odbor životního prostředí v rezervaci zasahovat nemůže.

„Odbor životního prostředí Bruntálu nemá v této lokalitě přímé kompetence, protože management, to znamená systém ochrany a péče o toto chráněné území je v kompetenci Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, konkrétně Správy CHKO Jeseníky,“ potvrdil Vladimír Procházka.

Odborníci z odboru životního prostředí nemohou tedy v rezervaci, která leží v obvodu působnosti jejich úřadu, nic samostatně podniknout. Mohou na hrozící nebezpečí pouze upozornit, což však může udělat kdokoliv, komu není lhostejné životní prostředí.

Rezervace a její rostlinný nepřítel
Přírodní rezervace v Kunově byla vyhlášená v roce 1989 na rozloze 4,16 ha a tvoří ji pozůstatek lužního lesa kolem bývalého vodního náhonu. V této staré jasanové olšině roste velké množství chráněné kapradiny pérovníku pštrosího.

Netýkavka žlaznatá je statná rostlina pocházející z Asie. Do českých zemí se dostala v 19. století jako okrasná rostlina, rychle zdomácněla a začala se šířit.

Ladislav Olejníček

Měly by se netýkavky z rezervace v Kunově vysekat?

Ano, netýkavky přece ohrožují původní rostliny.

50 %

Ne, člověk by takto neměl do přírody zasahovat.

17 %

Nevím, nedokážu to posoudit.

33 %

Hlasovalo: 6

Anketa byla ukončena

Místo události:
27.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

V Krnově mají recept, jak podpořit dětské čtenářství

Ilustrační foto

Sníh byl proti fotbalu

Krnov chystá další koncert pro Ukrajinu

Každoročně v dubnu míří do krnovské Koncertní síně sv. Ducha desítky lidí kvůli hudebnímu zážitku, který se spojen s pomocí potřebným na Ukrajině.

Nejvíc dlužníků má Moravskoslezský kraj. Přibývá zadlužených důchodců

Představujete si člověka, který v exekuci dluží statisíce korun, jako rozmařilce a hýřila? Třeba se pletete. Může jít o někoho, kdo si půjčil „jen" několik tisíc korun. Sankce za nesplácení půjčky však tento dluh rychle navýšila na statisíce. Na počátku dluží pár stovek, na konci…

Měli jste v dětství vlastní stavebnici Merkur? Můžete na ni zavzpomínat v Krnově

ANKETA/ V Krnově právě začíná výstava Fenomén Merkur. Mapuje historii známé stavebnice, která se vyrábí již přes sto let. Ve Flemmichově vile bude i herna.

Sníh v Krnově napáchal víc škod na zeleni než loňská vichřice

Na odstranění polámaných větví, zničených keřů a rozlámaných stromů spolupracují hasiči a Technické služby Krnov. Mokrý těžký sníh zanechal horší škody, než se zdálo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies