VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při vypalování trávy hrozí zranění i smrt

Region - Přicházející jaro vybízí obyvatele k pálení odpadu při jarním úklidu. Hrozí jim za to nejen sankce, ale také zranění i smrt.

2.4.2009
SDÍLEJ:

Vypalování trávy musí povinně hlásit hasičům organizace. Jednotlivcům pálícím listí a odpad hrozí pokuta při rozšíření ohně na požár.Foto: DENÍK/Karel Janeček

Hasiči z okresu Bruntál poskytli několik dobrých rad v souvislosti s vypalováním trávy, pálením porostů a klestí. Jarní práce na pozemcích mohou totiž lehce vyústit v požáry.

Hasiči v regionu několikrát dohašovali špatně zabezpečená ohniště. Zákon plošné vypalování porostů přitom zakazuje. „I přesto je u nás stále oblíbené. Jarní úklid se majitelům zahrad nemusí vždy vyplatit. Ten, kdo se rozhodne vyčistit svou zahradu ohněm, může zaplatit i několikatisícovou pokutu,“ řekl vrchní inspektor požární ochrany bruntálských profesionálních hasičů Antonín Ušela.

Komu se nepodaří plameny pálící odpad ukočírovat, může způsobit požár a za ten být pokutován až do výše pětadvaceti tisíc korun. Navíc se podle zákona o požární ochraně dopustí přestupku.

Jednotlivci mohou pálit shrabanou trávu na hromadě, která by měla být ohraničená proti případnému rozšíření. Hlásit hasičům práce nemusí. „Samozřejmě nebude umístěno ohniště pod stromy nebo v blízkosti jiných hořlavých látek, a u tohoto spalování jsou osoby přítomny,“ podotkl Antonín Ušela.

Právnické osoby už vypalování povinně hlásit musí. Hasiči mohou v určitých případech vypalování zakázat. „Při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou navíc povinny, se zřetelem na rozsah této činnosti, stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru,“ uvedl Antonín Ušela.

Na Bruntálsku vloni hříšníky bez pardonu pokutovali. „Ukládali jsme pokuty společnostem až do výše jedenácti tisíc korun,“ vyčíslil Antonín Ušela. Přitom hrozí sankce do půl milionu korun. „Najdou se i případy, při nichž zástupci organizací tvrdí, že požár z vypalování způsobila fyzická osoba a tím chtějí být z obliga,“ shrnul zkušenosti záchranářů Antonín Ušela. Hasiči ale nejsou hloupí a jen tak se obelstít nedají.

Ohlašovna požáru funguje na adrese Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, územní odbor Bruntál, Zeyerova 15, 792 01 Bruntál nebo na telefonu 950 740 103, faxu 950 740 109 či emailu sopis.br@hzsmsk.cz.

Autor: Karel Janeček

2.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lomikámen.

Lomikámen: nová botanická senzace

Letní tábory jsou mezi dětmi stále velice oblíbené.

Tábory mají plno

Pamětní listy bude zdobit grafika Anny Steiningerové

Pamětní listy, které dostanou absolventi základní, střední nebo základní umělecké školy v Krnově při příležitosti ukončení studia, bude zdobit grafika krnovské gymnazistky Anny Steiningerové.

Marcel Cudrák táhne Břidličnou

Břidličnou posílil během zimní pauzy a okamžitě se zařadil mezi klíčové postavy týmu. Při přechodu do útoku je Marcel Cudrák pro tým nedocenitelným fotbalistou.

V Lidicích opět vystaví díla krnovských žáků

Dalajláma, indián, dopravní prostředky, stavby… Krnovští gymnazisté se tématu letošního 45. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice opět zhostili nápaditě a se vší uměleckou zručností.

Zimní stadion poprvé startuje letní provoz

V pondělí se v Krnově otevřel veřejnosti zimní stadion Krystal s umělou hrací plochou místo ledu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies