„Včelky pořád ještě z úlu vylétávají. Ne brzy ráno, když bývá chladněji, ale až tak kolem jedenácté hodiny, když už sluníčko pěkně hřeje. Do úlů se vracejí průběžně, zhruba od páté odpoledne už ale z úlů nevylétávají. Snůšku už nemají skoro žádnou," vysvětlil včelař.

Zároveň dodal, že když jsou noci chladnější, začínají se včelstva stahovat do zimního chomáče.

„A také začínají zužovat česno, což je vlastně otvor v úlu, kudy včely vylétávají nebo se vracejí zpět. To zužování česna má i další důvod, včelstva se tak brání proti loupeživým včelstvům z okolí nebo vosám. Čím užší česno je, tím mají ochránkyně úlu větší šanci odolat útoku zvenčí," přidal další zajímavou informaci Jan Rajsigl.

Jak si včely loupí med

Podle něj je „loupení" zásob mezi včelstvy zvláště před zimou běžný jev. „Třeba včely žijící divoce nebo i ty domácí, které jejich chovatelé před zimou tolik nepřikrmují, zkoušejí pronikat do různých úlů. Kde je obrana nejslabší, tam pak zaútočí.

Jsou schopny za dva dny vynést z úlu všechny zásoby. Když se jim to povede, odlétají pryč. Paradoxně se k nim většinou přidá i včelstvo, které právě kvůli loupeživému útoku o zásoby přišlo," uvedl Jan Rajsigl.

Pokud do úlu proniknout divoce žijící včely, zvyšuje se podle včelařů nebezpečí zavlečení nebezpečných roztočů. „Právě 10. října začalo období pro léčení proti varroáze, nebezpečnému roztoči. Letos se tato nebezpečná choroba celkem rozšířila, takže ochraně musejí včelaři věnovat velkou pozornost," upozornil dále včelař.

Čím se včelky přikrmují?

Zkušení chovatelé včelstev vždy nechávají v úlech svým včelkám takovou zásobu medu, aby jim vystačila na zimu. Zásoby jim ještě doplňují cukerným roztokem.

Proč se snižuje česno?

Zhruba do konce října musejí včelaři v úlech snížit výšku česna na maximálně osm milimetrů. „Je to proto, aby se do úlu nemohly dostat myši. Před sezonou včelky hlídají u česna i v noci, koncem října už se ale kvůli zimě stahují a v noci nehlídají. Myš by pak mohla napáchat v úlech velké škody," vysvětlil včelař.

Vánoční průlety

Po výraznějším ochlazení zůstávají včely zhruba od listopadu až do února v úlech.

„Spotřebovávají zásoby a vydrží v úlu zhruba čtyři měsíce. Alespoň jeden průlet v tomto období ale potřebují, aby se mohly vykálet. Většinou ty průlety bývají při přechodném oteplení někdy mezi vánočními svátky či počátkem ledna. Pokud se včelky kvůli silným mrazům ven nedostanou, začínají kálet v úle a nebezpečí rozšíření chorob se zvyšuje," dodal Jan Rajsigl.