VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Polsku řádilo tornádo podobné tomu z Krnova

Ještě nedávno byla tornáda v našem regionu neznámý jev. Obyvatelé Krnova nikdy nezapomenou na 18. červen 2013, kdy přes lesy, domy a zahrady v místní části Kostelec a Ježník prošlo ničivé tornádo. (viz fotogalerie níže)

11.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

V pátek podobné tornádo zaznamenali v Polsku, asi 35 kilometrů od Krnova a od Opavy. Zasáhlo vesnici Landzmierz, kde poškodilo přes dvacet budov. Zpustošilo také okolní lesy a sady.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) informoval, že na našem území páteční bouře přinesla 15 takzvaných supercel, což jsou bouře rotující kolem své osy. Právě tyto rotující supercelární bouře jsou hlavní podmínkou pro vznik tornáda, jehož ničivá síla je zkoncentrována do poměrně úzkého pásu do míst, kde se vír neboli tromba dotkne země.

Objevily se spekulace o pátečním tornádu v Třinci Oldřichovicích, kde došlo ke škodám na střechách a k vývratům stromů v pásu širokém asi čtyři metry. Zatímco v Třinci tornádo prokázáno nebylo, odborníci dosud zkoumají tornádo na jihozápadě Polska, které v pátek působilo velké škody asi 35 kilometrů od Krnova a od Opavy.

Do polské vesnice Landzmierz, kde tornádo strhávalo střechy a zanechalo za sebou pás vyvrácených a zlomených stromů, o víkendu zamířila pomoc úřadů. Lidem v nejhůře zasažených domech okamžitě po neštěstí přispěchali na pomoc sousedé a hasiči.

Jak informoval polský web opole.onet.pl do míst poškozených intenzivními bouřkami a tornádem bylo hned dodáno na 80 plachet a speciální žebříky, pomocí kterých mají hasiči dočasně zabránit dalšímu ničení domů, které přišly o střechy.

V polských médiích se objevují první svědectví o rozsahu přírodní katastrofy a snímky z vesnice Landzmierz zničené tornádem. O víkendu na místo neštěstí dorazili úředníci, aby zmapovali škody na zástavbě. Včera začalo také sčítání velkých škod v sadech a na polích.

Páteční supercelární bouře provázené vichřicí a tornádem si v Polsku vyžádaly také zraněné. V nemocnici skončila řidička, na kterou se zřítil strom, i žena v pátém měsíci těhotenství, kterou bouře zastihla v kempu, takže během řádění živlů ztratila vědomí.

Autor: František Kuba

11.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zesnul známý specialista na varhany Jan Kostera

Ilustrační foto.

Krnovští basketbalisté druhou ligu hrát budou

Horní Benešov má svou první turistickou známku

Turistická známka Horního Benešova se moc povedla. Můžete ji získat v rámci letní hry Brány Jeseníků.

Hry Panák a Opičí dráha se vracejí do Krnova

Jestli se záměr podaří, brzy již uvidíme, jak děti hrají venku hry, které patřily k dětství jejich rodičů či prarodičů skáčou panáka, zkouší opičí dráhu…

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

V Petrovicích svištěly vzduchem oboustranné sekery

Každý už se určitě setkal s disciplínami jako vrh koulí nebo kladivem, hod oštěpem, diskem, vidlemi či granátem. Ale hod sekerou? Ten známe jen jako filmovou scénu z Vinetua. Přesto takový sport existuje a má příznivce i v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení