Za obrovského zájmu médií začalo v pondělí u Krajského soudu v Ostravě hlavní líčení v případu Petra Kramného obžalovaného z vraždy své manželky Moniky (36 let) a dcery Klárky (8 let). 

Obě zemřely předloni koncem července během rodinné dovolené v Egyptě. Podle prvotních informací byla příčinou otrava, pozdější pitva v Ostravě však měla prokázat usmrcení elektrickým proudem.

Podle státního zástupce Víta Legerského je vrahem Kramný. Vraždu svých nejbližších údajně plánoval a po činu prý hodlal zabít sebe. To ale nedokázal. „Nenašel odvahu k usmrcení sebe samého," řekl Legerský.

Podle Legerského byl Kramný v manželském vztahu dlouhodobě nespokojen. Zároveň se bál rozchodu, který by vnímal jako ponížení a partnerské selhání. Proto se rozhodl k radikálnímu řešení.

Odmítl žalobu

Hlavní líčení začalo výslechem Kramného, který jakoukoliv vinu odmítl.

„S obžalobou nesouhlasím a razantně ji odmítám. To co tvrdí obžaloba, se nestalo. Kdybych ublížil holkám, tak bych se přiznal, zabil bych se. Věřím, že krajský soud rozhodne spravedlivě a nenechá se ovlivnit bulvárem. Mou jedinou šancí je očistit své jméno před soudem," řekl Kramný. Dále prohlásil, že hodlá vypovídat a odpovídat na dotazy, avšak s jednou výjimkou. Ta se týkala právní zástupkyně rodiny Moniky Kramné – Kláry Long Slámové, která pro příbuzné zesnulých žádá odškodné ve výši osm milionů korun.

„Budu odpovídat, ale ne na otázky paní Slámové. Udělala ze mě vraha před celým národem," řekl Kramný, jenž poté vzpomínal na události z předloňského lé­ta.

„Přestože už uplynuly více než dva roky, mám to v paměti, jako by to bylo včera. Ten den mi změnil celý život," řekl Kramný, podle kterého se všichni otrávili z nápoje z lednice. Zdravotní problémy měli všichni celý den. „Monika mi řekla, že je jí divně, že se jí chce zvracet. Pak běžela na záchod. Řekla mi, že zvracela a měla průjem. Mně taky bylo na zvracení, běžel jsem do koupelny a zvracel jsem. Poté se probudila Klárka, byla taková ospalá," uvedl Kramný.

Slzy

Během své výpovědi se Kramný několik rozplakal. V slzách pak soudu líčil, jak později dotykem zjistil, že manželka s dcerou jsou chladné a nehýbou se. „Trošku jsem do Klárky drcnul. Řekl jsem, aby se posunula, nereagovala. Byla úplně ledová. Vyskočil jsem. Nevěděl jsem, co mám dělat," uvedl. Podle svých slov se obě pokusil oživit. „Klárce jsem dával umělé dýchání a masáž srdce. Pak i Monice. Nevím, jak to dlouho trvalo," pokračoval Kramný, který podle svých slov zpanikařil a nevěděl, co má dělat.

Kramný nakonec zavolal své matce, která mu poradila, aby kontaktoval příslušnou pojišťovnu. Vzápětí dorazila pomoc z hotelu.

Kramný se po chvíli dozvěděl, že jeho nejbližší jsou již několik hodin mrtví. Sám skončil v nemocnici. „Problémy přestaly, když mi vypumpovali žaludek," řekl soudu. Další den za ním dorazila psycholožka pojišťovny z České republiky, v kontaktu byl i s konzulkou.

Nucený pobyt

Kramný poté vypovídal o třech následujících měsících, odebrání pasu a zákazu vycestování z Egypta. „Podepisoval jsem nějaký papír. Bylo mi řečeno, že je to nějaký zákaz. Konzulka mi řekla, že je to zákaz vycestování," uvedl Kramný, který se také zmínil o problémech s českými médii. Podle něj bulvár přinášel lživé informace. „Zeptal jsem se, proč píšou lži, když to není pravda. Odpověděli mi, že pokud jim informace, pro které přiletěli, nedám, tak budou pokračovat v článcích," vzpomínal Kramný.

Plán na útěk

Během nedobrovolného pobytu v Egyptu Kramný chystal útěk ze země. Uvažoval například o tom, že si nechá poslat pas člověka, který je mu podobný. Vše konzultoval se známým v České republice. Mimo jiné přemýšleli o možnosti plutí po moři, řešili také to, přes jaké státy by mohla vést úniková cesta. Kramný ale nakonec odletěl legálně a posledního říjnového dne roku 2013 se vrátil do České republiky.

Za peníze

Se slzami v očích pak vypovídal o tom, jak navštívil hrob svých nejbližších. „Když jsem přišel ke hrobu, začal jsem se třást," prohlásil Kramný, podle kterého se i po návratu stal terčem útoku bulváru. Přesto souhlasil s pořízením rozhovoru a fotografie u hrobu. „Mohlo to být tak čtyřicet tisíc korun," řekl Kramný. Peníze údajně použil na zaplacení náhrobku.

Intimní soužití

Kramný během své výpovědi museli odpovídat i na otázky týkající se intimního soužití se svou manželkou. „Vše bylo naprosto normální. Po celou dobu jsem nebyl Monice nevěrný. V našem intimním vztahu vše probíhalo, jak má," odpověděl na jednu z otázek Kramný, který odmítl verzi o manželské krizi. „Plánovali jsme společnou budoucnost. Chtěli jsme koupit dům, plánovali jsme i další dítě," prohlásil Kramný. Vyjádřit se musel i ke vztahu k ženám, s nimiž se blíže stýkal po návratu z Egypta. S jednou z nich si dopisoval již v Egpytě, kdy po tragédii čekal na odlet do vlasti. Státní zástupce poté citoval z jejich skypové korespondence, ve které oba žertovali. Kramný to zdůvodnil tím, že byl rád, že se ho někdo pokusil rozptýlit. Vztah jim ale po návratu dlouho nevydržel. „Ona od toho očekávala něco jiného než já," vysvětlil Kramný, který pak čelil otázkám o svých znalostech elektřiny. Na dotaz předsedkyně senátu o tvrzení obžaloby, že manželka i dcera byly usmrceny elektrickým proudem, Kramný odpověděl: „Nedokážu si to jako laik vysvětlit. Neměl jsem žádnou zkušenost. Po celou dobu své kariéry jsem nepotřeboval znalost v tomto oboru. Nebyl to ani můj koníček. Nikdy jsem se do elektřiny nepouštěl."

Hlavní líčení v úterý pokračuje výslechem svědků z řad příbuzných Petra Kramného a Moniky Kramné.

Řekli o případu

Klára Long SlámováPodle Kláry Long Slámové, právní zástupkyně rodiny Moniky Kramné, zpočátku nikdo nechtěl uvěřit tomu, že by Petr Kramný mohl manželku a dceru zavraždit. „Je těžké uvěřit tomu, že člověk, se kterým se vídáte poměrně často, by se dopustit takového jednání. Je naprosto přirozené, že tomu nechcete věřit. Až v momentě, kdy se vám dostanou do rukou určité listiny a další důkazy, a dáte si to všechno dohromady, tak procitnete," řekla Klára Long Slámová.

Jana Rejžková Obhájkyně Petra Kramného Jana Rejžková věří v osvobozující verdikt. „Pan státní zástupce musí obhájit svou obžalobu a já jsem přesvědčena, že se mu to nepodaří. Důkazy shromážděné za dva roky neprokazují objektivně ani subjektivně vinu mého klienta. Ale poslední slovo má vždycky soud," řekla Rejžková.