VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Kelner bojuje s jedem mamby černé

Úvalno – Známý krnovský sportovec Petr Kelner je nejen mistrem bojových umění free fight a vale tudo, ale také se už od patnácti let věnuje teraristice a herpetologii. V současnosti svádí nejtěžší zápas své kariéry. Bojuje na život a na smrt. Jeho protivníkem je jed mamby černé.

1.3.2011 6
SDÍLEJ:

Na snímku z roku 2007 Petr Kelner právě ulovil korálovku, která utekla z terária a zabydlela se v cizím autě, a předává ji městské policii.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

Petr Kelner se rozhodl prodat svou chovatelskou pýchu, dvě dospělé mamby černé. Mamby patří k nejnebezpečnějším zvířatům žijícím na africkém kontinentu. Jsou mimořádně rychlé a smrtelně jedovaté, takže jejich chov v zajetí zvládnou jen ti nejzkušenější teraristé. Petr Kelner takovým teraristou je a na chov jedovatých plazů si vyřídil všechna příslušná povolení.

Naplánoval si, že v sobotu 26. února odveze obě mamby ze svého domku v Úvalně novému majiteli, který zakládá soukromou zoologickou zahradu. Přemístit smrtelně jedovatou více než dvoumetrovou mambu z terária do transportního vaku je náročný úkol, který může trvat dost dlouho, protože terarista musí myslet na vlastní bezpečnost a současně nesmí ublížit ani zvířatům.

Kousala mamba v pytli

Kelner se rozhodl, že zvládne odchyt ještě v pátek večer, aby se ráno nemusel zbytečně zdržovat. Přestože byl trochu unavený po náročném tréninku, odchyt proběhl poměrně hladce. Z povzdálí mu asistovala jeho přítelkyně, kdyby potřeboval něco podat nebo podržet. Zdálo se, že už mají všechno úspěšně za sebou, když Kelnera uštkla do prstu jedna z mamb, která už byla v pytli. Mamba nepotřebuje zrak k tomu, aby přesně zasáhla svou kořist nebo nepřítele. Dokáže se zorientovat podle tepla, které vydává tělo. Proto neomylně zaútočila na Kelnerův prst i přes látku pytle.

Petr Kelner měl štěstí, že ho zasáhla pouze jedním zubem a ještě přes textil. Narozdíl od našich zmijí nemá mamba jedové zuby sklopené dozadu, ale permanentně vztyčené. Zub mamby je vroubkovaný, aby se těmito kanálky jed dostal do rány. Kelner má rozsáhlé znalosti ohledně účinků hadího jedu a dokázal přesně posoudit a vyhodnotit svou situaci. Jako mistr bojových umění je vycvičený sesoustředit i v extrémních situacích. Proto zcela chladnokrevně a racionálně udělal vše potřebné pro záchranu života.

Rozřízl si ránu, vytlačil zbytky jedu a zaškrtil si krevní oběh. Zatímco jeho přítelkyně řídila auto z Úvalna směrem do krnovské nemocnice, Kelner už mobilem na tísňové lince líčil záchranářům všechny podrobnosti svého případu, aby věděli, co dělat, kdyby ztratil vědomí ještě před příjezdem do nemocnice. Kelner si zachoval klidné uvažování dokonce při komunikaci se svými nejbližšími. Věcně jim oznámil, že pokud se nepodaří včas sehnat sérum s protijedem, tak během zítřejšího dne zemře. Podání protijedu je základním předpokladem záchrany života. Bez něj končí uštknutí mambou ve sto procentech případů smrtí.

V nemocnici se připravili

Přestože výjezd sanitky nebyl díky rozhodnosti pacienta nutný, pracovnice krajského operačního centra okamžitě zalarmovala urgentní příjem krnovské nemocnice, aby se všichni připravili na příjezd pacienta v bezprostředním ohrožení života. Protože je jed mamby černé je mimořádně toxický, je nutné pacienta co nejdříve přepravit na specializované toxikologické pracoviště. „Záchranná služba byla po dvaadvacáté hodině požádána o letecký transport pacienta. Pozemní posádka přepravila třicetiletého muže na heliport krnovské nemocnice. V té době byl již v umělém spánku a připojen k umělé plicní ventilaci,“ informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

Postiženého převzala na palubu posádka vrtulníku letecké záchranné služby a v rámci nočního letu ho transportovala do pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Zde se nalézá toxikologické centrum, jež se specializuje právě na živočišné jedy, zejména po uštknutí jedovatými hady. Protože ale existuje obrovská škála živočišných jedů, není snadné sehnat sérum proti uštknutí konkrétního druhu plaza. Tyto látky jsou velmi vzácné, drahé a mají omezenou dobu použitelnosti, takže si v případě nutnosti evropská toxikologická centra musí vypomáhat navzájem. Kelner měl opět štěstí, že se k němu správné sérum dostalo včas. Jeho stav je stabilizovaný a vzhledem k jeho mládí, trénovanému organismu a povaze bojovníka jsou lékaři mírně optimističtí.

Vyhráno ale rozhodně ještě nemá, protože jed mamby působí současně na centrální nervovou soustavu, jednotlivé orgány a navíc vede k celkové destrukci krve. Riziko komplikací je obrovské.

Petr Kelner je na ARO v umělém spánku a o jeho dalším osudu se rozhodne v nadcházejících hodinách. Jeho nejbližším nabídl psychickou pomoc slovenský terarista, který před pár lety přežil uštknutí mambou zelenou. Ta je sice o něco méně jedovatá než mamba černá, ale otrava má velmi podobný průběh.

Autor: František Kuba

1.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Ladislavem Velebným, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Jesenická, Bruntál

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

V krnovském babyboxu našli holčičku a vzkaz, že je to Andrea

V krnovské nemocnici je už pět let k dispozici babybox, do kterého mohou ženy anonymně odložit novorozence, pokud se o něj nechtějí nebo nemohou starat. Lékaři dohlédnou na zdravotní stav odloženého miminka a o jeho dalším osudu rozhodnou orgány sociální péče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení