V jedné z hal v areálu bývalé továrny Moravolesk v Lipové se usídlila společnost Replastic. Zabývá se recyklací plastových folií, ze kterých vyrábí granulát. Ten může být finálním produktem nebo slouží jako surovina pro další produkci.

Průmyslový areál v Lipové* Před rokem 1968 v těchto místech fungoval provoz Moravsko-slezské armaturky Dolní Benešov.
* V polovině roku 1968 byl závod začleněn do podniku RD Jeseník. Přeorientoval se na výrobu kazetových podhledů a oken pro budovy typu KORD, kovového nábytku a střešní krytiny. Postupně se vyráběl také náhradních díly strojních zařízení.
* V roce 1990 se podnik osamostatnil jako státní podnik KORD Lipová. Státní podnik úředně zanikl v polovině 90. let.
* V areálu fungoval závod Moravolesk. Zabýval se broušením skleněných bižuterních kamenů a výrobou strojů pro broušení. Před rokem 2007 firma nabírala nové pracovníky, zaměstnávala postupně až 250 lidí.
* V roce 2007 podnik přesunul výrobu broušených kamenů do Asie. Počet zaměstnanců klesl na stovku.
* V dubnu 2008 společnost upadla do insolvence.
* V říjnu 2009 šel areál do dražby. Jednotlivé nemovitosti získaly různé soukromé subjekty.
* Na začátku roku 2014 v areálu fungují drobnější provozy (stolárna, zámečnictví). Ve velké hale u silnice na Hanušovice vyrábí firma Profibed podestýlku z dřevěných hoblin, v budově bývalé nástrojárny zahajuje výrobu společnost Replastic.

„V Lipové mají záměr z tohoto granulátu vyrábět folie, které budou zpracovávat na výrobu pytlů na odpady nebo na další výrobky," řekl starosta Lipové-lázní Lubomír Žmolík.

Podle informací starosty firma dává v tuto chvíli práci zhruba třiceti zaměstnancům. „Do budoucna by chtěli rozjet výrobu na čtyři směny po šesti hodinách tak, aby konečný stav pracovníků byl kolem osmdesáti až osmdesáti pěti," doplnil Lubomír Žmolík.

Společnost v několika etapách jednala o náboru pracovníků s jesenickým úřadem práce. Zpočátku měla zájem o profese technického charakteru: elektrikáře, zámečníky či seřizovače.

„Aktuálně jednáme o doobsazení třiceti pozic v termínu do konce března. Ve spolupráci s úřadem práce se uskuteční další fáze náboru a výběru pracovníků na jednotlivé pozice, zejména na třídění plastových materiálů," sdělil Zdeněk Vrtný z jesenického úřadu práce.

Podle informací na svém webu firma nabízí v nově otevřeném výrobním závodu technické i dělnické profese. Dělnická místa jsou vhodná pro muže i ženy, některé z pozic mohou vykonávat i lidé se zdravotním postižením.

Zaměstnání je na Jesenicku velmi cennou komoditou. Úřad práce zaznamenal v prosinci 2013 v tomto okrese 3475 uchazečů o zaměstnání. Z toho byly více než dvě stovky absolventů a obdobný počet lidí se zdravotním postižením. Na celý okres připadalo pouhých sedmdesát volných míst.

Pro Lipovou je příchod investora skvělou zprávou. „Zkrachovaly zde lázně a propustily pětačtyřicet zaměstnanců. Nyní tu vzniká nová firma, která zaměstná dvojnásobek lidí. Pro Lipovou to je velmi dobrá zpráva, jako vedení obce jsme příchod firmy velmi uvítali," řekl Lubomír Žmolík.

Sama společnosti Replastic nechce být ke svým aktivitám v Lipové prozatím konkrétnější. „Celou věc jsme probírali s investorem. Než rozjedeme plnou výrobu, nebudeme poskytovat žádné informace," řekl ředitel společnosti Vladimír Vršecký.