VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policista z Krnova nesouhlasí, že by čerpal dny volna navíc

Bruntál, Krnov /FOTOGALERIE/ -Policie vydala na milost krajskému státnímu zástupci Aloisi Dlouhému krnovského policistu Tomáše Kynického. Státní zástupce Kynického viní z podvodu se žádankami ke studiu.

21.11.2010
SDÍLEJ:

Státní zástupce Alois Dlouhý (vlevo) zpovídal nadřízeného (zády) Tomáš Kynického, policisty obviněného z podvodu se žádankami o volno ke studiu (vpravo).Foto: DENÍK/Karel Janeček

Policista Tomáš Kynický měl podle žaloby zneužívat možnosti brát si studijní volno u svého zaměstnavatele a vypisovat žádanky na volno potřebné ke studiu na Slezské univerzitě v Opavě.

Od listopadu 2007 do loňského ledna mu kvůli tomu měla policie vyplatit jako náhrady za studijní volno celkem 32 458 korun. Policista vinu odmítá. Je přesvědčen, že se před soud dostal výhradně kvůli dírám v zákonu o služebním poměru. „Jde o chybu legislativy, která problematiku upravuje. Zákon neposkytuje v této věci žádný jednoznačný výklad,“ řekl Tomáš Kynický.

Jako studující měl nárok na volno kvůli cestám do školy a studijnímu soustředění. Dále měl nárok na dva dny volna na přípravu a vykonání každé zkoušky. K tomu si mohl dopřát čtrnáct dnů studijního volna, které strávil podle uvážení samostudiem, přednáškami či konzultacemi s vyučujícími. „Předkládal plány zkoušek, žádné závady jsem nezjistil, kontrolní mechanismus z mé strany fungoval,“ vypověděl u soudu 16. listopadu nadřízený policisty Kynického.

Na opavské univerzitě ale prý občas docházelo ke změnám termínů zkoušek, takže Kynický někdy přijel na zkoušku, a ta nebyla, či byla zapsána do elektronického systému STAG rozdílně oproti skutečnému fyzickému výkonu zkoušky. Jelikož na daný den ale čerpal pracovní volno, zkoušku skládal dodatečně na úkor svého volna ve dnech, kdy právě nebyl ve službě. „Počty zkoušek a dny uděleného volna určitě odpovídaly,“ uvedl dále Kynického nadřízený.

Dalšího policistu, který jedenáct let prověřuje možné prohřešky policistů, pověřili nadřízení, aby zjistil, zda Tomáš Kynický nenadužívá volna. „Oproti ostatním čerpal volna skutečně víc, ale jen proto, že na Slezské univerzitě musel skládat mnohem větší počet zkoušek, než je zvykem na jiných školách,“ prohlásil policista s tím, že u Kynického vznikly nesrovnalosti ve vykazování nejméně o tři a nejvíce o deset dnů po celou dobu tříletého studia.

Tomáš Kynický měl dále využívat volna i pro opravné zkoušky, čímž získával pro každou zkoušku další dva dny k dobru. „Trojnásobek volna by takto získal student, který zpravidla zkoušky skládal v pozdějších termínech, na úkor pilných studentů, kteří zkoušku skládali hned napoprvé. To považuji za absurdní,“ rozhořčoval se státní zástupce Alois Dlouhý. Zároveň soudkyni Janě Janečkové navrhl, aby do termínu příštího odročeného jednání vyzvala ministerstvo o jasné stanovisko, na kolik volna mají studující policisté nárok.

„Aby nedošlo k nedorozumění, v mém případě se jednalo o sedm opravných termínů za celou dobu studia, což bylo mezi mými spolužáky vůbec nejméně. Volna jsem nezneužíval, za tím si stojím a budu stát, o čemž také vypovídají mé studijní výsledky,“ prohlásil k tvrzení žalobce Tomáš Kynický. Nato státní zástupce dodal, že hovořil spíše v obecné rovině, a ne přímo o Kynickém, který z pozice policisty stíhá zločin na krnovské kriminálce dlouhých sedmnáct let. Policii se navíc upsal, že dobu tříletého studia nahradí stejně dlouhou službou státu.

Autor: Karel Janeček

21.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení