VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Biatlon má v Břidličné velkou historii, úspěchy má i v létě

Biatlon je sice zimním sportem, ale léto rozhodně není obdobím, kdy by biatlonisté zaháleli. Své o tom ví mladí závodníci biatlonového klubu z Břidličné.

5.7.2017
SDÍLEJ:

Trenér Jaroslav Kováč společně s nejslavnější odchovankyní břidličenského biatlonu – Veronikou Zvařičovou.Foto: archiv Klubu biatlonu Břidličná

Paradoxem je, že během letních měsíců mají členové břidličenského oddílu lepší podmínky k trénování než v zimě. Mohou totiž používat svou střelnici.

„V zimě to dost dobře nejde. Během léta se koná spousta krosových závodů, při nichž se běhá. Náš oddíl se specializuje na mládež a při těchto akcích to funguje tak, že děti mají zbraně připraveny na střelnici. Jakmile odstřílí, běží bez nich dále. V zimě to je stejné.

Zbraň má přece jenom nějakých sedm nebo osm kilo, což pro ně není malá zátěž,“ komentoval jeden z trenérů a místopředseda Klubu biatlonu Břidličná (KBB) Jaroslav Kováč.

Při českých pohárech se jeho svěřenci prosazují. „V těchto letních podnicích se dostáváme do první pětky. Mezi lety 1999 až 2008 jsme dokázali i vyhrávat. Při zimních závodech se pohybujeme okolo desátého místa,“ pokračoval dále.

SOUSTŘEDÍ SE HLAVNĚ NA MLÁDEŽ

Novodobá historie oddílu sahá do roku 1998. Specializuje se zejména na žáky, protože není v jeho možnostech trénovat dorostence či reprezentanty. Přesto jenom za poslední dobu vychoval trojici závodníků, která dosahovala takových kvalit, že přešla do sportovních center mládeže, kde se postarali o jejich další rozvoj.

Nejznámější a rovněž i nejúspěšnější odchovankyní klubu je Veronika Zvařičová. Ta byla součástí ženské reprezentace a ve společnosti Gabriely Koukalové nebo Veroniky Vítkové na juniorském světovém šampionátu ve štafetách dokonce vyhrála.

V kariéře ji ovšem před čtyřmi lety zbrzdila vážná nehoda v tréninku, kdy se při sjezdu na kolečkových lyžích střetla s autem.

„Veronika pochází ze Starého Města u Bruntálu. Byl to velký talent, ale je obrovská škoda, co se jí stalo. Loni jsem s ní měl možnost mluvit a vypadala, že má chuť. Věřím, že by se v budoucnu mohla vrátit na úroveň, ve které byla před zraněním,“ pokračoval Jaroslav Kováč.

CHYBÍ TRATĚ I CYKLOSTEZKY

Biatlonisté z Břidličné naráží na řadu potíží, s nimiž se musí během přípravy vypořádat. V zimním období totiž v okolí města není kde trénovat. „Nemáme žádnou trať se střelnicí. Nejbližší jsou v Letohradu nebo Novém Městě na Moravě. Tam sice jezdíme, ale není to pro nás zrovna blízko.

Především lyžařská příprava se tak odehrává na Pradědu. Tam trénujeme i zalehávání,“ dostal se dále jeden z trenérů KBB a ještě doplnil: „Město se navíc nachází v odlehlé oblasti a velkou bolestí je i fakt, že nemáme žádné cyklostezky, kde by se dalo jezdit na kolečkových lyžích.

Nejblíže máme Uničov nebo Olomouc. Sjíždí se k nám také děti ze širokého okolí – z Opavy, Olomouce, Malé Morávky a mohl bych pokračovat. Děti chodí do různých škol a aby se mohly dostavit na trénink třeba ve čtyři hodiny, musíme je svážet. Žádné centralizování v jedné škole se nekoná.“

DĚTÍ MAJÍ V BŘIDLIČNÉ DOSTATEK

Biatlon momentálně kvůli osobnostem jako Gabriela Koukalová, Veronika Vítková, Ondřej Moravec nebo Michal Šlesingr patří k vůbec nejoblíbenějším sportům u nás. V Břidličné však skvělé biatlonové úspěchy reprezentace zprvu nepocítili.

„Po olympiádě se mnou mluvil Český rozhlas a ptali se mě, jak se to odrazilo na počtu zájemců o tento sport. Všude byl enormní nárůst.

Autor: Petr Dušek

5.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zesnul známý specialista na varhany Jan Kostera

Ilustrační foto.

Krnovští basketbalisté druhou ligu hrát budou

Horní Benešov má svou první turistickou známku

Turistická známka Horního Benešova se moc povedla. Můžete ji získat v rámci letní hry Brány Jeseníků.

Hry Panák a Opičí dráha se vracejí do Krnova

Jestli se záměr podaří, brzy již uvidíme, jak děti hrají venku hry, které patřily k dětství jejich rodičů či prarodičů skáčou panáka, zkouší opičí dráhu…

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

V Petrovicích svištěly vzduchem oboustranné sekery

Každý už se určitě setkal s disciplínami jako vrh koulí nebo kladivem, hod oštěpem, diskem, vidlemi či granátem. Ale hod sekerou? Ten známe jen jako filmovou scénu z Vinetua. Přesto takový sport existuje a má příznivce i v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení