Policisté přijali večer oznámení, že v objektu obývaném místními bezdomovci došlo k fyzickému napadení mezi dvěma muži. Na místě zjistili, že jeden z nich má bodné poranění břicha. Přivolaná rychlá lékařská pomoc zraněného čtyřiašedesátiletého muže převezla do nemocnice k ošetření. Druhý muž, útočník, byl okamžitě zajištěn jako pachatel.

Při dechových zkouškách bylo útočníkovi naměřeno 1,44 promile a byl převezen na záchytnou stanici k vystřízlivění. To ale nebylo nic proti tomu, jak se alkoholem zřídila jeho oběť ještě před útokem vidlemi. Hladina alkoholu v krvi u zraněného dosahovala dokonce 3,82 promile, což je už velmi těžká otrava alkoholem.

„Šetřením jsme zjistili, že poškozený přišel do domu na návštěvu za jiným známým, ale ten nebyl doma, a tak chtěl na něj počkat u podezřelého. Ten ho bez zjevného důvodu měl po pár minutách chtít píchnout vidlemi do hlavy. Poškozený útok na hlavu sice vykryl, ale i tak došlo k píchnutí vidlí do břicha,“ popsala incident policejní mluvčí Pavla Tušková.

Po vystřízlivění na záchytce byl útočník okamžitě zadržen a policejní komisař mu sdělil obvinění ze zločinu těžkého ublížení na zdraví ve stadiu pokusu. Hrozí mu trest odnětí svobody až na deset let. „Dalším šetřením jsme také zjistili, že muž se měl dopustit ve dvou případech majetkové trestné činnosti na Rýmařovsku. Podali jsme na státní zastupitelství podnět k návrhu na jeho vzetí do vazby,“ dodala policejní mluvčí Pavla Tušková.

Zločin inspiroval muzeum vidlí

Tato událost inspirovala lichnovské muzeum vidlí v zavedení nové rubriky Nebezpečné vidle , která bude dokumentovat použití vidlí jako zbraně ať už v rukou husitů na vozových hradbách, nebo v arénách při souboji gladiátorů. Nebudou v ní chybět ani kriminální případy, ve kterých vidle figurují jako předmět doličný.

Alkohol a vidle v Olomouci

Použití vidlí jako útočné zbraně při spáchání trestného činu zdaleka není tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát. Například v roce 2008 se hádka mezi dvěma opilými muži v olomoucké zahrádkářské kolonii U Podjezdu vyostřila tak, že po slovních argumentech přišly ke slovu sekera i vidle.

„Sedmatřicetiletý násilník vyhrožoval zabitím o tři roky mladšímu muži a v ruce při tom měl sekeru. Několika lidem, kteří hádce přihlíželi, se sice podařilo sekeru agresivnímu muži včas sebrat, ale vzápětí sáhl pro vidle. Kovovou částí vidlí silně udeřil druhého muže do hlavy,“ popsala případ podobný tomu z Malé Morávky mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová.

Také v Olomouci po útoku vidlemi zraněného muže museli ošetřit přivolaní lékaři záchranné služby, kteří jej pak k dalšímu ošetření převezli do nemocnice. Provedená dechová zkouška také zde potvrdila, že za napadením vidlemi stál alkohol. U agresora zjistila téměř tři promile alkoholu. Při vyšetřování pak vyšlo najevo, že má již bohatou kriminální minulost.

„Už nás fanoušci muzea vidlí upozornili na pár filmových i skutečných kriminálních případů, kde byly ke spáchání zločinu použity vidle,“ potvrdil zakladatel muzea vidlí Jan Gemela.

Vidle se například objevují v jedné z epizod komediálního krimiseriálu Hříšní lidé města pražského, a němečtí filmaři dokonce po nich pojmenovali celou detektivku Vražda vidlemi (Der Mistgabelmord), kterou vysílaly také české televize.

Zápletka spočívá v tom, že statkář Hobelsberger byl nalezen mrtev ve vlastním chlévě, do břicha měl vražené vidle a na lebce stopy úderu tupým předmětem. Komisař Berghammer zjišťuje, že zavražděný jako jediný v okolí odmítal prodat své pozemky vlivnému stavebnímu podnikateli, který na nich chce vybudovat golfové hřiště.

„Předpokládám, že vidle, které byly použity ke spáchání zločinu v Malé Morávce, asi zabavila policie. Zkusím zjistit, jak to u policie a na soudech chodí s předměty doličnými. Pokud bude možné je získat, vynaložíme pro to patřičné úsilí. Ke každým vidlím se pojí nějaký příběh, ale vidle, kterými byl spáchán pokus o vraždu nebo těžké ublížení na zdraví, to už je opravdu mimořádný exemplář, jaký dosud našemu lichnovském muzeu chybí,“ uzavřel znalec vidlí Jan Gemela.

Dita Voznicová, Fidel Kuba